Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park na terenie dawnego Folwarku Saltzmanna w Gdańsku Oliwie otwarty

Kazimierz Netka
materiały prasowe
Zabytkowy park przy ul. Opackiej w Gdańsku Oliwie, na terenie dawnego Folwarku Saltzmanna, został otwarty dla mieszkańców i turystów. Teren przylegający do Parku Oliwskiego, do tej pory jego zaplecze techniczne, został w tym roku zrewitalizowany. Na jego terenie powstały także nowe budynki, w miejscu starych zabudowań folwarcznych. Właścicielem tego miejsca jest Korporacja Budowlana Doraco.

Park w byłym folwarku Saltzmanna z XVIII - XIX wieku przy ul. Opackiej w Oliwie, do tej pory zaplecze techniczne Parku Oliwskiegio, od piątku otwarte dla wszystkich. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Danuta Rolke-Poczman, prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz Andrzej Hass, właściciel Korporacji Budowlanej Doraco.

Teren działki będącej kiedyś dopełnieniem dzisiejszego Parku Oliwskiego, a obecnie należącej do Korporacji Budowlanej Doraco, przez lata pełnił funkcję jedynie zaplecza technicznego.

- Przekształcenie tej zapomnianej, wyjątkowo zaniedbanej przestrzeni w atrakcyjny teren i odtworzenie, na podstawie przekazów historycznych, Folwarku Saltzmanna z XVIII - XIX wieku \to wyzwanie, jakie podjęło Dorac – przypomniała Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

W 2002 roku wyremontowano Dworek Saltzmanna, zaś w latach 2012/2013 zagospodarowano teren wokoło, odtworzono barokowe ogrody w stylu angielskim i francuskim oraz odnowiono elewację budynku. W 2014 roku, pod koniec czerwca, ostatecznie zakończyły się prace w ogrodzie barokowym. Na dziedzińcu, wokół centralnej części folwarku uruchomiono fontannę.

Spacerujący po dziedzińcu mogą podziwiać kunszt ogrodniczy, unikalny w skali kraju. Architektura nasadzeń została starannie zaplanowana. Wśród drzew liściastych królują graby pospolite i kasztanowce czerwone Briotti. Zaś wśród krzewów liściastych dominuje bukszpan, lawenda wąskolistna czy tawulec pogięty.

W ramach inwestycji powstały nowe budynki biurowe, zlokalizowane w miejscach dawnych zabudowań folwarcznych. Wszystkie będą spełniały wymogi dla obiektów biurowych klasy A. Projekt architektoniczny został skonsultowany i zatwierdzony przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Spacerujących malowniczymi zakątkami Parku zachwyca bogata historia, która to miejsce ukształtowała. Park Oliwski był centrum wydarzeń, mających kluczowe znaczenie nie tylko dla pobliskiego klasztoru​ Cystersów, ale i dla całego regionu. Pozostając przyklasztornym ogrodem, żywił goszczonych w klasztorze królów polskich, był świadkiem najazdu husytów i ich rabunków, dwukrotnego spalenia i splądrowania przez Szwedów. Na przestrzeni dziejów ogród był oazą relaksu, miejscem dyskusji, a nawet zawierania interesów, goszcząc znamienitych gości, reprezentantów politycznych elit, kupców i wysoko sytuowanych obywateli miasta.

- To miejsce o wyjątkowej wartości historycznej. Przywracanie dawnego splendoru Parku Oliwskiego wymaga nie tylko wiedzy i ogromnego szacunku dla dziedzictwa kulturowego. Równie kluczowa pozostaje świadomość, jak istotne jest zachowanie tych świadectw przeszłości dla następnych pokoleń - mówi Maciej Flis, historyk.

W uroczystości wzięli udział m.in. radni Gdańska, radni dzielnicy Oliwa, mieszkańcy Oliwy. Wydarzenie zostało uświetnione m.in. artystycznymi dokonaniami dzieci z sąsiadującego z siedzibą Doraco, Przedszkola nr 39.Na tym nie koniec. Andrzej Hass, właściciel Korporacji Budowlanej Doraco zapowiedział rewitalizacje kolejnego terenu przyległego do Parku Oliwskiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki