Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERSEIDY 2019: kiedy oglądać? Noc perseidów 2019 w Polsce do 24 sierpnia. To niezwykłe widowisko na niebie

Magdalena Hoła
Noc perseidów w 2018 roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wówczas spadających gwiazd na niebie będzie najwięcej, ale to nie znaczy, że to koniec tego zjawiska. Perseidy 2018 będą, choć w mniejszej liczbie, widoczne na naszym niebie niemal przez całą drugą połowę sierpnia.
Noc perseidów w 2018 roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wówczas spadających gwiazd na niebie będzie najwięcej, ale to nie znaczy, że to koniec tego zjawiska. Perseidy 2018 będą, choć w mniejszej liczbie, widoczne na naszym niebie niemal przez całą drugą połowę sierpnia. Szymon Kamczyk
Perseidy 2019: Kiedy Noc Spadających Gwiazd można oglądać w Polsce. To wyjątkowe zjawisko astronomiczne, jakim jest noc perseidów w tym roku przypadło w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale równie dobrze widać je będzie później. Wówczas spadających gwiazd będzie najwięcej na polskim niebie. Tzw. spadające perseidy inaczej zwane spadającymi gwiazdami przyciągają fanów astronomii ale też romantyków. Jeśli jednak nie możecie podziwiać nocy perseidów akurat wtedy, to jeszcze nic straconego. Spadające gwiazdy, choć mniej liczne, będzie można na naszym niebie oglądać do 24 sierpnia 2019.

PERSEIDY 2019: KIEDY NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD? NOC PERSEIDÓW: GDZIE OGLĄDAĆ

Noc perseidów w 2019 roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wówczas spadających gwiazd na niebie bbyło najwięcej, ale to nie znaczy, że to koniec tego zjawiska. Perseidy 2019 będą, choć w mniejszej liczbie, widoczne na naszym niebie niemal przez całą drugą połowę sierpnia.

ZOBACZ KONIECZNIE
Zaćmienie księżyca 2018: KIEDY? GODZINA + DATA + TRANSMISJA NA ŻYWO

CZYTAJCIE TEŻ:
PERSEIDY 2017: Widzieliście?

Noc perseidów w 2017: z 12 na 13 sierpnia, planetarium Chorzów

PERSEIDY 2017: Widzieliście? WIDEO+ZDJĘCIA

NOC PERSEIDÓW 2019 TERMIN
Choć prawdziwe widowisko pojawiło się w 2016 roku - Ziemia wpadła w sam środek chmury drobin (co zdarza się co 12 lat), to i tym razem miłośnicy astronomii nie będą mieli powodów do narzekać. Znajdziemy się na skraju tego obłoku i na pewno efekt będzie niezwykły. Mamy szansę zobaczyć nawet 90 perseidów w ciągu godziny. Noc perseidów 2019 zapowiada się więc bardzo efektownie.

ASTEROIDA BENNU ZBLIŻA SIĘ DO ZIEMI: NASA OZNACZYŁA CZAS UDERZENIA

GDZIE OGLĄDAĆ PERSEIDY 2019 W NOC PERSEIDÓW?

Podziwianiu spadających perseidów sprzyja ciemne niebo. Dlatego spędzenie nocy perseidów w centrum miasta nie jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, że obserwację utrudnić nam może Księżyc. Jego pełnia przypada na 15 sierpnia, a podczas nocy perseidów 2019 zobaczymy aż 80 proc. jego tarczy. Dlatego lepiej poszukać naprawdę zaciemnionego miejsca. Z pomocą przychodzi Planetarium Śląskie, tutaj tradycyjnie organizowane jest wspólne oglądanie perseidów. Warto wybrać się również w góy, lub na leśne polany.

Nie przegapcie

O której i gdzie oglądać perseidy 2019? Punktem wyjścia będzie Gwiazdozbiór Perseusza, ponieważ to z jego strony będą pojawiać się Perseidy. Największe zagęszczenie spadających gwiazd występuje po północy. Ale perseidy będą widoczne od godz. 16 w niedzielę, 12 sierpnia, do godziny 4.30 we wtorek, 14 sierpnia czasu środkowoeuropejskiego letniego.

CO TO SĄ PERSEIDY?
Spadające gwiazdy to tak naprawdę meteory, które spalają się w atmosferze Ziemi. Meteory, czyli drobny pył i resztki materii - pozostałości po kometach i asteroidach. Ocierające się o siebie drobiny i cząsteczki gazów rozgrzewają się, zaczynają topić i parować. W ten sposób mieszają się z atmosferą. Niektóre z meteorów są zbyt duże i spadają na Ziemię jako meteoryty.

W nocy z 12 na 13 sierpnia nad Śląskiem widoczność była doskonała, dlatego oprócz meteorów można było podziwiać również otchłanie Drogi Mlecznej, a nawet głębokiego kosmosu. Obserwacje można było prowadzić nawet gołym okiem, choć wielu pasjonatów wyciągnęło w tym celu swoje teleskopy. My postanowiliśmy uchwycić Perseidy na zdjęciach. Choć to dość trudne zadanie, kilka świetlnych smug zachowało się na matrycy aparatu. Droga Mleczna w tle również robi wrażenie.

Perseidy 2018: Najlepsze zdjęcia spadających gwiazd i Drogi ...

Przemieszczający się przez atmosferę meteor jonizuje ją i tworzy ślad meteorowy, który widzimy na niebie. Ślad może mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów, najlepiej widoczny jest nocą. Dlatego mamy noc perseidów. Spadające gwiazdy podczas nocy perseidów są również nazywane "łzami świętego Wawrzyńca", ma to związek z rocznicą męczeńską śmierci świętego, która obchodzona jest 10 sierpnia.

Za nami wyjątkowa noc perseidów 2017. Kto postanowił spędzić wieczór pod gołym niebem, mógł podziwiać niesamowity spektakl.

Noc perseidów w 2017: z 12 na 13 sierpnia, planetarium Chorzów

PERSEIDY 2017: Widzieliście? WIDEO+ZDJĘCIA

Jeśli chodzi o perseidy, są one pozostałością po komecie Swift-Tuttle. Kometa przelatuje koło słońca raz na 133 lata, przez co paruje i uwalnia cząstki pyłu, a to w efekcie tworzy świetlisty warkocz materii. Ziemia co roku wpada w ten obłok.

Zobaczcie koniecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: PERSEIDY 2019: kiedy oglądać? Noc perseidów 2019 w Polsce do 24 sierpnia. To niezwykłe widowisko na niebie - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki