Parafia elbląska zbankrutowała,...

  Parafia elbląska zbankrutowała, jej wierzyciele przejmują majątek

  Anna Szałkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W kościele pw. Miłosierdzia Bożego proboszczem był ks. Jan Halberda
  1/4
  przejdź do galerii

  W kościele pw. Miłosierdzia Bożego proboszczem był ks. Jan Halberda ©Anna Arent-Mendyk

  W sumie parafia jest zadłużona na kilkanaście milionów złotych. Tak przynajmniej wynika z dokumentów sądowych, w rzeczywistości ta kwota może być jednak znacznie większa.

  Sprawa długów wyszła na jaw w połowie lat 90., co oznacza, że elbląska parafia św. Jerzego jest zadłużona od kilkunastu lat, od kiedy jej ówczesny proboszcz Jan Halberda zaczął pożyczać pieniądze na inwestycje. Zbudował wówczas m.in.
  przedszkole katolickie, hospicjum, dom samotnej matki. Skala przedsięwzięcia jednak go przerosła, a po inwestycjach zostały długi. Od tamtego czasu, z mniejszym lub większym skutkiem - na salach sądowych - wierzyciele usiłują odzyskać swoje pieniądze.

  Sąd Rejonowy w Elblągu od 2004 roku nadzorował sprzedaż kilku parafialnych nieruchomości. W tym czasie, w ramach ogłoszonego przez niego przetargu, udało się sprzedać tylko budynek byłej plebanii przy ul. Ułańskiej za 202 tys. zł. Nie znaleźli się chętni do kupna pozostałych budynków: przy ul. Bema 79, w którym znajduje się przedszkole katolickie oraz do niedawna mieścił się jeszcze Diecezjalny Dom Samotnej Matki, który teraz przeniósł się na ul. Nowodworską. Nabywcy nie znalazł też obiekt przy Kopernika 26-28, gdzie swoją siedzibę ma miejscowe Hospicjum św. Jerzego im. dr Aleksandry Gabrysiak. Z powodu braku kupców zadecydowano o przekazaniu tych obiektów największym wierzycielom parafii (w sumie jest ich kilkunastu): Towarzystwu Wspólnych Inwestycji SA oraz gdyńskiej firmie Profit.

  - TWI przejęło dwie nieruchomości przy Kopernika warte 380 i 772 tysiące złotych - informuje sędzia Danuta Kachanowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu. - Natomiast Profit przejął budynek przy Jasnej oraz Bema. Pierwszy za 558 tysięcy złotych, a drugi za 400 tysięcy złotych.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super

  D.B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 151 / 132

  super strona

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomoc

  cynik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 135 / 117

  niech ss elzbietanki pomoga , dostały tyle kasy (ziemi0 z majatkowej Komisji Kościelnej że starczy na cały dług z

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo