Pełne energii miejsce dla ambitnych i pomysłowych

Krzysztof Miśdzioł
Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 miejsc pracy. Wartość inwestycji to 40,5 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie  unijne
Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 miejsc pracy. Wartość inwestycji to 40,5 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie unijne Materiały prasowe
Młodzi, zdolni, pełni pomysłów i otwarci na nowe rozwiązania w gospodarce ludzie nie muszą zasilać szeregów wielkich koncernów. Powstający dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny to powinno być miejsce dla nich. Tu przedsiębiorstwa mają otrzymać możliwość rozwoju i zwiększenia swej konkurencyjności.

- Powiat kwidzyński bardzo dynamicznie rozwija się gospodarczo. Ponadto mamy wielu młodych, dobrze wykształconych mieszkańców. W tym regionie dominują jednak duże koncerny, w tym zagraniczne. My chcemy dać szansę mniejszym firmom i wspierać ich nowoczesnymi narzędziami - tłumaczy Alicja Kozakiewicz, kierownik projektu.- Zależy nam też na tym, aby tu dominowały nowe technologie, szczególnie w zakresie energii odnawialnej. Stąd nasz slogan: "Energetyczne miejsce pełne innowacji".

Co ma przyciągnąć uzdolnionych i przedsiębiorczych ludzi właśnie do parku? Będą tu mieli do dyspozycji to, co najbardziej potrzebne dla rozwoju biznesu. Jednym z najważniejszych miejsc w PTTK będzie inkubator przedsiębiorczości. Tutaj firmy po preferencyjnych cenach będą mogły wynajmować pomieszczenia na swoje siedziby. Budowane jest tu centrum szkole- niowo - konferencyjno-wystawiennicze. Przewidziano też punkty doradztwa gospodarczego czy finansowego.

Nieodzowną częścią parku jest centrum energii odnawialnej. To będzie miejsce informacji, edukacji i badań naukowych. Powstanie tzw. dom pasywny, zbudowany i eksploatowany w sposób energooszczędny. Będzie ekspozycją, ale i zarazem miejscem badań naukowych.

- 60 proc. energii dostarczanej na potrzeby funkcjonowania parku będzie pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych, m.in. pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy siłowni wiatrowej - wyjaśnia Alicja Kozakiewicz. - Będziemy zatem takim żywym laboratorium, pokazującym, jak to działa w praktyce, ale i prowadzącym badania nad nowymi technologiami.
W Kwidzynie miejsce dla siebie znaleźć zatem będą mogli nie tylko ambitni przedsiębiorcy, ale i kadra naukowa, także studenci. Park zamierza współpracować np. z Politechniką Gdańską czy Polską Akademią Nauk.

Ale i duże firmy będą mogły inwestować w KPPT. Park rozciąga się na powierzchni 30 ha, jest więc sporo terenów inwestycyjnych do zakupu, z jednoczesnym dostępem do innowacyjnych technologii. Przygotowywana jest więc sieć dróg wraz z pełnym uzbrojeniem terenu.
Kierunek Kwidzyn? Jak najbardziej. Według szacunków, Park Przemysłowo-Technologiczny może przynieść 1300 nowych miejsc pracy. A ze względu na swoje położenie: w sąsiedztwie autostrady A1 i budowanego mostu na Wiśle, powinien stać się już wkrótce bardzo ważnym gospodarczym centrum, nie tylko w skali Pomorza.

Nie bez znaczenia jest także przepiękne położenie budowanego ośrodka. Leży on w sąsiedztwie odnowionego zespołu dworsko-parkowego. To też było przyczyną zmian planów projektu. Konserwator zabytków zwrócił uwagę na konieczność dostosowania obiektów parku do dawnego układu urbanistyczno-architektonicznego. Nie znaczy to jednak, że projekt znalazł się pod ścianą.

- We współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza zmieniliśmy plany. To były zawsze bardzo rzeczowe konsultacje, wspólnie zastanawialiśmy się nad najlepszymi rozwiązaniami - mówi Kozakiewicz. - Teraz np. nasze stylowe obiekty, przypominające wyglądem dawne obiekty folwarku, są tak skomponowane, aby miały dziedziniec z dobrą ekspozycją na pałac i park. Drugą zmianą było utworzenie zbiorników, aby wody opadowe zbyt szybko nie dostawały się do Liwy, mogąc spowodować zagrożenie powodziowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
Czekamy na Twój telefon w poniedziałek, 7 marca, od 10.00 do 14.00 pod numerem tel.
58 323 31 34. Możesz też zadać pytanie e-mailem: [email protected]

Harmonogram rzeczowo-finansowy w projektach unijnych

Wprowadzenie zmiany w trakcie realizacji projektu finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WP)

- Realizacja projektu dofinansowanego w ramach RPO WP oznacza dla beneficjenta wiele obowiązków. Precyzuje je m.in. umowa o dofinansowanie projektu. Jednym z jej wielu załączników jest harmonogram rzeczowo-finansowy, stanowiący integralną część umowy o dofinansowanie.

- Harmonogram rzeczowo- finansowy to zestawienie wydatków zaplanowanych we wniosku o dofinansowanie. Opisuje wszystkie działania zaplanowane do realizacji w ramach projektu wraz z planowanymi kosztami. Istotne jest, aby wszystkie wydatki opisane we wniosku aplikacyjnym, biznesplanie lub studium wykonalności zostały ujęte przez beneficjenta w tym zestawieniu i były z nimi zgodne.

Już na tym etapie można zmienić okres realizacji projektu.
- Wszystkie etapy realizacji projektu są w ramach harmonogramu uporządkowane w działania, oraz rozpisywane na poddziałania. Każde działanie oraz poddziałanie musi mieć określone: termin realizacji, liczbę jednostek/sztuk oraz planowany, łączny koszt kwalifikowalny.

- Beneficjent może wprowadzić zmiany w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Mogą być to zmiany rzeczowe dotyczące zmiany rodzaju lub liczby planowanych do kupienia urządzeń, wyposażenia, elementów budowlanych czy usług, jak też finansowe, polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu wartości danego środka. Wszystkie planowane zmiany trzeba zgłosić do Agencji Rozwoju Pomorza SA (ARP SA). Nie wolno wprowadzać zmian w projekcie bez wcześniejszego poinformowania i uzyskania zgody.

- Beneficjent ma obowiązek zgłoszenia zamiaru wprowadzenia zmian w realizacji projektu nie później niż miesiąc przed datą planowanego zakończenia realizacji projektu.

Istnieje możliwość "przesuwania" części kosztów w ramach działań/ poddziałań w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Może to mieć miejsce m.in. w sytuacji pojawienia się oszczędności w ramach zakupów/przetargów itp. Beneficjenci mają taką możliwość po uzyskaniu zgody ARP SA.
- Należy pamiętać, iż wszystkie zmiany dokonywane w trakcie realizacji projektu są ograniczone do wysokości maksymalnego poziomu dofinansowania zapisanego w umowie. Przekroczenie zaplanowanych kosztów, powoduje, że beneficjent opłaca je z własnych środków.

- Realizacja projektu powinna odbywać się zawsze w oparciu o aktualną dokumentację, stąd również w sytuacji, gdy beneficjent chce wprowadzić zmiany podczas realizacji projektu, musi sprawdzić, czy nie zostały zmienione obowiązujące dokumenty. Źródłem informacji na temat zmian w dokumentacji jest strona Agencji Rozwoju Pomorza SA www.arp.gda.pl

Harmonogram można zmienić

Mariusz Byczkowski, ekspert Agencji Rozwoju Pomorza SA:
- Prawidłowo przygotowany harmonogram umożliwia sprawną realizację projektu. Harmonogram rzeczowo-finansowy można traktować jako przyjazne narzędzie, które jest pomocne przy systematycznym wydatkowaniu środków. Dlatego też ważne jest, aby harmonogram był przejrzyście i czytelnie przygotowany już na etapie podpisania umowy o dofinansowanie.

Wymieniając w nim poszczególne działania należy pamiętać o zachowaniu pewnego poziomu ogólności, czyli tak przedstawić planowane wydatki, aby nie zawężać sobie możliwości wyboru dotyczących m.in. producenta, typu maszyny, marki urządzenia. W działaniach, w których pojawiają się środki europejskie, dopuszczalne jest wprowadzanie wybranych zmian, po uprzednim uzyskaniu zgody Agencji Rozwoju Pomorza. Do najczęściej spotykanych należą m.in. przesunięcia części kwot pomiędzy zaplanowanymi wydatkami, wydłużenie okresu realizacji projektu, a także wprowadzanie zmian rzeczowych.

Każda prośba o wyrażenie zgody na wprowadzenie zmian i na aktualizację harmonogramu rozpatrywana jest indywidualnie przez agencję. Staramy się elastycznie reagować na prośby beneficjentów, należy jednak pamiętać, aby nie wprowadzać modyfikacji bez wcześniejszego porozumienia z nami.

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie