Patrol Polski Dziennika Bałtyckiego po gdańskich...

  Patrol Polski Dziennika Bałtyckiego po gdańskich kąpieliskach

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kąpieliska spełniają wymogi, ale plażowicze nie zawsze przestrzegają przepisów i... reguł zdrowego rozsądku - to wnioski z piątkowego patrolu po gdańskich kąpieliskach, na który łodzią motorową udaliśmy się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej.
  Straż Miejska apeluje, by zawsze stosować się do zaleceń ratowników WOPR

  Straż Miejska apeluje, by zawsze stosować się do zaleceń ratowników WOPR ©Fot. Adam Warżawa

  Na wysokości Brzeźna, kilkaset metrów od lądu, spotkaliśmy... dwóch młodych panów w dmuchanym pontonie, a raczej pontoniku z hipermarketu.

  - To bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie tak daleko wpław lub bezpośrednio po posiłku czy po prostu przecenianie swoich umiejętności pływackich - tłumaczyli nam Sławek i Krzysztof ze Straży Miejskiej, która codziennie patroluje gdańskie plaże.

  Obaj apelują o to, by zawsze stosować się do zaleceń ratowników WOPR i kąpać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. - Morze jest zdradliwe, bo występują tu niebezpieczne, silne prądy czy tzw. wilcze doły na dnie - tłumaczą.

  Jednocześnie kontrolę i komisyjny odbiór pomyślnie przeszły pierwsze 100-metrowe odcinki kąpielisk strzeżonych, tj. Stogi, Sobieszewo i Brzeźno.

  - Od 1 lipca będą to już odcinki 200-600-metrowe i dodatkowo zaczną działać kąpieliska strzeżone w Sobieszewie Orlu i Jelitkowie - zapowiada Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR Gdańsk. - W sumie 1,4 tysiąca metrów bieżących strzeżonej linii brzegowej.

  Przedstawiciele państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, policji, Straży Miejskiej, MOSiR, gdańskiego magistratu oraz firmy Bromix, odpowiedzialnej za czystość na plażach, skontrolowali je pod względem technicznym, sanitarnym i czystości wody.

  - Wszystkie spełniają wymogi - zapewnia Renata Jazłowińska, przedstawiciel PPIS w Gdańsku. - Jakość wody jest podobna jak w ubiegłym roku. Monitorujemy kąpieliska co dwa tygodnie.


  Gdzie na plażę

  Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Gdańsku dopuścił do organizowania kąpielisk nad Zatoką Gdańską w

  Gdyni - Babie Doły, Oksywie, Śródmieście, Redłowo, Orłowo - z wyłączeniem 300-metrowych odcinków po obu stronach ujścia rzeki Kaczej (400 m od mola w stronę Gdyni i 200 m - Sopotu) i wyłączeniem 50 m odcinków po obu stronach ujścia rzeki Kolibianki

  Sopocie - w granicach administracyjnych miasta, na odcinkach udostępnionych do kąpieli

  Gdańsku - od granicy adm. z Sopotem do ul. Zdrojowej w Brzeźnie, bez 50-metrowych odcinków po obu stronach ujścia Potoku Jelitkowskiego i mola w Brzeźnie, Stogi, Sobieszewo, Sobieszewo Orle, Świbno, Mikoszewo - na odcinku zejście przy rezerwacie Mewia Łacha do granicy adm. z Jantarem, oraz Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie - wszystkie z wyłączeniem 50-metrowych odcinków po obu stronach przystani rybackiej, a także Skowronki, Przebrno, Krynica Morska, Piaski - również bez 50-metrowych odcinków po obu stronach przystani rybackiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo