Patti Smith w obronie Puszczy Białowieskiej

  Patti Smith w obronie Puszczy Białowieskiej

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Patti Smith w obronie Puszczy Białowieskiej
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. GP24

  Kilka tysięcy słuchaczy przyjęło z aplauzem niedzielny koncert Patti Smith w ramach Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty pod Słupskiem. Wśród zgromadzonych pod sceną najzagorzalszych fanów 71-letniej artystki, zaskakiwała liczna obecność dwudziestolatków, z których wielu znało na pamięć teksty jej piosenek.
  Patti wystąpiła z zespołem, w którym obok gitarzysty Lenny'ego Kaye'a i perkustyty Jay Dee Daugherty'ego towarzyszących jej jeszcze od początku kariery, grali także jej syn, Jackson Smith (ur. 1982) oraz basista i pianista Tony Shanahan. Na półtorej godzinny show złożyły się piosenki z całej dyskografii Smith, począwszy od debiutanckiej płyty „Horses” (1975), po ostatni album „Banga” z 2012 oraz dwa covery: „Mothers of the Disappeared” - U2 oraz „Eight Miles High” - The Byrds (wykonany bez udziału liderki).

  Do zabawnej sytuacji doszło kiedy Patti wróciła na scenę w bukietem białych róż. Jedna z fanek stojących pod sceną krzyknęła, że dziś ma urodziny.
  W odpowiedzi Jackson Smith niespodziewanie zaintonował po polsku „Sto lat”. Widownia błyskawicznie podjęła pieśń. Siedzący dalej od sceny prawdopodobnie sądzili, że to artystka obchodzi jakieś święto. Tymczasem Patti stała i słuchała wyraźnie zaskoczona, z wyrazem zdumienia na twarzy. Dopiero kiedy syn wyjaśnił jej o co chodzi, odnalazła jubilatkę i podarowała jej kwiaty.

  Patti, która jest aktywistką zaangażowaną społecznie, politycznie i ekologicznie, zachęcała publiczność do obrony ostatniego naturalnego lasu w Europie, jakkolwiek wypowiedzenia nazwy „Puszcza Białowieska” nie zaryzykowała. Artystka przywołała też swój ostatni koncert w Polsce przed dwoma laty, podczas jubileuszowej trasy czterdziestolecia wydania „Horses”. Mówiła, że to było najpiękniejsze wspomnienie z tamtego tournée.

  Koncert zakończyły dwa największe hity z repertuaru Patti Smith: „Because the Night” oraz „Gloria”, odśpiewane wspólnie z widownią. Na bis zespół wykonał jeszcze utwór „People Have the Power”, napisany w latach 80., o którym Patti powiedziała, że był zainspirowany ówczesnymi wydarzeniami w Polsce.

  Przed koncertem na jednym ze stoisk można było kupić dwa tomy wspomnień Patti Smith oraz wybór przekładów jej piosenek, w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, z autentycznymi autografami artystki.

  Jak support wystąpił zespół Voo Voo, który wykonał sześć piosenek ze swojej ostatniej płyty „7”.  11. Festiwal Legend Rocka. Koncert zespołu YES

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo