Pandemia nie zagroziła branży IT. Wzrost mediany maksymalnych zarobków o 9,5 procent

Kamil Kusier
Kamil Kusier
pixabay.com
Udostępnij:
Trwająca pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na rynek pracy, zwłaszcza jeżeli chodzi o poziom wynagrodzenia. Z tym problemem na pewno nie zmagała się branża IT, gdzie w 2021 roku zanotowano wzrost mediany maksymalnych zarobków o 9,5 procent do ponad 18 tysięcy złotych netto. Na największe zarobki w branży mogli liczyć specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa - do 25 tysięcy złotych, inżynierowie DevOps - do 23,5 tysiąca złotych oraz specjaliści od Big Data, którzy maksymalnie mogli liczyć na ponad 22 tysiące złotych netto.

Więcej ofert w sektorze IT

Pandemia na wielu firmach wymusił odkładaną w czasie cyfrową transformację. Zapotrzebowanie na specjalistów IT znalazło swoje odzwierciedlenie w dostępnych ogłoszeniach. W 2021 roku, jak wynika z raportu gdyńskiej firmy No Fluff Jobs, pojawiło się niemal 91 tysięcy ogłoszeń, co oznaczało wzrost o 236 procent w stosunku do 2020 roku.

Wzrost liczby ogłoszeń to kolejny przykład na zdynamizowanie rozwoju branży IT oraz kierunku w jakim zmierza i prawdopodobnie będzie zmierzała gospodarka. Niezwykle aktywny w tym kierunku był grudzień 2021 roku, kiedy to pojawiło się ponad 11 tysięcy nowych ogłoszeń.

Zdecydowanie większa liczba ofert pracy, przełożyła się również na zauważalny wzrost poziomu wynagrodzeń.

Jakie specjalizacje zyskały na popularności?

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, najbardziej poszukiwanymi pracownikami z branży IT byli specjaliści od Backendu, a więc tzw. zaplecza technicznego serwisów www oraz aplikacji. Tylko w tej specjalizacji zapotrzebowanie rynku w porównaniu do 2020 roku odnotowało wzrost o 160 procent.

Co ciekawe, w 2021 roku na popularności zyskały również te specjalizacje, które nie wymagają od pracownika znajomości kodu. Dominowały tu kolejno: Product Management - wzrost liczby ofert o 315 procent, UX.Design - 243 procnet, Business Analysis - 159 procent.

Znaczący wzrost odnowały również - Security - 366 procent oraz AI - 356 procent, czyli kategorie stricte związane z tzw. twardym IT.

Za co płacono najwięcej?

Jak kształtowały się mediany wynagrodzeń oferowanych w roku 2021? W przypadku umowy B2B, na największe zarobki netto mogli liczyć specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa (18,5-25 tys. zł), inżynierowie DevOps (16,8-23,5 tys. zł) oraz Big Data (16-22 tys. zł). Poza podium, na miejscu czwartym, znaleźli się specjaliści od Business Intelligence (15,1-21 tys.), Backendu (14,7-20,1 tys. zł), Fullstacka i Mobile (14-20 tys. zł w obu kategoriach).

W przypadku umowy o pracę, mediany wynagrodzeń w trzech najpopularniejszych kategoriach – Security, DevOps i Big Data – kształtowały się podobnie, w granicach 12-18 tys. zł brutto. Zaraz za nimi znalazł się Mobile (12-17 tys. zł brutto), Backend (11-16,5 tys. zł brutto) i Business Intelligence (10,2-16 tys. zł brutto).

Najpopularniejsze i najlepiej opłacane technologie

Na największe zarobki w 2021 roku w kontekście technologii i w przypadku umów B2B mogli liczyć specjaliści znający Javę, Pythona i iOS-a. W każdej z nich mediany dolnych widełek oferowanych wynagrodzeń wynosiły lub nawet przekraczały 15 tys. zł netto, natomiast w przypadku górnych były to kwoty powyżej 20 tysięcy zł. A w kwestii liderującej w tym zestawieniu Javy mówimy nawet o 21,8 tys. zł netto.

Największe wzrosty w oferowanych wynagrodzeniach na umowę B2B rok do roku odnotowano w ogłoszeniach z Reactem, wzrost o 40 procent w medianie dolnych i 33,3 procent w medianie górnych widełek – pracujący w nim specjaliści mogli liczyć na zarobki w przedziale 14-20 tys. zł netto.

Duże wzrosty w porównaniu z 2020 rokiem zaobserwowano także w ofertach z PHP oraz Pythonem.

Wśród ogłoszeń, w których oferowano umowę o pracę, stawki wynagrodzenia były bardziej wyrównane. Tu średnie wynagrodzenie oscyluje w granicy 12-17 tysięcy zł brutto. Jeżeli jednak mowa o technologiach, najbardziej opłacalna była znajomość iOS - średnie wynagrodzenie do 13 tysięcy zł brutto oraz Node.js - ponad 17 tysięcy zł brutto.

- Gdy popatrzymy na wzrosty wynagrodzeń na umowę o pracę rok do roku, niektóre technologie odnotowały wzrosty o 20, a nawet 30 procent - mówi Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs. - Tak było m.in. z PHP, gdzie mediana dolnych widełek poszła w górę aż o jedną trzecią, a górnych – o 30,4 procent, React - odpowiednio 37,9 procent i 13,3 procent, C++ - 33,3 procent i 21,4 procent oraz Node.js od 29,9 procent w przypadku kontraktów B2B i 22,3 procent w kontekście umowy o pracę. Rok 2021 dla specjalizujących się w tych technologiach i poszukujących nowych projektów był więc zdecydowanie bardziej atrakcyjny pod względem finansowym.

Skąd pochodzi najwięcej ogłoszeń o pracę w branży IT? Gdańsk na piątym miejscu

Specjaliści IT cenią sobie pracę z dowolnego miejsca, co miało odzwierciedlenie w kierowanych do nich ofertach pracy w roku 2021. Według statystyk oferty pracy zdalnej w 2021 roku stanowiły już niemal 1/3 wszystkich ogłoszeń, znacznie wyprzedzając drugą w klasyfikacji Warszawę (23,2 procent udziału). Kolejne miejsca zajęły Kraków (11,3 procent) i Wrocław (9,2 procent), a zaraz za nimi uplasowały się Poznań (5,13 procent), Gdańsk (5,1 procent) i Katowice (3,7 procent).

I choć, to praca zdalna wśród wszystkich lokalizacji gwarantowała w ubiegłym roku najlepsze zarobki w przypadku umowy B2B (21 tysięcy złotych), to właśnie Kraków przodował pod względem wysokości zarobków na umowę o pracę – tutaj widełki wynagrodzeń wyniosły 12-17 tys. zł brutto.

– Największe i najszybsze zmiany w branży HR dostrzegamy właśnie w firmach IT. Z naszych danych wynika m.in., że już 74 procent ofert pracy kierowanych do specjalistów i specjalistek z branży, w 2021 roku dotyczyło umowy B2B – mówi Magdalena Gawłowska-Bujok, dyrektor operacyjny No Fluff Jobs. – W związku z przejściem wielu firm na tryb zdalny, zrezygnowały one z niektórych benefitów oferowanych pracownikom. Do najpopularniejszych, oferowanych w ogłoszeniach o pracę i których wartość procentowa rok do roku nie zmieniła się znacznie, należą m.in. prywatna opieka zdrowotna, praca w międzynarodowych projektach czy karta sportowa.

Branża IT jak pokazują dane niezwykle sprawnie przechodzi przez okres pandemii. Przyrost liczby ogłoszeń, wzrost mediany wynagrodzeń, coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów zapowiada kolejny rekordowy rok wśród nowych technologii, a także wyznacza kierunek zachodzących już zmian gospodarce, która coraz częściej i chętniej przenosi profile swoich działalności do sfery online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie