Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE Eksploatacja nie została sprzedana. Zarząd Portu Gdańsk zakończył negocjacje bez wyboru oferenta

MT
mat. prasowe
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zdecydował, że procedura sprzedaży akcji spółki operatorskiej Port Gdański Eksploatacja SA została zakończona bez wyboru oferty.

Jak argumentuje ZMPG SA na decyzję wpłynęła niestabilna sytuacja geopolityczna związana z wojną w Ukrainie, zasadnicza zmiana sytuacji spółki i wynikający z tego znacznego wzrostu jej wartości rynkowej. Oferty podmiotów dopuszczonych do etapu negocjacji były także niesatysfakcjonujące.

Zaproszenie do negocjacji w sprawie zbycia akcji PGE SA opublikowane zostało w dniu 1 marca 2021 r. Odpowiedzi na zaproszenie złożyło 7 potencjalnych inwestorów. ZMPG SA podjął decyzję o zakwalifikowaniu 5. podmiotów do przeprowadzenia badania due diligence PGE SA. Czterech potencjalnych inwestorów skorzystało z przewidzianej w procedurze wizji lokalnej i spotkań z zarządami PGE i ZMPG. Wpłynęły 3 oferty. Zarząd podjął decyzję o zakwalifikowaniu 2. zainteresowanych firm do etapu negocjacji. W czerwcu ZMPG udzielił jednemu podmiotowi czasowej wyłączności na udział w negocjacjach.

Analiza ofert potencjalnych inwestorów pokazała, że wartość wynikająca z wyceny PGE SA w sierpniu ub. roku znacznie przekracza wartość wskazywaną we wcześniejszych wycenach, a także wysokość ofert inwestorów. Zarząd Portu Gdańsk zwrócił się do inwestora, który do 31 grudnia miał wyłączność na negocjacje, o uwzględnienie nowej sytuacji spółki i poprawienie oferty, jednak nadal okazała się ona poniżej wartości rynkowej.

- Złożone oferty nie spełniają naszych oczekiwań z kilku względów. Sytuacja spółki jest znacząco inna niż w dniu, w którym ogłaszaliśmy postępowanie. Aktualna wycena spółki jest wyższa niż w momencie rozpoczęcia postępowania w 2021 roku. W wyniku niespodziewanej zmiany otoczenia geopolitycznego w jakim działa spółka i zwiększonego zapotrzebowania na usługi, PGE SA realizuje obecnie historyczne wyniki i przeładowuje miesięcznie prawie milion ton ładunków. Dzięki temu spółka sukcesywnie odrabia dług technologiczny inwestując w mobilny sprzęt przeładunkowy i zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe. Spółka potrzebuje aktualnie partnera, który w dłuższej perspektywie, co najmniej 10. letniej zapewni jej odpowiednie wolumeny i masę ładunkową - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

W związku z nową sytuacją geopolityczną, operator portowy PG Eksploatacja SA realizuje przeładunki, które są gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa. Blokada portów ukraińskich, wprowadzone embargo na surowce energetyczne sprowadzane z Rosji, przy jednoczesnej potrzebie zapewnienia ciągłości dostaw surowców z innych kierunków drogą morską, sprawiły, że PGE SA. przyjęła na siebie ciężar obsługi wzmożonego potoku ładunków 24h/7dni w tygodniu.

W ciągu 11 miesięcy 2022 roku spółka przeładowała łącznie 3,6 mln ton węgla, co stanowi 295 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Absolutnie rekordowy był listopad, w którym przeładowano ponad 750 tys. ton tego surowca. PGE S.A. ma szansę zakończyć 2022 r. historycznym wynikiem na poziomie 6,5 mln ton przeładunków ogółem, czyli ponad dwukrotnie wyższym w porównaniu z zeszłym rokiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki