- Aby nie obradować nad pustą kartką papieru, przygotowaliśmy wstępną wizję, co w parku mogłoby się znaleźć - mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. - Wszystko, co tu widzimy na wniosek mieszkańców, może jeszcze zostać zmienione. Park ma około 3 ha i jak się spojrzy na propozycje, co tam mogłoby się znaleźć, to wcale nie jest to zbyt dużo terenu. W propozycji od strony ul. Świętojańskiej została umieszczona strefa ciszy z miejscami odpoczynku, piknikowania czy czytania książki, od strony ul. Legionów strefa zabawy z istniejącym już placem zabaw i skate parkiem. Odpowiadając na zgłaszane propozycje, proponujemy tam m.in. skatepark dla dzieci, aby te nie musiały korzystać z tego dla dorosłych, boisko wielofunkcyjne mogące zmienić się zimą w ślizgawkę.
Na środku mógłby znaleźć się zbiornik wodny, mała gastronomia z toaletami, przez cały teren pętla dla biegaczy oraz oddzielna dla rolkarzy. - Pod parkiem znalazłby miejsce parking podziemny na 280 samochodów - dodaje Łucyk.
Na spotkaniach mieszkańcy zgłaszają zwoje liczne propozycje i uwagi. - Uważamy, że stworzenie takiego parkingu pod parkiem będzie tylko zachęcało mieszkańców do przyjazdu do centrum samochodem. Powinno się zachęcać do tego, aby do centrum przyjeżdżali komunikacją miejską albo rowerem - mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego. - Budowa parkingu podziemnego jest bardzo droga. Z uwagi na trudne warunki geologiczne pewnie dużo droższa niż się obecnie szacuje. Nie będzie można też posadzić nad płytą parkingu większych drzew. Proponujemy rezygnację z budowy tego parkingu, a jak już jest takowy potrzebny, to wybudowanie kubaturowego po drugiej stronie torów - dodaje.
Na spotkaniu padło również dużo uwag do planowanego zbiornika wodnego. Mieszkańcy obawiali się, że jeśli nie będzie tam przepływu wody, to będzie on zarastać i brzydko pachnieć.
- Wolimy fontannę - mówili.
- Należy zachować obecne ciągi komunikacyjne, w przedstawionej koncepcji właściwie to nie wiadomo, którędy powinno się chodzić. Postuluję również o utworzenie w okolicach urzędu placu miejskiego - dodaje Szymon Jaros.
Mieszkańcy wnioskowali m.in. o dokończenie ścieżek rowerowych, powstanie domu sąsiedzkiego, budowę toalet podziemnych czy zakaz budowy obiektów naziemnych.
Szacowany koszt budowy to 35 mln zł z czego około 20 mln zł ma pochłonąć budowa parkingu podziemnego. Pieniądze miałyby pochodzić z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Koniec prac budowlanych jest przewidywany na 2020 rok.
Uwagi można zgłaszać do 7 lipca g.14:00 korespondencyjnie na adres urzędu, mailowo k[email protected] lub za pomocą formularza na gdynia.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?