Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim w Muzeum Emigracji w Gdyni

Justyna Degórska
Kapelusz, portfel, modlitewnik, sprzęt filmowy i fotograficzny - między innymi te właśnie przedmioty, pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim, zostały przekazane dziś Muzeum Emigracji w Gdyni. Eksponaty ofiarowali instytucji dysponenci kolekcji po legendarnym Kurierze z Warszawy – senator Sławomir Rybicki oraz Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu „Aramie” Rybickim.

Uroczystość przekazania pamiątek odbyła się w siedzibie gdyńskiego muzeum. Oprócz dyrekcji instytucji oraz rodziny Rybickich udział w ceremonii wzięli także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz mecenas Jacek Taylor, przyjaciel rodziny Jeziorańskich i zarazem wykonawca testamentu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Warto zaznaczyć, że większość dokumentów i pamiątek po słynnym emisariuszu trafiła do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Niemniej niektóre przedmioty zostały przekazane rodzinie Rybickich, która w sposób szczególny przyjaźniła się z wieloletnim dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa. Sławomir Rybicki, wspólnie z Małgorzatą Rybicką uznali jednak, że część pamiątek powinna trafić do Muzeum Emigracji w Gdyni, gdyż jak powiedział senator: „to najwłaściwsze miejsce, aby przypominać życie i twórczość wybitnego polskiego emigranta”.

W sumie gdyńskiemu muzeum przekazane zostały 42 przedmioty oraz 137 kopie zdjęć dokumentujące życie Nowaka-Jeziorańskiego.

- Jestem zaszczycony, że mogliśmy przekazać pamiątki po Janie Nowaku Jeziorańskim do Muzeum Emigracji w Gdyni. Był dla mnie wzorem patrioty i męża stanu. Cieszę się, że mogłem go osobiście poznać i cieszę się, że pamiątki po nim będą mogły służyć wszystkim Polakom - mówił podczas czwartkowej ceremonii senator Rybicki.

Wśród eksponatów, o które wzbogaciło się dziś muzeum w Gdyni, znalazły się m.in. kapelusz, portfel, modlitewnik, okulary przeciwsłoneczne oraz kolekcja krawatów. Część kolekcji będzie można oglądać na wystawie stałej, wszystkie pamiątki zostaną natomiast zdigitalizowane i udostępnione online. Pozostałe pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim, którymi dysponuje wciąż rodzina Rybickich, już wkrótce trafią na aukcję, z której dochód przekazany zostanie na pomoc chorym na autyzm.

- Jan Nowak-Jeziorański i piękna karta, jaką zapisało Radio Wolna Europa w polskiej historii, od początku byli obecni na naszej wystawie - tłumaczyła w czasie uroczystości dyrektor muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas. - Przekazane pamiątki dają jednak szansę na poznanie tego człowieka w bardziej osobisty sposób, dlatego jesteśmy wdzięczni za ten wyjątkowy dar dla naszej placówki - dodała.

Co więcej, w ramach przedsięwzięcia „Na falach wolności”, już 6 lutego Muzeum Emigracji otworzy wystawę czasową poświęconą Kurierowi z Warszawy, która potrwa do końca marca. Warto podkreślić, że wydarzeniu „Na falach wolności”, mającemu na celu upamiętnienie postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, towarzyszyć będą pokazy filmowe, spotkania, spacery tematyczne oraz koncert multimedialny Łukasza L.U.C Rostowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki