Parking przy ul. Toruńskiej w Malborku. Klienci Dinoparku parkują „na dziko” pod płotem OSiR-u. Miasto zapowiada umowę dzierżawy tego terenu

Anna Szade
Anna Szade
Na ul. Toruńskiej w Malborku kierowcy parkują „na dziko”. Będzie umowa dzierżawy tego terenu?
Na ul. Toruńskiej w Malborku kierowcy parkują „na dziko”. Będzie umowa dzierżawy tego terenu? Radosław Konczyński
Udostępnij:
Klienci Dinoparku, zwłaszcza w weekendy, gdy zapełni się przeznaczony dla nich parking, parkują „na dziko” aż pod płotem Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Toruńskiej w Malborku. Dla trenujących tam sportowców to wątpliwa przyjemność. Miasto nie ma też z tego tytułu żadnych pieniędzy, bo teren ten oficjalnie nie jest parkingiem. Na sprawę uwagę zwrócił radny Zbigniew Kowalski. Władze Malborka o problemie wiedzą i zapowiadają umowę dzierżawy terenu wykorzystywanego jako „dziki parking”.

Na ul. Toruńskiej w Malborku kierowcy parkują „na dziko”

Gdy zapełnia się parking przy ul. Toruńskiej urządzony dla klientów Dinoparku w Malborku, kierowcy zostawiają swoje auta gdzie tylko się da, zdarza się, że na okolicznych uliczkach, a nawet na parkowych alejkach.

Większość wykorzystuje jednak placyk sąsiadujący z boiskami Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ten niewielki teren zielony po raz kolejny był przedmiotem interpelacji radnego Zbigniewa Kowalskiego. Ale nie o stan miejskiej roślinności mu chodziło, lecz o samochody stawiane tam przez turystów.

– Gdy poprzednio zgłaszałem ten temat, usłyszałem, że tak, burmistrz rozważy, czy wydzierżawić tę nieruchomość firmie prowadzącej Dinopark – mówił radny Zbigniew Kowalski.

Stąd jego pytania:

  • Czy parking faktycznie został urządzony?
  • Czy miasto czerpie z niego korzyści?

Bo jeśli nie, to można byłoby postawić choćby parkomat.

– Teren jest wykorzystany do parkowania, a miasto nie ma z tego tytułu przychodów, ma za to koszty, bo musi kosić i utrzymywać porządek. W weekendy i dni wolne od pracy jest mnóstwo aut, więc warto byłoby, by miasto miało jakiś profit, jeśli utrzymuje ten teren – tłumaczył burmistrzowi Zbigniew Kowalski.

Radny zwrócił także uwagę, że ktoś postawił tam nawet znak sugerujący, że to miejsce idealne do parkowania autobusów. Część placu utwardzono asfaltem.

Problem „parkowania na dziko” przy ul. Toruńskiej widzą również mieszkańcy okolic malborskiego parku.

– Zapraszam na parking w soboty i niedziele pod Dinopark. Tam nikt nie kasuje za parking, a miasto nie ma pieniędzy. Tysiące złotych przepadają, ale nikt nie jest tym zainteresowany. Teraz już parkują w parku na zakazie – podpowiada jeden z Internautów na naszym facebookowym profilu.

Pod Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Malborku powstanie dodatkowy parking? Miasto zapowiada umowę dzierżawy tego terenu

Włodarz Malborka, odnosząc się do słów radnego Kowalskiego, zaczął od historii parkingu przy ul. Toruńskiej.

– Teren został użyczony na rzecz spółki Dino Park s.c. Katarzyna i Jacek Wiśniewscy 29 listopada 2011 r. na okres 15 lat, w celu wybudowania parkingu – przypomniał burmistrz Marek Charzewski.

Warto dodać, że na takie rozwiązanie we wrześniu 2011 r. wyrazili zgodę radni. Spółka, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Malborka w tej sprawie, „wybuduje z własnych środków finansowych na wymienionej nieruchomości nowy bezpłatny parking samochodowy, zapewniający możliwość parkowania zarówno dla przyjezdnych odwiedzających Dinopark, jak i biorących udział w rozgrywkach sportowych, korzystających z kompleksu sportowego OSiR”.

Po wygaśnięciu umowy użyczenia, wykonane miejsca postojowe będą stanowiły majątek miasta, bez prawa ubiegania się o odszkodowanie za poniesione na jego wybudowanie nakłady. Prywatna spółka zobowiązana też została do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją przedmiotu użyczenia i płaceniem podatku od nieruchomości.

Mowa oczywiście o parkingu między ul. Toruńską a wejściem głównym na stadion. Ale ok. 120 miejsc, które powstały w 2012 r., to za mało na potrzeby zmotoryzowanych odwiedzających park dinozaurów.

– Odnośnie terenu zielonego, częściowo utwardzonego, spółka złożyła wniosek o wydzierżawienie tego terenu jako parkingu dodatkowego, na wypadek braku miejsc na parkingu utwardzonym. Spółka zobowiązała się do utrzymywania tego terenu, koszenia itp. W chwili obecnej, przygotowywana jest umowa dzierżawy – informuje burmistrz Charzewski.

Ale problem w tym, że na tę chwilę umowy brak, a miejski grunt od początku sezonu jest rozjeżdżany samochodami.

– Jeśli chodzi o teren przy ul. Toruńskiej, to opłaty za korzystanie będą naliczone wstecz. Wniosek o dzierżawę jest, trwają negocjacje dotyczące wysokości opłat – powiedział nam Marek Charzewski.

Warto byłoby też tak wyznaczyć ten rezerwowy parking, by maksymalnie ograniczyć uciążliwości z tym związane, które mogą odczuwać sportowcy. Boiska i bieżnię dzieli od samochodów tylko ażurowa siatka.

Na ul. Toruńskiej w Malborku kierowcy parkują „na dziko”. Będzie umowa dzierżawy tego terenu?

Parking przy ul. Toruńskiej w Malborku. Klienci Dinoparku pa...

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
DFFG
https://www.youtube.com/watch?v=EFLKigNaW9M
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie