Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy na niebie 12.08.2002! Noc spadających gwiazd już dziś. Gdzie najlepiej oglądać gwiazdy w tym czasie?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Noc spadających gwiazd coraz bliżej. Gdzie i kiedy oglądać?
Noc spadających gwiazd coraz bliżej. Gdzie i kiedy oglądać? Unsplash
PERSEIDY 2020. Noc spadających gwiazd już dziś! Pierwsza połowa sierpnia to najlepszy czas na obserwację nieba. To właśnie wtedy pojawia się deszcz Perseidów, zwanych potocznie spadającymi gwiazdami. Najlepiej mają być one widoczne 12 i 13 sierpnia. Obserwacjom nieba może sprzyjać pogoda, bowiem na noc z środy na czwartek zapowiedziano niewielkie zachmurzenie. Przed nami niezapomniana i niezwykła noc spadających gwiazd. Sprawdź, gdzie oglądać Perseidy!

Perseidy - kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Jeszcze nigdy nie mieliście okazji zobaczyć spadającej gwiazdy? Głowa do góry! W połowie sierpnia będziecie mieli szansę na nadrobienie zaległości! Po więcej informacji zapraszamy poniżej.

Maksimum roju meteorów w sierpniu 2020 roku

Spadające gwiazdy, czyli meteory z roju Perseidów, wykazują aktywność od 17 lipca do 24 sierpnia. W tym roku punkt kulminacyjny przypada na 12 sierpnia. Niezwykłe zjawisko będzie można oglądać także we wtorek. To właśnie wtedy Perseidy będą widoczne nawet gołym okiem!

Gdzie i kiedy można zobaczyć spadające gwiazdy?

W 2020 roku maksimum roju meteorów przypada na dwie noce z rzędu. Mowa o nocy z wtorku na środę (11-12.08) oraz z środy na czwartek (12-13.08). W tym czasie będzie można zobaczyć nawet 100 spadających gwiazd w ciągu 60 minut. Perseidy będą najlepiej widoczne w środku nocy i nad ranem.

Jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej spadających gwiazd to wybierz się w miejsce, które pozostaje w dużej odległości od miejskich świateł. Warto wybrać znaleźć jakieś zaciszne i ciemne miejsce poza miastem. Tam na pewno nie będą Was rozpraszać światła i dźwięki. To właśnie w takim miejscu, gdy nasz wzrok przyzwyczai się już do ciemności, mamy szansę na zobaczenie spadających meteorów! Ubierzcie się ciepło, weźcie koc i wypatrujcie Perseidów. Widoki będą niezapomniane!

Obserwacja spadających gwiazd możliwa bez teleskopów

Od dawna panuje przesąd mówiący, że jeśli chcemy oglądać niebo, to tylko za pomocą teleskopu, ponieważ bez niego ani rusz. To nieprawda! Do obserwowania spadających gwiazd nie potrzeba teleskopów ani lornetek. Zjawisko to można obserwować gołym okiem. Jedyne, co nam do tego jest potrzebne, to odpowiednie miejsce, skupienie i sokoli wzrok.

WAŻNE! Wybierz miejsce nieoświetlone, w przeciwnym razie nie zobaczysz roju meteorów.

Jak obserwować spadające meteory?

Zjawisko to widoczne jest na całym niebie i można je dojrzeć nawet gołym okiem. Pojawia się ono kilkukrotnie w ciągu roku.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym będziecie mogli obejrzeć najwięcej spadających gwiazd. Oto one:

  • znajdź miejsce jak najbardziej oddalone od źródeł światła
  • wybierz pozycję odpowiednią do obserwacji - najlepiej leżącą
  • postaraj się objąć wzrokiem duży obszar nieba

Czym są perseidy?

Perseidy to inaczej rój meteorów. Są odłamkami, które pozostawiła po sobie kometa 109P/Swift-Tuttle. Gdy poruszająca się wokół Słońca Ziemia przedostaje się przez strumień meteorów, część z nich przelatuje do ziemskiej atmosfery. To właśnie tam kończy się ich istnienie. Cały ten proces widoczny jest na niebie i określa się go mianem spadających gwiazd.

W nocy z 12 na 13 sierpnia nad Śląskiem widoczność była doskonała, dlatego oprócz meteorów można było podziwiać również otchłanie Drogi Mlecznej, a nawet głębokiego kosmosu. Obserwacje można było prowadzić nawet gołym okiem, choć wielu pasjonatów wyciągnęło w tym celu swoje teleskopy. My postanowiliśmy uchwycić Perseidy na zdjęciach. Choć to dość trudne zadanie, kilka świetlnych smug zachowało się na matrycy aparatu. Droga Mleczna w tle również robi wrażenie.

Perseidy 2018: Najlepsze zdjęcia spadających gwiazd i Drogi ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki