MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Rady Europy w Gdyni pozostanie w prywatnych rękach

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Park Rady Europy w Gdyni będzie w prywatnych rękach
Park Rady Europy w Gdyni będzie w prywatnych rękach Piotr Hukało
Całkowitą klęskę ponieśli dziś przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku samorządowcy z Gdyni w sporze ze spadkobiercami dawnych właścicieli Parku Rady Europy.

Ten atrakcyjny teren w samym sercu miasta zwrócić w prywatne ręce nakazał najpierw prezydent Gdańska, a potem wojewoda pomorski. Przedstawiciele władz Gdyni z takim stanem rzeczy nie chcieli się pogodzić i postanowili odwołać się od niekorzystnych orzeczeń do WSA. Jednak dziś ich skarga została oddalona w całości.

Czytaj też: Park Rady Europy w Gdyni idzie pod sąd

Sąd nie uwzględnił żadnego z argumentów, przedstawianych przez miejskich prawników. Przychylił się natomiast do stanowiska reprezentantów spadkobierców dawnych właścicieli, którzy argumentowali, że cel wywłaszczenia, pod jaki w 1966 roku komunistyczne władze zabierały park, czyli budowa Forum Morskiego, nigdy nie został zrealizowany. Jest to argument przesądzający o tym, że park trzeba zwrócić.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozstrzygnięcia – mówi mec. Michał Sowiński, z kancelarii Nowosielski i Partnerzy - Adwokaci i Radcy Prawni, reprezentujący spadkobierców dawnych właścicieli. - Sąd w pełni podzielił nasze stanowisko, a uzasadnienie ustne orzeczenia jest dla nas wielce korzystne.

- Gmina Miasta Gdyni od początku trwania postępowania o zwrot nieruchomości położonej pomiędzy ul. Armii Krajowej, Borchardta i Skwerem Kościuszki niezmiennie stoi na stanowisku, że cel wywłaszczenia został na tej nieruchomości zrealizowany. Co istotne, stanowisko to w przeszłości podzielał Wojewoda Gdański (utrzymując w 1994r. w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego o odmowie zwrotu), a następnie także Prezydent Miasta Gdańska, który od 2007r. był organem prowadzącym postępowanie w I instancji i w 2009r. oraz 2011r. wydał decyzje o odmowie zwrotu nieruchomości.
Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku zostanie podjęta decyzja co do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mając świadomość, że tego typu spory są przewlekłe, Gmina jest gotowa dowodzić słuszności swojego stanowiska - informuje Sebastian Drausal, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni.

Dzisiejsze rozstrzygnięcie jeszcze bardziej komplikuje możliwość budowy w Parku Rady Europy Forum Kultury za 200 mln zł, co planowali w ostatnich latach samorządowcy. Nowy teatr dramatyczny, mediateka i galeria sztuki wraz z reprezentacyjnym placem gotowe miały być już w 2012 roku. Na skutek długoletniego konfliktu o grunty realizację inwestycji jednak zawieszono. Teraz prawnikom gdyńskiego urzędu przysługuje już tylko skierowanie skargi kasacyjnej od kolejnego niekorzystnego orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Tyle tylko, że prawdopodobieństwo jej uwzględnienia jest nikłe, a rozpatrzenie trwać może nawet 2-3 lata. Urzędnicy mimo to zapowiedzieli, że taką skargę złożą.

Zobacz: Ważny dzień dla Gdyni i Parku Rady Europy
Jeśli gmina Gdynia ostatecznie przegra spór o Park Rady Europy, na co obecnie się zanosi, chcąc realizować Forum Kultury będzie musiała odkupić z prywatnych rąk grunty nieopodal Skweru Kościuszki, warte kilkadziesiąt milionów złotych. Może też postarać się ponownie wywłaszczyć nowych właścicieli. Procedury z tym związane trwały będą jednak kolejne miesiące, a spadkobiercom przysługiwać będzie odszkodowanie według realnej wyceny działek, przedstawionej przez rzeczoznawcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki