MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parafianie przeciwni odejściu proboszcza parafii w Borowie. Petycja przeciw przeniesieniu ks. Michała Mazurka już trafiła do kurii

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
25-lecie święceń kapłańskich ks. Michała Mazurka, 2017 r.
25-lecie święceń kapłańskich ks. Michała Mazurka, 2017 r. Lucyna Puzdrowska
Ks. Michał Mazurek, proboszcz parafii w Borowie 20.08.2021 r. ma rozpocząć pracę w Niezabyszewie. To decyzja biskupa Ryszarda Kasyny. Nie zgadzają się z nią parafianie z Borowa. Nie chcą stracić księdza, który tyle dobrego dla nich zrobił i robi nadal. Dlatego w sekretariacie Kurii Diecezji Pelplińskiej znajduje się już petycja przeciw przeniesieniu proboszcza. Podpisało ją 1 498 osób.

Parafianie przeciwni odejściu proboszcza parafii w Borowie ks. Michała Mazurka. Napisali petycję

1 498 – tyle osób złożyło swój podpis pod petycją przeciw przeniesieniu aktualnego proboszcza parafii w Borowie ks. Michała Mazurka do parafii w Niezabyszewie. Jak podaje radna Klaudia Kałużna, która również włączyła się w akcję, pismo trafiło już do sekretariatu diecezji pelplińskiej.

Na odpowiedź biskupa Ryszarda Kasyny trzeba będzie jednak poczekać do przyszłego tygodnia, ponieważ do 18 lipca przebywa on na urlopie. Zaraz po nim jednak, biskup diecezjalny ma odnieść się pisemnie do złożonej petycji.

Przypomnijmy, że cała sprawa nabrała rozgłosu na przełomie czerwca i lipca, po tym jak biskup pelpliński Ryszard Kasyna wręczył dekrety księżom wikariuszom i proboszczom w sprawie zmian personalnych w parafiach. Jeden z dekretów trafił do parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie.

Zgodnie z decyzją biskupa, dotychczasowy proboszcz ks. Michał Mazurek od 20 sierpnia ma objąć rolę proboszcza parafii w Niezabyszewie (pow. bytowski). Na jego miejsce przyjdzie zaś ks. Grzegorz Fąferko, obecny proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Szymbarku.

Planowane przeniesienie ks. Mazurka nie spodobało się znacznej grupie parafian. Utworzyli oni internetową petycję przeciw decyzji biskupa, która szybko nabrała rozgłosu.

Przyjęliśmy tę informację z ogromnym żalem i poczuciem krzywdy, gdyż jesteśmy głęboko przekonani, że nasz proboszcz nie dokończył jeszcze swego zapoczątkowanego po objęciu parafii dzieła tworzenia wspólnoty parafialnej, w którym to dziele mocno i z determinacją Go wspieramy (…). Ksiądz proboszcz potrafi stawiać czoła trudnym i zagmatwanym niekiedy problemom dzisiejszego świata, wychodzi naprzeciw mieszkańcom i trudom ich codziennego życia – po prostu jest wśród nas. Przez okres dotychczasowej posługi kapłańskiej w naszej parafii zaprzyjaźnił się z mieszkańcami i sprawił, że otworzyliśmy się przed nim, powierzając mu bardzo często swoje prywatne problemy – podkreślają parafianie w złożonym właśnie do kurii piśmie.

(…) zwracamy się z prośbą o wsłuchanie się w głos parafian i mieszkańców, refleksję i przychylenie się do prośby o pozostawienie Naszego Proboszcza księdza Michała Rafała Mazurka w naszej parafii, bo przecież vox populi - vox Dei.

Ks. Michał Mazurek proboszczem parafii w Borowie jest od 2015 roku, kiedy to przejął tę rolę po zmarłym proboszczu ś.p. ks. Witoldzie Bierucie. Duchowny już wcześniej zaznaczał, że woli nie komentować sprawy, niemniej podporządkuje się decyzji biskupa, bo jest to jego zadaniem jako kapłana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki