Park na Przymorzu w Gdańsku najlepszy w Polsce

  Park na Przymorzu w Gdańsku najlepszy w Polsce

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Park im. Ronalda Reagana w Gdańsku został uznany za najlepszą przestrzeń zieloną w kraju. Nagrodę przyznało Towarzystwo Urbanistów Polskich w II edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.
  - Bardzo cieszymy się z tej nagrody - mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska. - Nominowaliśmy właśnie to miejsce, bo naprawdę dużo pracy w nie włożyliśmy i planujemy je nadal rozwijać. Chcemy, żeby park Reagana stał się parkiem edukacji ekologicznej. Planujemy np. postawić tam tablice informacyjne pokazujące, jak rozpoznać poszczególne rośliny.

  Park im. Reagana rozciąga się w pasie nadmorskim od przedłużenia ul.
  Jagiellońskiej do okolic deptaku przy molo w Brzeźnie ( przedłużenie al. Jana Pawła II). Znajdują się tam liczne ścieżki rowerowe, ujęcia wody i alejki spacerowe. Prace nad parkiem kosztowały w sumie ok. 8 mln zł, które pochodziły ze środków gminnych i wojewódzkich.

  Prace w 55,5- hektarowym parku jeszcze trwają. W uzasadnieniu nagrody dla parku czytamy, że "Nagrodę przyznano za stworzenie atrakcyjnej, zróżnicowanej funkcjonalnie przestrzeni rekreacyjnej o znaczeniu metropolitalnym. W procesie rewitalizacji dokonano znaczącej zmiany jakościowej miejsca, poprawiając dostępność i walory użytkowe kompleksu, a jednocześnie poprawiając ochronę ujęć wody pitnej i pozytywnie wpływając na jakość środowiska przyrodniczego w przestrzeni miejskiej."

  - Pamiętam, że gdy przymierzaliśmy się do przekształcania terenu w park były duże protesty działkowców, którzy mieli tam ogródki - mówi Maciej Lorek. - Jednak, gdy park już powstał ci sami działkowcy przyznali, że zmiana bardzo im się podoba.

  Do konkursu wpłynęło 27 zgłoszeń z całej Polski. Tomasz Majda, sekretarz generalny Towarzystwa Urbanistów Polskich potwierdza, że na tle innych przestrzeni zielonych park Reagana się naprawdę wyróżniał.

  - Na tle pozostałych przestrzeni zielonych park Reagana był na pewno najtrudniejszym przedsięwzięciem, najbardziej złożonym, a przy tym najwięcej osiągnięto - mówi Tomasz Majda. - Praca, którą włożono w ten park jest naprawdę imponująca. W jury były trzy osoby z Gdańska, które schodziły ten park dosyć intensywnie, więc wiedziały, jak on wygląda naprawdę.

  Wręczenie nagród odbędzie się 11 września w Warszawie najprawdopodobniej w pałacu Staszica przy Nowym Świecie. Będzie połączone z debatą i wystawą zdjęć pokonkursowych.- Nie wiemy jeszcze, jaką formę będą miały nagrody - mówi sekretarz. - Rok temu były to dyplomy, teraz planujemy wręczyć elementy do wmurowania w posadzki tych nagrodzonych przestrzeni publicznych. Ale to jeszcze nie potwierdzone - dodaje.


  Nagrody też dla Czerska i Chojnic


  Oprócz parku Reagana w Gdańsku Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło także dwa pomorskie miasta: Chojnice i Czersk. Chojnicka strefa śródmiejska wygrała w kategorii "Zrewitalizowana przestrzeń publiczna".

  Jury doceniło nadanie nowego wizerunku Staremu Miastu i rewitalizację, która przywróciła tej części miasta nie tylko historyczny charakter, ale i sprawiła, że turyści i mieszkańcy chętniej ją odwiedzają.

  Plac Józefa Ostrowskiego w Czersku został z kolei najlepszą "Nowo wykreowaną przestrzenią publiczną" w Polsce. Nagrodzono go za to, że w miejscu zdegradowanej przestrzeni stworzono nowe centrum miasta.

  Jury spodobało się to, że lokalizacja i budowa placu znacząco poprawiła bezpieczeństwo przebywających tam osób i jednocześnie zmieniła wizerunek Czerska.

  To kolejna nagroda dla Czerska. W ubiegłym roku marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski uznał centrum Czerska za "Najlepszą Przestrzeń Roku 2007".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo