Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Żniwiarzy 2019. 14 września Pełnia Księżyca, przed nią piątek trzynastego - wzrośnie siła pecha? [Księżyc Żniwiarzy 14.09.2019]

Maria Zdrojewska
Pełnia Żniwiarzy 2019. 14 września Pełnia Księżyca, przed nią piątek trzynastego - wzrośnie siła pecha? [Księżyc Żniwiarzy 13/14.09.2019]
Pełnia Żniwiarzy 2019. 14 września Pełnia Księżyca, przed nią piątek trzynastego - wzrośnie siła pecha? [Księżyc Żniwiarzy 13/14.09.2019] Pixabay
Pełnia Żniwiarzy. Księżyc Żniwiarzy 2019. Przed nami Pełnia Księżyca w Rybach, której kulminację będziemy mogli obserwować rano w sobotę. Nazywana jest też Pełnią Żniwiarzy. Dobry czas na marzenia, słabszy na pracę. Na szczęście przed nami weekend. Zanim go jednak zaczniemy świętować, pojawi się piątek, trzynastego. Czy musimy się go obawiać?

Pełnia Żniwiarzy, Księżyc Żniwiarzy 2019. Zadbajmy o spokój!

Lubicie pomarzyć? Rozmach w marzeniach jest teraz wskazany i zaufajmy losowi, że nas przybliży do ich realizacji. A na razie zadbajmy o spokój, bo podczas pełni Księżyca często czujemy się pobudzeni, niespokojni, mamy problemy ze snem.

Wiele osób tak właśnie na nią reaguje. Należy teraz szczególnie unikać konfliktów i omawiania ważnych, ale drażliwych czy kontrowersyjnych tematów. Jest to za to idealny czas na pozbywanie się wszelkich zbędnych przedmiotów oraz zbędnych uczuć i emocji, np. żalu lub złości.

Jak Księżyc Żniwiarzy wpłynie na twoje cele, myśli i pragnienia? Sprawdź swoje przeznaczenie!

Pełnia Żniwiarzy lub Księżyca Plonów

Wrześniowa pełnia nosi nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Dawniej jasne dzięki pełni nocne niebo umożliwiało zbieranie plonów przez całą dobę, stąd nazwa tej pełni. Mówi się też o niej Pełnia Księżyca Plonów.

Wrześniowa pełnia będzie ostatnią letnią, ponieważ wystąpi jeszcze przed pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Stanie się to 14 września o 6.33.

Pełnia Żniwiarzy 2019. Jakie mamy pełnie?

Księżyc w pełni pojawia się na niebie co miesiąc, nic więc dziwnego, że ludzie znajdowali dla niego nazwy związane ze zmianą pór roku. Niektóre są dla dzisiejszych mieszczuchów archaiczne, inne wydają się ponadczasowe.

  • I tak od początku roku, styczniowa pełnia nazywana jest Pełnią Wilczego Księżyca.
  • W lutym mieliśmy Pełnię Śnieżnego Księżyca, a w marcu Ślimaczego.
  • Nazwa bardziej znanej nam Pełni Różowego Księżyca, którą mamy w kwietniu, wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem.
  • Majowa pełnia nosi nazwę Kwiatowego lub Mlecznego Księżyca.
  • Pełnię Truskawkowego Księżyca możemy na niebie podziwiać w czerwcu.
  • Lipcowa pełnia nosi nazwę Pełni Burzliwego Księżyca, a sierpniowa Jesiotrów, co ma związek z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.
  • Nazwę wrześniowej pełni już poznaliśmy, bowiem ona właśnie nadchodzi.
  • Pierwsza jesienna pełnia pojawi się w październiku i nosi nazwę Pełni Księżyca Myśliwych.
  • W listopadzie będziemy oglądać Pełnię Bobrzego Księżyca, a w grudniu Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się również nazywać go Pełnią Księżyca Długiej Nocy.

Księżyc Żniwiarzy 2019. Piątek trzynastego

Zanim będziemy świadkami kumulacji pełni Księżyca, przed nami piątek 13 września, dzień, podczas którego tradycyjnie nawet najbardziej racjonalne umysły poddają się przesądom. A przesąd uznaje ten dzień za pechowy, jeśli piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca. Wierzą w ten pech w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych.

Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego. Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w. Pamiętajmy jednak, że przesądy wymyślają ludzie, a pech przynosi czasem nasza wiara w niego. Strzeżmy się więc w piątek myśli o pechu!

Pełnia Księżyca 2019. Początek końca cyklu numerologicznego

Jak czytamy na blogu Moonset Story, nadchodząca pełnia ma jeszcze jedną ważną rolę: dla każdego człowieka jest początkiem końca cyklu numerologicznego. Nowy cykl numerologiczny, w systemie Gladys Lobos zacznie się już za dwa tygodnie, wraz z wrześniowym nowiem [28 września 2019]. Czas, który nam pozostaje do nowego cyklu warto wykorzystać jako bilans tego, czego doświadczyliśmy w ostatnim roku. Nawet jeśli nie zrealizowaliśmy planów, to na pewno czegoś się nauczyliśmy.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Ogromny księżyc w pełni rozświetlił niebo nad antycznymi ruinami Koryntu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki