Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Oliwski w jesiennej odsłonie, czyli pocztówka ze złocistego Gdańska. Jak wygląda w obiektywie instagramowiczów? Sprawdź!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Ulubiony park wszystkich gdańszczan w obiektywie instagramowiczów. Tak wygląda jesień w Parku Oliwskim! Park Oliwski na Waszych zdjęciach na Instagramie! >>
Ulubiony park wszystkich gdańszczan w obiektywie instagramowiczów. Tak wygląda jesień w Parku Oliwskim! Park Oliwski na Waszych zdjęciach na Instagramie! >>Fot. Piotr Hukało
Park Oliwski to ulubione miejsce gdańszczan, którzy szukają odrobiny wytchnienia i relaksu wśród malowniczej natury. Od lat przyciąga wielu turystów i mieszkańców okolic, którzy, urzeczeni malowniczymi widokami – ruszają na podbój parku w Oliwie. Szczególnie imponująco prezentuje się on jesienią. Najrozmaitsze kompozycje kolorystyczne potrafią zaprzeć dech w piesiach, dlatego chyba nikogo nie dziwi, że to właśnie tutaj powstaje najwięcej klimatycznych zdjęć. Jesteście ciekawi, jak słynny park w Oliwie prezentuje się jesienną porą? Jak instagramowicze widzą to miejsce? Sprawdźcie naszą galerię i dajcie znać w komentarzu, czy znaleźliście siebie na którymś ze zdjęć!

Park Oliwski w Gdańsku. Zarys historyczny

Powstanie parku jest ściśle związane z pojawieniem się Zakonu Cystersów w Oliwie, którzy to pojawili się w Gdańsku w 1186 roku. Z upływem czasu tereny w Oliwie uległy zabudowaniom – głównie klasztornym. Wiadomo także, że już wtedy pojawiły się ogrody, oleje i łąki – wszystko to umiejętnie włączone w otoczenie Cystersów.

od 16 lat

W połowie XVI wieku otoczenie klasztoru w Oliwie przekształcono w typowy użytkowy ogród konwentualny. Co ciekawe, opactwo wraz z terenami do niego przyległymi stało się interesującym miejscem odwiedzin i spotkań wielu wybitnych osobistości, zarówno duchowych i świeckich. Miejsce to odwiedzili m.in.:

  • król Polski Zygmunt III Waza,
  • król Władysław IV,
  • król Jan Kazimierz.

Warto wspomnieć, że na terenie opactwa miały miejsce także wydarzenia historyczne. Mowa o zawartym w dniu 3 maja 1660 roku „Pokoju Oliwskim”, na mocy którego zakończono ciągnące się latami wojny polsko-szwedzkie.

W połowie XVIII wieku powstał rokokowy pałac z ogrodem o geometrycznej formie, charakterystycznej dla ogrodów baroku. Park wówczas otrzymał układ przestrzenny typowy dla późnego baroku. Inspirację dla parku stanowiły klasyczne ogrody francuskie architekta Andre de Le Notrep.

Park Oliwski. Jak wyglądał dawniej?

Pałac mieścił się na głównej osi pomiędzy dziedzińcem a salonem ogrodowym. Oś kompozycyjna prowadzona od pałacu była zakończona prostokątnym basenem – Stawem Łabędziowym. Oś dłuższą poprzeczną stanowiła aleja skierowana w stronę morza, którą obsadzono dwoma rzędami lip. Na północ od dłuższej osi usytuowano dwie kwatery. Na niższym terenie usytuowano drugi parter ogrodowy – paradisum, a w niedalekim oddaleniu – labirynt. Na wschodniej stronie pałacu znajdował się duży zwierzyniec.

Do śmierci Opata Rybińskiego, posiadłość została w jego posiadaniu. Później pieczę nad obiektem przejął Karol Hohenzoller-Hochningen, który rozpoczął przebudowę ogrodu. Wszystko to w myśl inspiracji modą ogrodów angielsko-chińskich. Park ozdobiły sztuczne pagórki, kaskada, pawilony chińskie, świątynia antyczna, groty, dom włoski, kaplica czy rzeźby. Co ciekawe, ścieżki i zbiorniki wodne nabrały wijących kształtów. Warto wspomnieć, że postać, jaką otrzymał wówczas park – zachowała się do czasów współczesnych.

Na przestrzeni kolejnych lat w parku pojawiały się egzotyczne gatunki roślin i drzew. Likwidacji uległy nawet niektóre elementy chińskie. Przez lata znajdował się on pod pieczą inspektorów, którzy dbali o wygląd obiektu. Na początku lat 20. XX wieku park przeszedł pod zarząd miejski, a pałac zyskał miano muzeum.

Niestety podczas II wojny światowej park uległ zniszczeniu. Nie wszystkie wyrządzone szkody dało się zrekonstruować i naprawić. W pierwszej połowie lat 50. założono ogród botaniczny, który w 1955 roku otrzymał imię Adama Mickiewicza w ramach upamiętnienia 100. rocznicy śmierci polskiego wieszcza.

W 1971 roku Park Oliwski wpisano do rejestru zabytków w Gdańsku.

Malowniczy Park Oliwski w obiektywie instagramowiczów, czyli jak wygląda jesień w Oliwie

Park Oliwski to obiekt, który od lat przyciąga setki, a nawet tysiące osób. Wszystko to ze względu na piękne widoki, różnorodną i niemal egzotyczną gamę roślin oraz... obszerną przestrzeń wypoczynkową. Dlatego chyba nikogo nie dziwi, że park ten określa się mianem ulubionego miejsca gdańszczan. Niektórzy udają się tutaj na sesję ślubną, inni na piknik, a jeszcze inni – poczytać książkę. Jedno jest pewne – okolica jest malownicza. Tym bardziej jesienią, kiedy drzewa i krzewy obfitują w żółto-czerwone liście! Jak wygląda jesień w Parku Oliwskim? Jesteście ciekawi, jak prezentuje się on jesienną porą w obiektywie instagramowiczów? Kliknij niżej!

Ulubiony park wszystkich gdańszczan w obiektywie instagramowiczów. Tak wygląda jesień w Parku Oliwskim! Park Oliwski na Waszych zdjęciach na Instagramie! >>

Park Oliwski w jesiennej odsłonie, czyli pocztówka ze złocis...

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki