Park dla pomysłowych, nawet bez pieniędzy

  Park dla pomysłowych, nawet bez pieniędzy

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wzrostowi innowacyjności pomorskiej gospodarki, rozwojowi najnowocześniejszych gałęzi wiedzy, zacieśnianiu współpracy nauki z przemysłem służyć ma Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPNT), który wczoraj przeprowadził się do nowego budynku przy ul. Trzy Lipy 3.
  Z tej okazji nadano mu imię prof. Hilarego Koprowskiego, światowej sławy naukowca.
  Park będzie funkcjonował w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Teresa Kamińska, prezes zarządu PSSE, poinformowała, że stanie się on elementem "kwartetu", w skład którego wejdą też istniejąca już podobna placówka w Gdyni, a także powstające w Słupsku i Kwidzynie.

  W GPNT ulokowane zostanie m.in. Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej.
  Nieruchomość przekazał nieodpłatnie Gdańsk. Przedtem na tym terenie znajdowały się zakłady graficzne. Poparcia udziela też samorząd województwa. Ufunduje on 50 stypendiów dla doktorantów - zapewnił Jan Kozłowski, marszałek Pomorskiego. Powstawanie takich placówek jest niezbędne, bo Polska znajduje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem innowacyjności w gospodarce - przypomniał prof. Jerzy Buzek, polski eurodeputowany.

  Patron tego parku, prof. Hilary Koprowski pragnie, by służył on powstrzymywaniu ucieczki młodych naukowców z Polski do innych państw. Trzeba im zapewnić warunki równie atrakcyjne jak za granicą. Dlatego jak zapewnia prezes Teresa Kamińska, w GPNT znajdą się też instytucje wsparcia, eksperci - w tym od pozyskiwania funduszy unijnych, prawnicy, a także stworzone zostaną możliwości łączenia kapitału, by ten, kto nie posiada pieniędzy, ale ma dobry pomysł, mógł go zrealizować. Teraz GPNT liczy około 18 tys. m kw.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo szkoda :(

  nex tech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 30

  To już 3 albo 4 otwarcie GPNT. I koljena porażka zarówno strefy jaki i samego parku. Po co kolejny raz urządzac impreze dla znajomych. (może wczesniej zapomnieli nadać parkowi imienia) Tak czy tak...rozwiń całość

  To już 3 albo 4 otwarcie GPNT. I koljena porażka zarówno strefy jaki i samego parku. Po co kolejny raz urządzac impreze dla znajomych. (może wczesniej zapomnieli nadać parkowi imienia) Tak czy tak te pieniądze powinny pójsc na przygotowania. GPNT bardzo odstaje od innych obiektów tego typu w kraju. Nie ma żadnej informacji dla osób chcących skorzystać z oferty. Do parku nie ma wstępu nikt z pomysłem. Trzeba jeszcze mieć dobre układy żeby tam się dostać. Park powinien miec przejrzysty system zarządzania i odpowiednie zaplecze. Tu jest tylko PR Strefy ekonomicznej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo