MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Partnerstwo rzemiosła w Unii

Jacek Sieński
Współpraca izb rzemieślniczych daje wymierne efekty
Współpraca izb rzemieślniczych daje wymierne efekty fot. przemek swiderski
Od dziesięciu lat Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku łączy współpraca z Izbą Rzemieślniczą w Würzburgu, w Niemczech i Izbą Rzemieślniczą w Caen, we Francji. Jubileusz był okazją do spotkań przedstawicieli ich zarządów, które w piątek i sobotę odbyły się w Gdańsku.

Wiesław Szajda, prezes pomorskiej izby, nie ukrywa, że partnerskie kontakty izb w Caen, Würzburgu i Gdańsku będą rozwijane. Planowane są już kolejne wizyty studyjne i spotkania kooperacyjne przedsiębiorców oraz realizacja nowych wspólnych projektów. Podczas spotkania w Gdańsku omawiano koncepcję projektu biznesowego "Key to success - klucz do sukcesu", z dofinansowaniem z funduszy unijnych. To program, którego celem poprzez szeroką ofertę szkoleń jest dostarczenie wiedzy i doskonalenie umiejętności z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem. Udział w projekcie mogą brać małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, niezależnie od branży.

Czytaj także: Na pomorskim rynku zaczyna brakowac fachowców

- Bardzo dobrze oceniam naszą dotychczasową współpracę z partnerami z Niemiec i Polski - zaznaczył Jean-Marie Bernard, prezes Izby Rzemieślniczej w Caen. - Odbyło się wiele wymian uczniów, co daje im możliwość podróżowania, poznawania innych kultur i zdobywania nowych doświadczeń zawodowych. Jest to cenna inicjatywa, bo takie międzynarodowe wymiany dotyczą zwykle studentów wyższych uczelni, a w przypadku uczniów szkół zawodowych są rzadkością.

We Francji szkolenie teoretyczne uczniów odbywa się przez tydzień w izbach rzemieślniczych, a potem dwa tygodnie praktykują oni w zakładach rzemieślniczych. Przynależność do izb rzemieślniczych firm rzemieślniczych, zatrudniających do 10 pracowników, jest u nas obligatoryjna. Jeżeli liczba pracowników przekracza 10 osób, to przedsiębiorstwa takie przenoszą się do izb handlowych. Często firmy wyrosłe z rzemiosła, które się rozwinęły, należąc już do izb handlowych, pozostają jednocześnie w rzemieślniczych.

Hugo Neugebauer, prezes Izby Rzemieślniczej w Würzburgu, stwierdził, że w Niemczech przynależność firm do organizacji samorządu gospodarczego, jakim są izby rzemieślnicze, jest obowiązkowa. Inaczej nie można prowadzić działalności. Izby dbają też o interes klientów. Działają przy nich rzeczoznawcy, którzy w przypadkach reklamacji oceniają jakość wykonywanych przez zakłady rzemieślnicze usług czy produktów. Umożliwia to poszkodowanym konsumentom kierowanie skarg do sądów.

Prezes Neugebauer podkreśla, że w Niemczech małe i średnie firmy, w tym rzemieślnicze, stanowią 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw. Rzemiosło jest drugim co wielkości sektorem gospodarki.
Porozumienie o trójstronnej współpracy izb z Würzburga, Caen i Gdańska podpisano w 2001 roku. Umożliwia ono m.in. rozwijanie kontaktów przedsiębiorców stowarzyszonych w tych izbach i wspieranie kształcenia zawodowego, poprzez realizowany od 2003 roku projekt wymian i praktyk zawodowych uczniów oraz czeladników. Każdego roku jedna z izb, jako gospodarz wymiany, przyjmuje na tydzień siedmioosobowe grupy praktykantów z dwóch pozostałych.

W latach 2005-2007 trzy izby zrealizowały razem pilotażowy projekt "Kobieta w biznesie", dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Był on przeznaczony dla kobiet otwierających swoje firmy, przejmujących je od ojców lub mężów oraz kierujących firmami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki