Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partia Razem: Nie wykazano żadnych niepożądanych skutków szczepień przeciw HPV

Szymon Zięba
Okręg gdański Razem sprzeciwia się decyzji władz miasta o braku refundacji szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV - red.) - ogłosili przedstawiciele partii Razem na Pomorzu. We wtorek zorganizowali konferencję prasową pod Urzędem Miejskim w Gdańsku.

Przypomnijmy, że na naszych łamach opisaliśmy iż mimo tego, że Gdynia i Sopot wydają duże pieniądze na szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, który odpowiedzialny jest m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, to urzędnicy z Gdańska nie przeznaczyli na ten cel ani złotówki.

- W sprawie szczepionki HPV brak jest przekonujących dowodów na jej skuteczność - stwierdził Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.

Tymczasem z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynikało, że od 1999 do 2013 na nowotwór złośliwy szyjki macicy tylko w Pomorskiem zmarły 1734 kobiety (w wieku od 20 do 85 lat i więcej).

- Chcemy, by szczepionki przeciwko HPV nie były zarezerwowane dla najbogatszych - powiedziała "Dziennikowi Bałtyckiemu" Barbara Brzezicka z Razem.

Bezpłatne szczepionki przeciwko HPV nie dla młodych gdańszczanek

Przedstawiciele partii Razem opublikowali w tej sprawie specjalne oświadczenie:

Gdańsk, mimo wysiłków części jego radnych, od lat pozostaje ostatnim miastem trójmiejskiej aglomeracji, które nie refunduje szczepionek przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. W rezultacie kolejne roczniki gdańszczanek pozostają bez ochrony przed wirusem, który wywołuje liczne nowotwory; przede wszystkim raka szyjki macicy, na którego zachorowalność wciąż jest bardzo wysoka.

Wbrew stanowisku gdańskiego magistratu nigdy nie wykazano żadnych niepożądanych skutków szczepień przeciw HPV, poza rzadko spotykanymi niegroźnymi efektami, takimi jak chwilowe omdlenia czy podwyższona temperatura ciała. Chociaż przeciwnicy szczepień zgłaszali takie zastrzeżenia, nigdy nie udało się potwierdzić rzekomych powiązań zaburzeń immunologicznych, neurologicznych, zatorowo-zakrzepowych ani zespołu przewlekłego zmęczenia ze szczepionkami przeciwko HPV. Korzystnie dla szczepionki wypadły również ostatnie badania sprawdzające, czy szczepienia przeciwko HPV wywołują rzadkie zespoły bólowe i zaburzenia akcji serca. Co więcej – wbrew obawom pewnych środowisk – szczepienia te nie przyczyniają się także do zwiększenia ryzykownych zachowań seksualnych.

Co najważniejsze, stanowią one jedyną skuteczną profilaktykę przeciw rakowi szyjki macicy. Nawet cytologia ginekologiczna pozwala jedynie wykryć raka w możliwie wczesnym stadium, nie zapobiegając jednak jego powstaniu. Badania nad szczepionkami wykazują ich dużą skuteczność w zapobieganiu wczesnym zmianom nowotworowym, powstrzymują też rozwój (uciążliwych) zmian łagodnych. Program refundacji szczepień od lat prowadzą Gdynia i Sopot. Czas wreszcie na Gdańsk.

Dlatego wzywamy gdańskich radnych, aby niezwłocznie wdrożyli działania, które może uratować życie tysięcy kobiet.

(Stanowisko Zarządu Okręgu Gdańskiego, uchwalone 22 stycznia 2016 roku).

Członkowie Razem swoje stanowisko chcą złożyć władzom miasta.

Tymczasem zdaniem przedstawicieli sanepidu, szczepionki przeciw HPV dają możliwości uodpornienia w odniesieniu do wybranych typów wirusa, odpowiedzialnych za około 70-80 proc. zakażeń onkogennych typami HPV. Urzędnicy z Gdańska na naszych łamach deklarowali otwartość na dialog w sprawie szczepień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki