Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Edward odzyskał słuch dzięki specjalistom z Gdańska

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podłączyli panu Edwardowi najnowocześniejszy procesor dźwięku
Specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podłączyli panu Edwardowi najnowocześniejszy procesor dźwięku
Dzięki specjalistom z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pan Edward będzie słyszał.

Wydawało się, że 66-letni pan Edward z Borowa nie będzie już słyszał dźwięków otaczającego świata. Czekało go życie w absolutnej ciszy lub skomplikowana operacja. Szczęśliwie pojawiło się rozwiązanie, z którego skorzystali - specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jako pierwsi w Polsce zdecydowali się podłączyć panu Edwardowi najnowocześniejszy procesor dźwięku Baha 5 Super Power.

- Pan Edward jest naszym pacjentem od siedmiu lat - tłumaczy dr hab. n. med. Tomasz Przewoźny, otolaryngolog, audiolog i foniatra z Kliniki Otolaryngologii. Z powodu przewlekłego zapalenia ucha środkowego (w obu uszach) słyszał coraz gorzej. Sześć lat temu mężczyzna przeszedł operację wszczepienia implantu słuchowego na przewodnictwo kostne Baha w w ersji, która była wówczas dostępna.

Jak działa system BAHA? - Procesor dźwiękowy odbiera dźwięki z otoczenia i przetwarza je na wibracje. Następnie są one przenoszone bezpośrednio na wszczepiony w kość czaszki tytanowy implant. I dalej - drogą bezpośredniego przewodnictwa kostnego - docierają one do ucha wewnętrznego, gdzie wywołują wrażenia słuchowe.

Przez kilka dobrych lat pan Edward bez problemu komunikował się ze światem zewnętrznym i rozumiał ludzką mowę.

- Niestety, słuch naszego pacjenta uległ w ostatnim czasie znacznemu pogorszeniu - ubolewa dr Przewoźny. - Szukaliśmy więc dla niego innego rozwiązania. W grę wchodziła praktycznie tylko operacja wszczepienia implantu ślimakowego. I wtedy pojawił się na rynku nowy, znacznie mocniejszy typ procesora -Baha 5 Super Power. Dla naszego pacjenta to optymalne rozwiązanie.

Pierwsze przymiarki nowego urządzenia pan Edward przeszedł jeszcze w sierpniu. Okazało się skuteczne. Od sierpnia do listopada klinika „uzbierała” 25 tysięcy złotych na zakup superprocesora, by pacjent mógł go otrzymać bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Zabieg, który odbył się wczoraj w Klinice Otolaryngologii polegał na wymianie dotychczasowego procesora dźwięku na mocniejszy.

- Nie była to operacja ani żadna inna ingerencja w organizm pacjenta - zastrzega dr Tomasz Przewoźny. Wymiana dotyczyła tylko zewnętrznej części systemu i jego podłączenia. Po zabiegu pacjent rozpłakał się ze szczęścia - znów słyszał, co do niego mówią lekarze!

Jeszcze wczoraj pan Edward wrócił ze szpitala do domu.

Procesor dźwięku Baha 5 Super Power jest przełomem na skalę światową - mówią lekarze. Łączy w sobie sprawdzoną technologię procesorów Baha z rozwiązaniami wykorzystywanymi w zaawansowanych systemach implantów ślimakowych, przeznaczonych dla osób głuchych i z głębokim niedosłuchem.

Implanty typu Baha (ang. Bone Anchored Hearing Aid) znane są już od 35 lat, korzysta z nich ok. 110 tysięcy osób na całym świecie. Wykorzystują możliwość przenoszenia dźwięków drogą kostną. To zapewnia lepszy słuch pacjentom z problemami takimi jak jednostronna głuchota odbiorcza czy uszkodzenie ucha środkowego i wewnętrznego.

W praktyce są optymalnym rozwiązaniem dla osób, którym zwykły aparat słuchowy już nie wystarcza, lub nie mogą go nosić z innych przyczyn (np. anatomicznych).

Do tej pory dzięki procesorom umożliwiającym przenoszenie dźwięku drogą kostną słuch odzyskało blisko 50 pacjentów Kliniki Otolaryngologii GUMed, a siedem osób - dzięki implantom ślimakowym.

W kolejce na te procedury czeka kilkudziesięciu pacjentów z całego Pomorza. Kontrakt z NFZ pozwala lekarzom wszczepić rocznie 4 takie urządzenia.


Nowatorska operacja w gdańskim szpitalu Copernicus. Dla 12-latka to ostatnia szansa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki