Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Jurajski dzieje się teraz! Naukowcy planują wskrzeszenie zwierzęcia, które wyginęło w 1936 roku

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Wilkowór tasmański w berlińskim zoo w 1933 roku. Prawie 100 lat po wyginięciu ten gatunek może odżyć na nowo
Wilkowór tasmański w berlińskim zoo w 1933 roku. Prawie 100 lat po wyginięciu ten gatunek może odżyć na nowo Pictorial Press Ltd/Alamy Stock Photo
Prawie 100 lat po wyginięciu wilkowór tasmański może znów żyć. Naukowcy chcą wskrzesić pasiastego mięsożernego torbacza, oficjalnie znanego jako Thylacinus cynocephalus, który kiedyś przemierzał australijski busz.

Ambitny projekt zaprzęgnie postępy w genetyce, odzyskiwanie starożytnego DNA i sztuczną reprodukcję, aby przywrócić zwierzę do żywych.

"Zdecydowanie opowiadamy się za tym, że przede wszystkim musimy chronić naszą różnorodność biologiczną przed dalszym wymieraniem, ale niestety nie widzimy spowolnienia w utracie gatunków" - powiedział Andrew Pask, profesor na Uniwersytecie w Melbourne i szef Thylacine Integrated Genetic Restoration Research Lab, które przewodzi inicjatywie.

"Technologia daje szansę na naprawienie tego, co zostało stracone i mogłaby być zastosowana w wyjątkowych okolicznościach, w których utracono gatunki będące kamieniami węgielnymi dla całej fauny" - dodał.

Ostatni żyjący w niewoli wilkowór, o imieniu Benjamin, zmarł w wyniku ekspozycji w 1936 roku w zoo Beaumaris na Tasmanii. Ta monumentalna strata miała miejsce krótko po tym, jak Thylacinus cynocephalus uzyskał status gatunku chronionego, ale było już za późno, by go uratować.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park Jurajski dzieje się teraz! Naukowcy planują wskrzeszenie zwierzęcia, które wyginęło w 1936 roku - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki