Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkingi ogólnodostępne w Gdańsku. Na niektórych z nich zaparkujesz za darmo. Zasady, stawki oraz sektory Strefy Płatnego Parkowania

JK
Kliknij w galerię i sprawdź ogólnodostępne parkingi na terenie Gdańska oraz zobacz, na których z nich można stać za darmo.
Kliknij w galerię i sprawdź ogólnodostępne parkingi na terenie Gdańska oraz zobacz, na których z nich można stać za darmo. Przemyslaw Swiderski
Sezon wakacyjny jeszcze się nie rozpoczął, a turyści już chętnie odwiedzają Trójmiasto. Im więcej ludzi przyjeżdża, tym większe pojawiają się problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. W związku z tym podpowiadamy, jakie zasady panują w Strefie Płatnego Parkowania i gdzie można zaparkować za darmo na terenie Gdańska. Kliknij w galerię i sprawdź ogólnodostępne parkingi oraz zobacz, na których z nich można stać za darmo.

Strefa Płatnego Parkowania i Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania - Gdańsk

Stawki za parkowanie na terenie Gdańska są różne w zależności od sektora, w jakim znajdziemy miejsce. Obecnie w tym mieście znajduje się 11 sektorów Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Żeby kierowcy w łatwy sposób zapamiętali sektory oraz obowiązujące w nich stawki, użyto trzech kolorów. Widoczne są one na słupach i tablicach pod znakami sektorowymi D-44 „Strefa Płatnego Parkowania” oraz słupkach znaków D-18 "Parking" i parkometrach w miejscach poboru opłat.

Dokładny podział stref parkingowych na kolory:

 • Kolorem czerwonym oznaczone zostały sektory należące do Śródmiejskiej Strefy Płatnego. Pobór opłat odbywa się codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00.
 • Kolorem niebieskim oznaczone zostały sektory Strefy Płatnego Parkowania, gdzie opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt*) w godz. 9:00 – 17:00.
 • Kolor zielony przeznaczony został na sektory Strefy Płatnego Parkowania, w których opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt*) w godz. 9:00 – 15:00.

* Jako dni świąteczne uznawane są: 1 stycznia, 6 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia oraz inne dni ustalone w ramach Ustawy o dniach wolnych od pracy.

Do ŚSPP zaliczają się:

 • Sektor Główne Miasto (FGM) - kolor czerwony,
 • Sektor Stare Miasto (FSM) - kolor czerwony,
 • Sektor Długie Ogrody (FDO) - kolor czerwony,
 • Sektor 3 Maja (FSM) - kolor czerwony.

Do SPP zaliczają się:

 • Sektor Młode Miasto (AMM) - kolor niebieski,
 • Sektor Wrzeszcz Politechnika (AWP) - kolor niebieski,
 • Sektor Wrzeszcz Górny (AWG) - kolor niebieski,
 • Sektor Jelitkowo (AJE) - kolor niebieski,
 • Sektor Aniołki (BAN) - kolor zielony,
 • Sektor Oliwa (BOL) - kolor zielony,
 • Sektor Przymorze (BPR) - kolor zielony.

Stawki za postój w ŚSPP i SPP

W ŚSPP obowiązują wyższe stawki za postój pojazdu niż w pozostałych sektorach. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 5,50 zł, za drugą 6,60 zł, za trzecią 7,90 zł, a za czwartą i kolejne godziny 5,50 zł. Natomiast w sektorach SPP w czasie upływania pierwszej godziny kierowcy zapłacą za postój 3,90 zł, drugiej – 4,60 zł, trzeciej 5,50 zł, a czwartej i kolejnych 3,90 zł.

Lokalizacja płatnych miejsc postojowych na terenie Gdańska

Na mapie podany jest dokładny podział na poszczególne Strefy Płatnego Parkowania.

Sposoby uiszczenia opłaty za parking

Opłatę za parkowanie można uiścić gotówką (bilon), kartą płatniczą oraz za pomocą płatności BLIK. Ponadto kierowcy mogą również użyć jednej z sześciu aplikacji mobilnych obsługujących Strefę Płatnego Parkowania w Gdańsku. Specjalnie dla takich płatników symbole (stosownie do sektora) umieszczone są na parkometrach w odpowiednich kolorach: GDAA (niebieski), GDAB (zielony), GDAF (czerwony).

Aplikacje mobilne, dzięki których zapłacimy za miejsce parkingowe:

Opłaty za parkowanie dla osób z niepełnosprawnościami - zasady

Gdańsk Zarząd Dróg i Zieleni podaje, że osoby z niepełnosprawnością posiadające Kartę Parkingową wzoru europejskiego (niebieską), a także posiadacze Karty Kombatanta nie płacą za postój jedynie wtedy, gdy parkują pojazdy na miejscach oznakowanych jako zastrzeżone dla osób niepełnosprawnych. W każdym innym przypadku parkowanie pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku jest płatne zgodnie z obowiązującą taryfą. Co więcej, osoby niepełnosprawne posiadające gdański identyfikator "N+" (żółty) nie wnoszą opłat na wszystkich miejscach w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki