Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkowanie na Smoluchowskiego płatne od października

Maciej Pietrzak
Parkomaty przy ulicy Smoluchowskiego - jeszcze zakryte, ale już w przyszłym tygodniu za parkowanie będziemy płacić
Parkomaty przy ulicy Smoluchowskiego - jeszcze zakryte, ale już w przyszłym tygodniu za parkowanie będziemy płacić Przemek Świderski
Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego krytykują rozszerzenie od soboty Strefy Płatnego Parkowania o ulicę Smoluchowskiego.

Chaos parkingowy wokół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ulicy Smoluchowskiego, spowodowany niewystarczającą ilością miejsc postojowych w okolicy, to problem ciągnący się od wielu lat. Władze Gdańska uznały, że sytuację pomoże rozwiązać wprowadzenie tu od jutra Strefy Płatnego Parkowania i związana z tym rotacja aut. Pacjenci i przedstawiciele UCK mają na ten temat inne zdanie.

- Wprowadzenie tu w obecnej chwili Strefy Płatnego Parkowania uważamy za błąd. W obrębie UCK nie ma sensownej komunikacji miejskiej. Dojście od tramwaju pod górkę stanowi znaczącą barierę dla osób starszych i schorowanych. Autobus który podjeżdża pod bramy szpitala, częściej stoi w korku niż jedzie - komentuje Andrzej Lendzion, zastępca dyrektora Naczelnego ds. Administracyjno-Technicznych UCK.

Zdziwienie pracowników i pacjentów szpitala budzi szczególnie to, że władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie opłat przed wybudowaniem obiecanych wiosną 200 nowych miejsc postojowych na ul. Smoluchowskiego. Mają one powstać na działce drogowej znajdującej się na odcinku od ulicy Jarowej do ul. Cygańska Góra. Na jakim etapie jest inwestycja?

- W środę ogłosiliśmy przetarg na realizację tego zadania. Przewidywany termin otwarcia ofert to 14 października, natomiast wybrany w postępowaniu wykonawca na wykonanie robót będzie miał czas do końca listopada - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

- Stoimy na stanowisko, że najpierw powinno się zrobić efektywną ramę drogową wokół szpitala z sensowną komunikacją miejską, a potem porządkować kwestię parkowania. Oczywiście parkomaty wprowadzą rotacje na miejscach wokół szpitala. Tylko należy pamiętać, że UCK jest jednym z większych pracodawców w regionie zatrudniających wiele osób spoza Gdańska, dla których komunikacja miejska nie jest alternatywną. Co z tymi osobami? Jak mają dojechać do pracy? Dla nich jedyną formą dojazdu do miejsca pracy jest własny samochód - dodaje dyrektor Lendzion.

Przypominamy, że na parkingu wewnątrz UCK opłata za parkowanie wynosi 8 zł za każdą rozpoczętą godzinę, w tym pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Obowiązuje ona w dni robocze od godziny 8 do 15. Opłata, wprowadzona we wrześniu zeszłego roku, jest tak wysoka ze względu na zapewnienie odpowiedniej przepustowości ciągów drogowych - wcześniej z dojazdem miały problemy chociażby karetki.

Czytaj więcej na temat problemów z parkowaniem przy gdańskich szpitalach [ZDJĘCIA]

Ani ten parking, ani wspomniane 200 nowych miejsc objętych SPP, wciąż jednak nie zaspokoją potrzeb przyjeżdzających do UCK. Realnie problem rozwiązać może wspomniany lepszy system komunikacji miejskiej albo blisko 500 nowych miejsc parkingowych, które powstaną przy budowanym Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Warto jednak pamiętać, że otwarcie obiektu planowane jest dopiero w 2020 roku.

Czytaj więcej: Większa strefa płatnego parkowania w Gdańsku od 1 października [MAPA, LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki