Obligacje są coraz częściej stosowanym zamiennikiem kredytu bankowego. Na taki sposób finansowania inwestycji decyduje się coraz więcej samorządów. Pozyskane w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone jako wkład w inwestycję współfinansowaną ze środków europejskich czy na spłatę zaległych zobowiązań.
W przypadku samorządu pelplińskiego mają one sfinansować planowany deficyt tegorocznego budżetu gminy. - Dla nas to najbardziej korzystna forma pozyskania środków finansowych - tłumaczy Tadeusz Błędzki, wiceburmistrz Pelplina. - Obligacje emitujemy po raz kolejny, pierwszy raz jednak o takiej wartości.
O obligacjach komunalnych było głośno w Słupsku. Tamtejsi radni nie chcieli się zgodzić na ich emisję z uwagi na i tak już wysokie zadłużenie w budżecie tego miasta. W przypadku Pelplina zadłużenie jest jednak dość niskie. - Razem z obligacjami będzie wynosiło 23 procent - dodaje wiceburmistrz.
Obligacje posiada również Tczew. Samorząd wystartował z nimi w październiku ub.r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Miejskie papiery są dostępne na głównym parkiecie, a dokładnie - na alternatywnym rynku Catalyst, gdzie się obraca obligacjami komunalnymi oraz korporacyjnymi.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?