Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Komisja Wyborcza: diety dla członków komisji wyborczych wzrosną o ponad 100 proc. w górę

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Przemysław Świderski
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że o ponad 100 proc. wzrosną diety dla członków komisji wyborczych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, w wyborach Prezydenta RP i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dzięki temu może zniknąć problem ze skompletowaniem składów komisji.

Z 200 do 500 złotych - o tyle PKW podniosła diety dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, w wyborach Prezydenta RP i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zastępcy przewodniczących dostaną 400 złotych (wcześniej dostawali 180 zł), a członkowie tych komisji - 350 zł (wcześniej dostawali 160 zł). Oznacza to wzrost na poziomie ponad 100proc.

Inne stawki obowiązują przy wyborach samorządowych. Tych podwyżki na razie nie obejmują. A szkoda, bo w Gdańsku, zarówno podczas jesiennych wyborów samorządowych, jak i podczas przedterminowych wyborów prezydenckich 3 marca, po raz kolejny pojawił się problem ze skompletowaniem składów komisji. Miejscy aktywiści jako powód wskazywali właśnie zbyt niskie wynagrodzenie za pracę w komisjach.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że przy zbliżających się wyborach parlamentarnych i do Europarlamentu, takiego problemu być nie powinno.

- Udział w pracach obwodowych komisji wyborczych to spora odpowiedzialność, a dla wielu jej członków także nobilitacja. Zdajemy sobie sprawę, że dieta nie w każdym przypadku pokryje w pełni utracony zarobek czy koszty związane chociażby z dojazdem do siedziby komisji. Chcąc jednak w większym stopniu docenić trud, jaki w organizację wyborów wnoszą przewodniczący, zastępcy i członkowie obwodowych komisji wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza w ramach posiadanych środków przewidzianych w budżecie podniosła stawki diet, których wysokość – co warto zaznaczyć – od kilku lat pozostawała na niezmienionym poziomie- informuje PKW.

Wcześniej pisaliśmy: Wybory samorządowe 2018. Kolejki przed komisjami wyborczymi. Za mało osób w komisjach. Trzeba znowelizować Kodeks Wyborczy?

Wzrost stawek dla przewodniczących, zastępców i członków obwodowych komisji wyborczych to efekt uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 27 lutego 2019 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy. Poprzednio obowiązująca uchwała straciła moc.

- Warto jednocześnie pamiętać, by nie mylić stawek przysługujących członkom obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, wyborach Prezydenta RP i wyborach do Parlamentu Europejskiego z wysokością diet przysługujących członkom obwodowych komisji wyborczych w wyborach organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego i wyborach wójta (burmistrza, prezydenta). Te z wyborów samorządowych były wyższe w stosunku do tych z wyborów parlamentarnych, gdyż w przypadku wyborów samorządowych mamy do czynienia z 4 odrębnymi głosowaniami (wyborami do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz wyborami wójta, burmistrza lub prezydenta)- wyjaśnia PKW.

Zobacz: Wybory samorządowe 2018. Komisje wyborcze na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki