Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patasy z gdańskiego zoo dostaną nowy dom

Kazimierz Netka
Tak wygląda teraz nowy budynek dla patasów
Tak wygląda teraz nowy budynek dla patasów Fot. Michał Targowski
Rodzina patasów (gatunku małp) to jedna ze społeczności w gdańskim zoo, która rozwija się najchętniej. Już teraz podziwiać można w Gdańsku Oliwie kilkanaście tych zwierząt.

Liczna rodzina małp - patasów w gdańskim zoo potrzebuje większego lokum. Na razie budynek do tego przeznaczony jest w tzw. stanie surowym. Do użytku zostanie oddany w przyszłym roku, dzięki czemu patasy będą miały lepsze warunki do życia, a ludzie – dogodniejsze możliwości podziwiania tych istot. Zapewnienie lepszych warunków egzystencji dla tych małp sugerowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku – powiedział nam Michał Targowski – dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie.

Pawilon powstaje w miejscu, gdzie kiedyś stały baraki, wybudowane jeszcze przed wojną (wtedy na terenie, gdzie obecnie jest gdański ogród zoologiczny, funkcjonował dom kuracyjny dla ludzi). Nowy dom patasów będzie z oknami w dachu, by nawet zimą gdy stworzenia te nie będą pokazywały się na dworze, mogło docierać do nich naturalne światło. Oczywiście, będzie też oświetlenie elektryczne. Zwiedzający, spacerując w korytarzu, będą mogli podziwiać życie domowe patasów - zwanych też koczkodanami rudymi.

Patas to afrykański gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych o stosunkowo ciężkiej budowie ciała, jeden z największych przedstawicieli rodziny. W swym trybie życia w dzikich warunkach preferuje tereny suche, sawannowe i półpustynne. Toleruje również niewielkie zarośla, np. akacjowe w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Patas to najszybciej poruszająca się małpa wąskonosa. Biega, skacze, z prędkością nawet ponad 50 km na godzinę, czyli jak samochód w mieście. Przemieszcza się nie tylko na czworakach, ale również na dwóch kończynach, przy tym podpierając się ogonem. Nazwa koczkodan jest pochodzenia greckiego i oznacza małpę z długim ogonem.

Poruszając się na tylnych kończynach, przypomina człowieka, choć zaliczany jest do małp zwierzokształtnych. Rodzinna patasów może liczyć około 20 małp, a zajmuje teren liczący nawet 4 tysiące hektarów. Jedno stado potrafi za dnia zlustrować, w poszukiwaniu jedzenia, obszar o promieniu kilku kilometrów. Zjadają kwiaty, ale też żywicę. Nie pogardzą mięsem, mrówkami i innymi stawonogami, żyjącymi w ich naturalnym środowisku. Nawet skorpion może im pomóc zaspokoić głód. Najpierw jednak koczkodany usuwają kolce jadowe skorpionów.

Ich żywot w dziczy nie trwa długo - 5 latkowie już nieczęsto są spotykane. Wrogów maja bowiem niemało. Padają łupem lwów, szakali, węży, krokodyli, orłów. Na szczęście, mnożą się szybko, więc zagłada w najbliższym czasie im nie grozi. Samice są gotowe do rozrodu, gdy osiągną około 2,5 lat. Dorosłe ważą do 15 kilogramów. Samce są większe od swych partnerek. W ogrodach zoologicznych koczkodany rude mogą żyć nawet 20 lat.

Alfred Brehm w książce „Życie zwierząt. Ssaki” tak pisze o koczkodanach:

"chętnie robiły kawały większym zwierzętom, natomiast małe otaczały troskliwa opieką, pielęgnowały je i chroniły. Sobie samym umiały uprzyjemnić każdą sytuację. Dawały przy tym codziennie dowody zdrowego rozsądku, wręcz wyrachowanej chytrości i pełnego rozwagi przewidywania, równocześnie jednak jak największej przymilności oraz najczulszej miłości i poświęcenia w stosunku do innych zwierząt. Ze względy na wszystkie te właściwości polubiłem niektóre serdecznie

– napisał Alfred Brehm w swych wspomnieniach z pobytu w Afryce.

Patasy mieszkają w gdańskim zoo od kilkunastu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki