18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Pan Władek pomaga biednym rodzinom. O miłosierdziu i przedwielkanocnych dylematach

Irena Łaszyn
Najpierw jedziemy do Smolna pod Puckiem. Do ubogiej rodziny, której dobrzy ludzie zbudowali i wyposażyli dom. To ma być ciepła opowieść z happy endem, ale im bliżej wsi, tym bardziej robi się nerwowo.

- A jeśli Zygmunt się napił? - pyta retorycznie pan Władek, czyli Władysław Ornowski z Fundacji Pomocy na rzecz Dzieci. - Już go raz w takim stanie widziałem, gdy przyjechałem bez uprzedzenia.

- Pijanym pan nie pomaga?

- Pewnie, że nie pomagam! Ale Zygmunt ma dwanaścioro dzieci. Gdy o tym myślę, to się łamię. Co one winne? Dlaczego mają być głodne w święta? W święta, to wszyscy jedzą. Nawet ci, którzy na co dzień nie dojadają.

Już teraz łamie się panu Władkowi głos. Wrażliwiec z niego, nie na nasze czasy. Jedni mówią: Głupi. Inni: Anioł. Jeszcze inni: Gdyby taki nie był, to by leżał na kanapie przed telewizorem, zamiast tłuc się po wertepach i targać kartony z darami, a jego podopieczni już by dawno powymierali.

- Z głodu?

- Oczywiście, że z głodu. Pani pojedzie, zajrzy w garnki, to pani zobaczy, co jada bieda.

- A ta bieda, to starania pana Władka docenia?

- Pani pojedzie, to pani zobaczy.

Patrzę więc. Zagracone podwórko, w centralnym miejscu wypatroszona kanapa, na niej - cztery psy. Gdy wysiadamy z busa, zrywają się z jazgotem.

- Jezus, Maria! - wyrywa się panu Władkowi i nawet nie zauważa, że tym razem łamie drugie przykazanie. - To nasza kanapa, moja i Marysi. Oddaliśmy nowiutką, w odruchu serca, bo nie mieli na czym spać, a my mieliśmy jeszcze drugą. Nie sądziliśmy, że tak skończy.

Oprócz psów, pojawiają się policjanci, którzy mają sprawę po sąsiedzku. I wyłania się pan Zygmunt. Na bosaka. Jest chudy, w łachmanach, mocno wczorajszy. - Kocham pana, panie Władku! - wykrzykuje z uczuciem. - Jak ja na pana czekałem!
Pan Władek jest bladoczerwonozielony. Ktoś mówi, że kiedyś skończy na zawał.

Jak pije, to nie je

Nowy dom, osiem lat temu, postawił Daniel Czapiewski z Szymbarku, ale tak naprawdę, to wszyscy się na niego składali. Jeden dał kafelki, drugi - panele, trzeci - meble, czwarty - lodówkę, piąty - dywan i garnki. Pan Władek to przytargał, a i potem ciągle coś podrzucał. Pan Zygmunt z rodziną, gdy opuszczał swój stary zrujnowany dom i wprowadzał się do tego darowanego, był dumny jak paw. Pokazywały go wtedy różne telewizje i gazety.

Dziś nie jest dumny. Lodówka popsuta. Szafki kuchenne zdekompletowane. Ściany brudne. Segment zagracony. Tylko telewizor działa i drze się na cały regulator.

- Ależ ja lubię seriale! - pan Zygmunt znowu się wzrusza. - Jak ja te filmy kocham! A najbardziej "W-11". Nie ogląda pani? Ojej, to ja pani współczuję.

- Pracuje pan czasami?

- Skąd! Na rencie jestem. Tu przecież nie ma pracy. Niekiedy dostajemy zasiłek z opieki, ale mały jest, na nic nie wystarcza.

- Na alkohol wystarcza.

- Co też pani? Jaki alkohol? Ja tylko wino piję, to najtańsze, po 6,50 sztuka. Biorę na krechę, dwie butelki dziennie. A za karę nic nie jem. Już od trzech dni niczego poza winem nie miałem w gębie. Zobaczcie, jaki chudy jestem!

Unosi bluzkę, pokazuje żebra. Naprawdę jest chudy, najchudszy w rodzinie. Żona ma się lepiej, nie narzeka. Siedzi przy kuchennym stole i zawija tytoń w papierki. Na kuchence pyrka zupa. Jaka? Z dwóch buraczków ćwikłowych i paru litrów wody. Nic więcej w domu nie było. Ale dzieci lubią buraczki, zapewnia pani Ola, zjedzą ze smakiem.

Dzieci nie są już takie małe, sporo rozumieją. Najmłodsze, bliźniaki, mają 13 lat.

- Pan Zygmunt często pije?

- Jak wpadnie w cug, to przez dwa-trzy tygodnie nie trzeźwieje - odpowiada pani Ola. - Ale potem długo nie pije. W sumie nie jest zły.

Pan Zygmunt oprowadza po włościach. Sześć pokoi, dziewięcioro dzieci, bo reszta na swoim, sześć psów i koty.
- A co w tym domu jest od pana Władka?

- Wszystko! Gdyby nie on, to nic byśmy nie mieli. Tylko ten święty obrazek na ścianie sami kupiliśmy.
Pan Władek pędzi do samochodu, wyciąga pudła, torby, torebki. Pan Zygmunt usiłuje pomagać. Ugina się pod ciężarem. Mówi, że to od niejedzenia.

- A teraz zrobię sobie kisielku - rozmarza się. - Ależ ja pana kocham, panie Władku! Jak ja się cieszę, że ktoś przyjechał! Ja po waszych twarzach widzę, że jesteście mądrzejsi ode mnie.

Pan Władek spuszcza głowę. Włącza silnik.

- Muszę to przetrawić - mówi cicho. - Ale jak przetrawić pijaka? Nie wiem, co z nim zrobić. Przecież nie będę go bić. Pytałem tego policjanta na podwórku, jak można pomóc. A on mi na to, że zainteresowany najpierw musi wyrazić zgodę na leczenie. No i że ktoś powinien się tym zająć. To ja pytam: Kto? Bo chyba nie pan Władek. Gdzie jest opieka społeczna?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Rozdali milion

Czasem ogarnia go zniechęcenie. Gdy ktoś niszczy darowane meble i kolejną szansę, człowiek zaczyna wątpić. Chciałby to wszystko rzucić. Ale potem się zastanawia, czym jest miłosierdzie. Myśli sobie, że gdyby ci ludzie byli inni, to sami umieliby sobie poradzić w życiu. Skoro nie potrafią, to musi być ktoś taki jak pan Władek.

- I pani Marysia - natychmiast dodaje. - Bo wszyscy pamiętają o Władku, a o Marysi zapominają. A my razem działamy. Razem zbieramy i rozdajemy dary, razem prowadzimy bank żywności, organizujemy kolonie i obozy. Wozimy dzieciaki do Brukseli, prowadzimy na Kasprowy i na lody. Żeby zobaczyły inny świat, przekonały się, że może być czysto, bez awantur, a zęby warto myć codziennie.

Pan Władek mówi, że bez żony nie dałby rady. Oboje są tak samo zakręceni. Pomagają potrzebującym już ponad 30 lat. Zaczęło się od wspierania strajkujących. a potem, w stanie wojennym, rodzin represjonowanych kolegów. Rozkręciło się. Hasło "Pan Władek" otwierało różne drzwi. Ponad 15 lat temu założyli fundację, by łatwiej dogadywać się z agendami rządowymi i niektórymi instytucjami. On został prezesem, ona - wiceprezesem, biuro otworzyli we własnym mieszkaniu, dokładnie - w sypialni. Drugi pokój zajmuje bowiem córka z zięciem i wnukami.

- Uważam, że bieda jest coraz większa - twierdzi pan Władek. - Tylko że ta prawdziwa siedzi cicho. Poza tym, pozacierały się granice między ubóstwem a ludzką nieporadnością. Ja też, niczym premier, słyszę: Panie Władku, jak żyć?

Pan Władek, choć już emeryt, każdego dnia wstaje o 5.30 i rusza w trasę. Najpierw jedzie do magazynu, którego użycza Port Gdański Eksploatacja SA. To tam trafiają wyżebrane przez fundację dary.

- Ostatnio dostaliśmy z magazynów Dr. Oetkera w Kokoszkach aż 12 ton budyniów, kisieli i ciasta w proszku - relacjonuje pan Władek. - Pani spojrzy, ile tego wiozę. Na święta w sam raz.

Oprócz kisieli i budyniów jest odzież, którą się podzieliła Irena Kazimierczak z punktu "Dar Serca" na Przymorzu, artykuły spożywcze ze sklepu Merkus na sopockim Brodwinie oraz mrożone frytki i placki kartoflane, podarowane przez Farm Frites Poland i Aviko. Bus wypełniony po brzegi, ledwie ciągnie.

- Rocznie przekazujemy potrzebującym jakiś milion złotych - uśmiecha się pan Władek. - Tyle bowiem warte są dary, które rozwozimy busikiem.

Pani Marysia dodaje, że jedni się z tego cieszą, a inni nie. Czasem jakiś urzędnik z opieki społecznej, gdy ich widzi, to tylko wzdycha: Matko, znowu przyjechali! Taki urzędnik pracuje do piętnastej, nikt mu nie płaci za nadgodziny, a tu trzeba zostać, odebrać towar. Człowiek, czyli urzędnik, musi się szanować!

- Często sam te pudła targam - nie ukrywa pan Władek. - Nie ma chętnych do pomocy. Wracam wieczorem, umordowany, ale o 5.30 wstaję i znowu jadę, żeby zdążyć przed świętami. Mój rekord, to 48 ton bananów rozdanych w ciągu trzech dni.
Samochód ma niecałe pięć lat, na liczniku 215 tysięcy kilometrów.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Mokre oczy

Kilkanaście kilometrów dalej, w Parszczycach pod Krokową, kiedyś mieszkali Szynszeccy z piętnaściorgiem dzieci. Na trzydziestu metrach - siedemnaście osób.

- Chcieliśmy im zbudować dom, ale gmina dała działkę z linią wysokiego napięcia i transformatorem, więc zrezygnowaliśmy - opowiada pan Władek.

Parę miesięcy temu Szynszeccy dostali mieszkanie w Goszczynie. Trochę ciasne, ale i tak są zachwyceni. Pani Ania oprowadza po pokojach, pokazuje darowane meble.

- W tym pokoju mieszka siedmiu synów - pokazuje. - Mają piętrowe łóżka i wersalkę, muszą spać podwójnie. Niektórzy żartują, że jest jak na koloniach.

- Oni szybko odnaleźli się w nowym miejscu - podkreśla pan Władek. - Wygląda na to, że dadzą sobie radę. Najbardziej się cieszę, że najstarsza córka, 19-letnia Aurelia, po szkole dorabia w piekarni, a zaoszczędzone pieniądze inwestuje w kurs prawa jazdy.

Pan Władek znowu ma mokre oczy. - Czyż to nie jest piękne? - pyta.

Biegnie do samochodu, wyciąga kartony z mrożonymi frytkami, budyniami i słodyczami. Tutaj wszystko się przyda.
Szynszecki wprawdzie pracuje, jest listonoszem, od 35 lat na rowerze, ale gdy się ma taką gromadkę, to trudno nastarczyć.
- Żeby tylko zdrowie było - wzdycha pani Ania. - U mnie z tym ostatnio nie najlepiej. Cukier skoczył do 300, ciągle chudnę. Martwię się, bo dzieci małe. Najmłodszy syn ma dopiero sześć lat.

Jak zrobić górę

Kawałek dalej, w Szarym Dworze, mieszka Jolanta Bemka z szóstką dzieci. Wdowa od ośmiu lat.

- Mąż zmieniał butlę gazową, doszło do wybuchu - wspomina pani Jola, z trudem powstrzymując łzy. - Mnie wtedy nie było w domu, bo ja jeżdżę na sezony do ośrodków wczasowych, dorabiam w kuchni. Gdy przyjechałam, to już nie miałam ani męża, ani domu. Tylko wystraszone dzieci. Najmłodszy, Oktawian, miał dwa latka.

Po tym wybuchu dom stanął w ogniu, prawie wszystko się spaliło. Było ciężko. Ale pani Ola zakasała rękawy. W odbudowie pomagała gmina i pan Władek.

Dziś jest ciepło, przytulnie, domowo. Pachnie jedzeniem i przedświąteczną czystością. Pani Jola jest dobrą gospodynią.
- Pracuję na umowę-zlecenie, przy rybach - mówi. - Patroszę makrele. Na święta jest dużo zamówień, to trochę zarobię. Ostatnio nawet kupiłam płaski telewizor i zamrażarkę.

Pan Władek zauważa, że z tą zamrażarką dobrze się składa, bo on przywiózł mrożone frytki i placki.

- Na pewno się przydadzą - uśmiecha się pani Jola.

Do zakładu w Zdradzie jest kawał drogi. Składają się więc z sąsiadkami na benzynę, jeżdżą samochodem. Praca trwa od piątej rano do piątej po południu, ale warto się pomęczyć, żeby potem coś z tego było.

- Niektórzy mówili, że nie dam sobie rady, a dałam - mówi pani Jola. - Bo ja pracy się nie boję. Gdy nie jadę do ryb, to chodzę do jednej pani sprzątać.

- A o czym pani marzy?

- Nic dla siebie nie chcę. Tylko żeby jeszcze górę, dla dziewczynek, odremontować i zamontować schody. Żeby miały swój pokój. Bo na razie, to muszą spać razem z braćmi. Powolutku to zrobię, ale najpierw muszę trochę zarobić.
Pan Władek obiecuje, że będzie tu zaglądać. O remoncie piętra też pomyśli.

- Takim osobom, to aż się chce pomagać - przyznaje. - Sama pani widzi, jaka jest różnica między tym, co tutaj, a tym, co zastaliśmy w Smolnie.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Woda w ścianie

Wiśniewscy mieszkają w Nowej Cerkwi, w gminie Morzeszczyn, a ludzie mówią, że dom spadł im z nieba. Bo gdy jeszcze wynajmowali taki rozpadający się budynek, daleko od szosy, to po wodę chodzili z wiaderkiem do jeziora, a zimą siedzieli w jednym pokoju, żeby nie zamarznąć. Potem właściciel kazał im się z tej rudery wyprowadzić, a oni kompletnie nie mieli dokąd.
- Mąż któregoś dnia wyszedł i już nie wrócił - wspomina pani Beata. - Zostałam wdową z dziesięciorgiem dzieci. Ale przyjechał pan Władek z panią Małgosią, wszystko mi zorganizowali. Małgorzata Laskowska jest wolontariuszką, pomaga panu Władkowi. Gdy dowiedziała się, że rodzina Wiśniewskich wkrótce zostanie bez dachu nad głową, zaczęła szukać dla nich jakiegoś kąta. Kąt w miarę szybko znalazła, a szwagierka pani Małgosi znalazła sponsorów.

- Całkiem obcy ludzie kupili pani Beacie dom, za 130 tysięcy złotych - opowiada pan Władek. - Szczegółów nie ujawnię, bo oni chcieli pozostać anonimowi.

Urząd Gminy założył subkonto, zaczęły wpływać pieniądze na remont.

- Wójt zabrał mnie do sklepu, kazał wybrać kafelki - uśmiecha się pani Beata. - Wybrałam różowe do łazienki i czerwone do kuchni.

Pan Władek przywiózł meble, pralkę, lodówkę i dużo jedzenia. A pięcioletni Marek wziął panią Małgosię za rękę i zaprowadził do łazienki. - Woda ze ściany leci! - oświadczył zachwycony.

Pan Władek jest w Nowej Cerkwi częstym gościem. Nie wszystko mu się podoba. Uważa, na przykład, że komputery, które ktoś dzieciom podarował, odciągnęły je kompletnie od książek i nauki. Z pomaganiem nie można przedobrzyć. Ktoś, kto za dużo dostaje, nie potrafi tego uszanować.

Opowiada o innych przypadkach. O tym, jak się niektórzy od tej pomocy uzależniają. Nie pójdą do roboty, bo i po co, skoro przyjedzie pan Władek i przywiezie, co trzeba. Lepiej siedzieć i ćmić papierosy.

- Już dwa tygodnie pana nie było - wytykają mu tacy, wydmuchując obłoki dymu.

Pani Marysia w takich sytuacjach wznosi oczy do nieba. Przecież ona nadal pracuje, a z tymi darami, to jedzie wtedy, gdy ma wolne.

Ale przed każdymi świętami i tak się pojawiają. Najczęściej, z zaskoczenia, żeby zobaczyć, jak ich podopieczni radzą sobie na co dzień. Wkurzają się tylko wtedy, gdy sami muszą pudła z darami zanosić do środka, bo rodzina ogląda "W-11".

Napisz do autora: i.laszyn@prasa.gda.pl

O TYM SIĘ MÓWI NA POMORZU:

Syn znanego krakowskiego kompozytora, Łukasz P. nękał Kasię Tusk?
Ceny wiejskich jaj idą w górę. Rolnicy skorzystali ze sklepowych podwyżek
Gdańsk: Policja poszukuje gwałciciela z Przymorza (PORTRET PAMIĘCIOWY)
Gdynia: 13 filmów fabularnych powalczy o Złote Lwy. Zobacz jakie
Publikacjami o więzieniach CIA zajmie się gdańska prokuratura

WYWIADY, OPINIE, KOMENTARZE:

Janusz Palikot: Chętnych do przejścia z PO do nas jest wielu
Kto wyzwolił Gdańsk? - felieton Barbary Szczepuły
Świat bez historii - felieton Piotra Dominiaka

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 77

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asia

pomagam.pl/fooh8kcz

C
Ciaran Sheridan

Finding a genuine provider of financial instrument is very challenging but we are certified Financial Instrument providers in Ireland. Presently, we only focus on BG/SBLC for Lease and Sale transactions. However, our Lease BG/SBLC is 4+2% and Sale at 32+2%.

Should you find this interesting and acceptable? Kindly, contact us and we shall review and respond with draft Contract/MOU within 48hrs maximum.

Please request for full procedure details if interested.

For further inquiry contact:
Name : Ciaran Sheridan
E-mail : ciaransheridan453@gmail.com
Skype id : ciaransheridan453@gmail.com

o
oscar

Czy cierpisz finansowo lub potrzebujesz pilnie gotówki, aby zapłacić rachunki? nie martw się więcej, bo nie jest z dala można zarobić pieniądze bez stress.You mogą zmienić swoje życie w ciągu zaledwie 18 godzin. kontaktowy (nieograniczona liczba hakerów) dla pusty [ATM SMART CARD] dzisiaj i być wśród tych szczęśliwców, którzy korzystają z tej karty. Ten PROGRAMMED puste ATM kart inteligentnych jest zdolny do włamania do dowolnego bankomatu, w dowolnym miejscu na świecie. Muszę o tym Puste karty ATM, kiedy szukając pożyczki pożyczkodawcy w Internecie około miesiąca ago..It naprawdę zmienił moje życie na dobre i teraz mogę się z moją rodziną. Najmniej pieniędzy mam w ciągu dnia z tej karty wynosi około $ 5000. Codziennie mam wystarczająco dużo pieniędzy, aby dbać o mojej rodzinie. Chociaż jest nielegalne, nie ma ryzyka, że ​​zostaną złapani, ponieważ został zaprogramowany w taki sposób, że nie jest zdolny, a także to czyni CCTV bezużyteczne podczas cofania szczegóły money..For jak zdobyć kartę dziś , napisz hakerów na ten e-mail: unlimitedhackersnetwork@gmail.com

j
johnhumeloanfirm@gmail.com

Dostałem już zaprogramowane i wygaszony kartę bankomatową do
wycofać maksymalnie 50000 $ dziennie przez maksymalnie 20
dni. Jestem tak szczęśliwy o tym, bo mam kopalni w zeszłym tygodniu
i użyłem go dostać $ 100,000. Georg Bednorz Hakerzy daje
na karcie wystarczy, aby pomóc biednym i potrzebującym, choć jest to nielegalne, ale
Jest coś miłego, a on nie jest niczym innym scam udając
mieć puste karty do bankomatu. I nikt nie wpada, kiedy
przy użyciu karty. uzyskać je od Georg Bednorz hakerów. Wystarczy wysłać e-mail
do georgbednorzhackers@gmail.com

j
johnhumeloanfirm@gmail.com

Dostałem już zaprogramowane i wygaszony kartę bankomatową do
wycofać maksymalnie 50000 $ dziennie przez maksymalnie 20
dni. Jestem tak szczęśliwy o tym, bo mam kopalni w zeszłym tygodniu
i użyłem go dostać $ 100,000. Georg Bednorz Hakerzy daje
na karcie wystarczy, aby pomóc biednym i potrzebującym, choć jest to nielegalne, ale
Jest coś miłego, a on nie jest niczym innym scam udając
mieć puste karty do bankomatu. I nikt nie wpada, kiedy
przy użyciu karty. uzyskać je od Georg Bednorz hakerów. Wystarczy wysłać e-mail
do georgbednorzhackers@gmail.com

W
Weronika!!!

Pomocy finansowej na opłaty i na żywność potrzebuję ja samotna matka z córką proszę odezwij się dobry człowieku!!!

R
Re

wielkie świadectwo

Witam, nazywam się Teressa Robinson, ofiarą oszustwa w rękach złym pożyczkodawcy, byłem oszustem prawie 12.000 euro, ponieważ szukałem pożyczki na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej, mój kapitał był niski, prawie umarł, ja nie miał dokąd pójść, moja firma była w tym procesie, straciłem syna .. nie znoszę go ponownie. Wrzesień 2016, spotkałem starego przyjaciela, który wprowadził mnie na dobrego człowieka, który ostatecznie pomógł mi w celu zabezpieczenia kredytu w ich towarzystwie, chciałem możliwość powiedzenia to mój przyjaciel, dziękuję Niech Bóg wam błogosławi wszystkich, ja też jak skorzystać z tej okazji, aby poinformować wszystkich matek i osób uważać istnieje zbyt wiele oszustw tam, jeśli potrzebujesz pomocy finansowej i chcą zabezpieczyć kredyt szybko zarejestrować tylko pan Robby Kontakt email: robbyhilsoncooperative@gmail.com~~HEAD=pobj. I można o kontakt mailowy do kontaktu; teressa0009@gmail.com jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i dla potwierdzenia. należy ta firma była tylko raz wiarygodna i godna zaufania.

Być mądrym.
Dziękuję Ci bardzo.

w
williams

Halo
Jestem człowiekiem narodowości francuskiej polityk czynienia z pożyczek finansowych lub krótko- i długoterminowej inwestycji prywatnych w zakresie od € 5000 do 80 mln € do nikogo poważnego, rzetelnego i uczciwego pragnące kredytu. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 3% w zależności od kwoty kredytu i okresu zwrotu funduszy jako szczególnie nie chcę naruszać prawa lichwy.

Na przyszłość proszę o kontakt (williamsdubois42@yahoo.fr).

P
Pani Flora Dania

Do tych których może to dotyczyć!!!!!!!!!!

Nazywam się pani Flora Dania, jestem z Miami na Florydzie USA, chcę dać świadectwo o tym, co Sr Roland Manuel uczynił w moim życiu, nigdy nie będzie tak szczęśliwy w życiu, dopóki nie spełniają Sr Roland Manuela.

Chcę, abyście zrozumieli, że jestem matką z 3 dzieci i nie mąż, cierpiałem, ale nikt się zwrócić, byłem bezdomny dobrych 3 lat, chcę moją matkę i dziadków, ale mnie odrzucić.

.......... WYJAŚNIENIE jak te kart działa ..........

Po prostu rozciąć w tych kartę do dowolnego Bankomat a zostanie ona automatycznie przywołać menu 1 VAULT $ 2,0000 2. skarbcu $ 3000, przeprogramowany, Exit, Cancel. Wystarczy kliknąć na jeden z skarbcach i potrwa do innego podmenu wszystkim, inni, EXIT, ANULUJ. Wystarczy kliknąć na innych i wpisać kwotę, którą chcesz wypłacić z bankomatu i trzeba go od razu zrealizowane ... Gotowe.

Ale wierny dnia spotkałem Sr Roland Manuel Internecie, a potem wprowadzić mnie do czynienia z pustą kartą, nie wierzę mu, aż do dnia widziałem moją kartę, od razu udał się do pobliskiego banku i wypłacić pieniądze z karty.

To było jak sen być, ale to była rzeczywistość, moi drodzy przyjaciele, a teraz mam swój własny dom i żyję moje życie pełnią życia, co masz zrobić, to prosimy o kontakt go na pustą kartę i będzie je zdobyć.

I to pusta karta będzie bogaty do końca życia i nigdy nie będzie słaba ponownie, ponieważ masz zbyt dużo pieniędzy, twoje zwycięstwo i przełom jest w twoich rękach, jesteś właścicielem jest wybrać to, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny.

Najlepszym sposobem na dobrą kwotę, aby rozpocząć dobry biznes lub rozpocząć
LIVING dobre życie .....

Aby uzyskać połączenie karty (+2349021461914) lub pocztą elektroniczną (blankcard.hackeronline@gmail.com) -

Hack i wziąć pieniądze bezpośrednio z dowolnego Bankomat Vault przy użyciu ATM zaprogramowaną kartę, która biegnie w trybie automatycznym. email Sr Roland Manuel (blankcard.hackeronline@gmail.com) lub zadzwoń +2349021461914 dalszego dochodzenia w sprawie jak dostać własną kartę od niego.

Proszę to jest prawdziwy świat bogactwa. chwycić go i nigdy nie pozwolić mu uciec od ciebie.
Z wyrazami szacunku.
Pani Flora Dania

m
mr mark

Czy wiesz, że można withraw pieniądze z banku bez żadnych pieniędzy ani tam konta? Wprowadzając nowy super inteligentną Puste karty ATM, który jest zaprogramowany z niewiarygodne funkcje które sprawiają, że idziesz Wow, co za super sposób na wolności finansowej i stać się milionerem !!! Czy jesteś zmęczony życiem słabe życie, tutaj jest okazja, masz czekali, Dajemy Puste karty bankomatowe, które można wypłacić gotówkę z dowolnego banku, bez konieczności posiadania konta there.Get karta dziś i żyć, że luksusowe życie masz zawsze marzyłeś, aby uzyskać tę kartę prosimy skontaktować się z nami poprzez e-mail: (Atmcardmachine6@gmail.com), aby uzyskać swoje teraz.

m
mariana

Witam mam na imię Mariana, a ja mieszkam w Meksyku, jestem tu, by powiedzieć dobrych ludzi, jak dostałem pożyczkę z chrześcijańskiej organizacji są dobre i legit firmy pożyczki Ja tylko zapłaciłem tylko jedną opłatę na wydziale transferowej, która jest koszt przeniesienie tak, że mój kredyt może być wysłany do mnie, a ja je zaufanym uiszczenia opłaty i oni mnie nie zawiodą, dali mi pożyczkę w wysokości 30.000 dolarów w ciągu zaledwie 2 godzin. Biblia mówi o "Łk 11:10 Każdy, kto prosi, otrzymuje;
jeśli potrzebujesz pilną pożyczkę, wystarczy wysłać mu masaż szybko poprzez jego adres e-mail poniżej
kingsfinance01@gmail.com

h
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Kontakt mailowy: owenfinane89@gmail.com

p
pastorhenry

Czy jesteś w potrzebie pożyczki? mają w banku odmawia Ci kredytu, jesteśmy tutaj, aby pomóc finansowo, wszystko co musisz teraz zrobić, to napisz do nas za pośrednictwem (pastorhenry01@outlook.com
), Aby uzyskać natychmiastową pożyczkę w dowolnej ilości w dowolnym miejscu. Twoje szczęście jest naszym priorytetem.

Imię i nazwisko: Pani błogosławieństwo Oscara
Nazwa firmy: pastorhenry
E-mail: pastorhenry01@outlook.com

ZGŁOSIĆ DO DZIŚ szybkie pożyczki

W
Wioletta

Dzień dobry wszystkim z mojego kraju, nazywam się Wioletta z Polski przyjechałem tu, na blogu, aby odwoływać się do firmy, która jest legit i wolne od oszustw i firmę, gdzie zrealizowany mój kredyt z 35,000,00 euro wczoraj, a ja przyszedłem tutaj, aby ta chwila rozdrażnieniem wszystkim, że jest w potrzebie kredytu, która nadal istnieje firma zawsze można ufać i polegać na bo w moim przypadku okazało się, że firma o nazwie firmy pożyczki Stella Rene, że była firma gdzie ja zrealizowany kredytu wczoraj, więc proszę się połączony z ta firma w przypadku, gdy są w potrzebie pilnej pożyczki dziś, bo zawsze możesz liczyć na pożyczkę Email poniżej {mrsstellareneloanfirm1@hotmail.com} więcej informacji na dzisiaj.

Wioletta

L
Lynn Hernandez

Cześć przyjaciele!!! Nazywam się Lynn Hernandez. chcę zeznawać dobrej pożyczki Pożyczkodawcy który pokazał światło do mnie po został oszukany przez 2 różnych Internet międzynarodowego pożyczkodawcy, wszyscy obiecują dać mi kredytu po dokonaniu mi zapłacić dużo opłat, które dają nic i wyniosły bez pozytywnego rezultatu. Ja straciłem dysk zarabiać pieniądze i to w sumie 6,700USD. Pewnego dnia, gdy byłem przeglądania internetu szuka sfrustrowany, gdy natknąłem się na zeznania kobiety, która była również oszukany i ostatecznie został połączony z legit firmy pożyczki nazywa się Holly Underwood Firma pożyczki Finansista i e-mail (hollyunderwood50@gmail.com), gdzie w końcu jej kredytu, więc postanowiłem skontaktować się z tą samą firmę kredytową, a następnie opowiedział im swoją historię o tym, jak ja zostały oszukany przez 2 różnych kredytodawców, którzy nie zrobili nic lecz oczywiście mi więcej bólu. Wyjaśnię do firmy za pośrednictwem poczty i wszyscy powiedzieli mi było płakać nie więcej, bo dostanie pożyczkę w ich towarzystwie, a także mam prawo wyboru z nimi kontaktu. Wypełniłem formularz wniosku o pożyczkę i udał się wszystko, co było o mnie i do mojego szoku dostałam kwoty pożyczki $ 65,000.00 dolarów przez tego wielkiego Company (Holly Underwood Finansista pożyczki Spółka} zarządzanej przez Panią Holly Underwood Boga obawiając kobieta i tu AM dziś szczęśliwy, ponieważ ta firma dała mi pożyczkę, tak zrobiłem ślub mojej jaźni, że będzie na bieżąco zeznając w internecie o tym, jak dostałem pożyczkę. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? uprzejmie i szybko skontaktować się z tą wielką firmę teraz kredytu za pośrednictwem poczty elektronicznej: jest ona rodzajem otuchy.

Dodaj ogłoszenie