Parkingi podziemne zaszkodzą zabytkom w centrum Gdańska? Mają powstać m.in. w pobliżu uszkodzonego kościoła św. Mikołaja

Maciej Pietrzak
Kościół św. Mikołaja w Gdańskuzostał zamknięty, gdy pojawiło się widmo katastrofy budowlanej Karolina Misztal
W ubiegłym tygodniu na skutek poważnych uszczerbków w konstrukcji i groźby katastrofy budowlanej, do odwołania zamknięty został kościół św. Mikołaja w Gdańsku. Po tym zdarzeniu pojawiły się obawy, że stan świątyni i innych zabytków w sercu miasta może jeszcze pogorszyć planowana na najbliższe trzy lata budowa parkingów podziemnych.

W październiku w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego władze Gdańska podpisały ze spółką Immo Park Gdańsk opiewający na ponad 166 mln zł kontrakt na budowę czterech kubaturowych parkingów w ścisłym centrum miasta dla 1200 aut. Wkład miasta w tę inwestycję wyniósł ok. 42 mln, a umowa koncesji obiektów przez prywatny podmiot została zawarta na okres 40 lat.

Czytaj więcej na ten temat: Umowa na zaprojektowanie i budowę czterech parkingów kubaturowych w centrum Gdańska podpisana. Zmieści się w nich 1200 pojazdów

Trzy z czterech parkingów mają być podziemne i to budzi spore kontrowersje w związku z tym, co stało się z kościołem św. Mikołaja.

Dwa z omawianych parkingów mają bowiem powstać w bliskim sąsiedztwie uszkodzonej świątyni - na Podwalu Staromiejskim oraz Targu Węglowym.

Czytaj również: Kościół św. Mikołaja zostanie zamknięty do odwołania. Prezydent Gdańska powołał specjalną komisję, by ratować zabytek

Jak informowała w zeszłym tygodniu Agnieszka Kowalska, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, dominikanie ze św. Mikołaja spękania posadzki i sklepień zgłosili jej już w czerwcu.

- Należy przypuszczać, że problem dotyczy fundamentów kościoła, jednakże zachodzące zjawiska mogą być różnego rodzaju. Z przyczyn sugerowanych przez konstruktorów wskazuje się na rozluźnienie spoistości gruntu bądź wysychanie drewnianych konstrukcji zlokalizowanych prawdopodobnie pod fundamentami murowanymi. Uważamy, że należy rozpocząć badania prawdopodobnych zmian zachodzących w stosunkach wodnych w Śródmieściu, spowodowanych m.in. przez budowy nowych kubatur (często z głębokimi parkingami podziemnymi), tym bardziej że kościół św. Mikołaja nie jest pierwszą historyczną budowlą w Śródmieściu borykającą się z problemem utraty stateczności konstrukcji - czytamy w oświadczeniu PWKZ.

Uważamy, że należy rozpocząć badania prawdopodobnych zmian zachodzących w stosunkach wodnych w Śródmieściu, spowodowanych m.in. przez budowy nowych kubatur (często z głębokimi parkingami podziemnymi), tym bardziej że kościół św. Mikołaja nie jest pierwszą historyczną budowlą w Śródmieściu borykającą się z problemem utraty stateczności konstrukcji.

Pojawia się zatem pytanie: czy władze Gdańska nie pospieszyły się z podpisaniem umowy na parkingi?

- Zauważmy, że oświadczenie wojewódzkiej konserwator w kwestii nowych kubatur nie jest poparte żadnymi badaniami, ona dopiero do nich wzywa. Miasto jako pierwsze udzieliło kościołowi św. Mikołaja pomocy w zeszłym tygodniu, gdy wybuchł kryzys, którego wynikiem było zamknięcie świątyni. Samorząd m.in. sfinansuje w ciągu najbliższych tygodni specjalną konstrukcję, która będzie podtrzymywać część sklepienia między drugim a trzecim filarem. Będziemy czekać na efekty badań specjalnie powołanej komisji. Procedury związane z parkingami będą się normalnie toczyć swoim torem - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.

Będziemy czekać na efekty badań specjalnie powołanej komisji. Procedury związane z parkingami będą się normalnie toczyć swoim torem.

Sceptycznie na te zapowiedzi patrzą urbaniści z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

- Pomijając dyskusyjne lokalizacje tych parkingów, zapraszanie większej liczby aut do centrum i kwestie finansowe, jedne z najważniejszych wątpliwości budzi wycinka wysokich drzew znajdujących się przy Podwalu Staromiejskim. Do tego wpływ parkingów na poziom wód gruntowych w otoczeniu, a przez to na stabilność zabytków, takich jak zespół Przedbramia z Katownią - komentuje Karol Spieglanin z FRAG. - Wiadomo, że wcześniejsza budowa małego parkingu pod Centromorem spowodowała zagrożenie dla tych obiektów. Nie wiemy jeszcze, czy sytuacja w kościele św. Mikołaja spowodowana była zmianami poziomu wód gruntowych, ale bardzo wiele na to wskazuje. Główne Miasto jak najbardziej należy dogęszczać nowymi inwestycjami, nie może odbywać się to jednak kosztem zabytków.

ZOBACZ TAKŻE: Przed Jarmarkiem św. Dominika gdańscy dominikanie opowiedzieli o tajemnicach kościoła św. Mikołaja w Gdańsku [wideo,zdjęcia]

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku pełen tajemnic

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:Wideo

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
maxxxx

Jakoś w Pradze..czeskiej..nie przeszkadzają

g
gdanszczanin

Chaos budowlany w ścisłym centrum starego miasta musi się zemścić . Naprawdę każdy laik wie że starówek się nie zagęszcza ,a u nas w Gdańsku samowola brak rzetelności w badaniach gruntu ,oj wiele by wymieniać .Wina gospodarza miasta .

K
Ktosiek

W tym roku w Mikołaju były wykonywane głębokie odwierty do pomp ciepła ogrzewających kościół. Realizowane to było przez sprzęt, który siłą rzeczy powoduje duże wibracje gruntu, poza tym mogło naruszyć cieki wodne pod Mikołajem. Czemu o tym się nie mówi?

H
Heniek

PO wygrało w Gdańsku, to niech pomaga miłującym tę partię duszpasterzom w białych habitach spod hali targowej.

Dodaj ogłoszenie