Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park dla ludzi czy przyrody? Międzynarodowa konferencja Słowińskiego Parku Narodowego

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Konferencja „Ochrona ekosystemów wodnych a ich udostępnianie” potrwa między 22-24 września. Organizatorem jest SPN.
Konferencja „Ochrona ekosystemów wodnych a ich udostępnianie” potrwa między 22-24 września. Organizatorem jest SPN. Alek Radomski
Kilkudziesięciu prelegentów z Polski i zza granicy, rozmowy, prelekcje i wizyty w terenie. W Łebie rozpoczęła się konferencja naukowa zorganizowana przez Słowiński Park Narodowy.

„Ochrona ekosystemów wodnych a ich udostępnianie”, to temat rozpoczętej dziś trzydniowej (22-24 września) konferencji naukowej współorganizowanej przez Słowiński Park Narodowy. Na czwartek i piątek zaplanowano wystąpienia i panele dyskusyjne poświęcone tematyce ochrony ekosystemów, głównie wodnych i podmokłych. Trzeciego dnia odbędzie się wycieczka terenowa, prezentująca praktyczną ochronę ekosystemów wydmowych i nadmorskich SPN.

- W terenie zobaczymy to, o czym bęziemy rozmawiać przez pierwsze dwa dni - mówi Grzegorz Radwański, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego. - Na doświadczeniach zagranicznych parków najbardziej nam zależy. Kontakt z dyrektorami tych krajowych mam stały. Na bieżąco jesteśmy w stanie przedyskutować różne rzeczy. Natomiast jesteśmy wszyscy bardzo ciekami zagranicznych doświadczeń. Konferencja ma przecież pozwolić znaleźć odpowiedź na dręczące często nas pytania.

Jakie? Na przykład na ile udostępniać przyrodę turystom.

- Oczywiście, że podstawowym celem parków narodowych jest ochrona przyrody, ale równolegle również ich udostępnianie - podkreśla Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego i jednocześnie prezes zarządu Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych. - Parki są dla ludzi. Z pewnością powinny być udostępniane, ale w sposób rozumny i na zasadach, które uwzględniają ochronę gatunków czy całych ekosystemów. Ruch turystyczny nie może niszczyć tego, co jest najcenniejsze. Czasami to godzenie wody z ogniem, ale jak pokazuje nasz przykład, jest to możliwe. Nasz park nie jest duży, a rocznie odwiedza go ponad 2,5 mln turystów.

Międzynarodowe konferencje tego typu organizowane są od 15 lat. Za ideą wspólnej wymiany doświadczeń stoi Konsulat Generalny USA w Krakowie. Do tej pory tego typu wydarzenia organizowano głównie przy współudziale parków z południa kraju. W tym roku zwrócono się w stronę Pomorza nie tylko dla odmiany, ale za sprawą byłego Konsula Generalnego USA w Krakowie Patricka T. Słowińskiego.

Zazwyczaj od pięciu do dziesięciu krajów uczestniczy w corocznych spotkaniach. Obok przedstawicieli 23 polskich parków narodowych są też reprezentanci Czech, Słowacki, Ukrainy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych.

- Byłem w Polsce już kilka razy - przyznaje w rozmowie z “Głosem” Paul Labovitz z Indiaana Dunes National Lakeshore, który znajduje się niedaleko Chicago. - Zaproszono mnie, aby porozmawiać na temat dostępu do naszego parku, przy jednoczesnej ochronie jego zasobów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Klimatu i Środowiska, a sama konferencja współfinansowana jest przez Fundację PGE, Polskie Parki Narodowe, Ambasadę USA w Warszawie i Konsulat USA w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park dla ludzi czy przyrody? Międzynarodowa konferencja Słowińskiego Parku Narodowego - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki