Owoce leśne kuszą nas na letnich wycieczkach do lasu. Niestety ich spożycie może skończyć się dla nas bardzo źle, o czym ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Mogą one bowiem spowodować u nas bąblowicę – to groźna choroba. Jak można się przed nią ustrzec, jakie są jej objawy i dlaczego jest groźna? Dowiedz się koniecznie!

Bąblowica - przyczyny. Co to za choroba?

Bąblowica to choroba wywoływana przez pasożyta o nazwie bąblowiec. Chorobę wywołują jego larwy. Człowiek nie jest ich typowym żywicielem pośrednim i mimo że chorobę, którą wywołują, odnotowuje się stosunkowo rzadko (rocznie kilkadziesiąt przypadków zachorowań w Polsce), to jednak nie należy jej lekceważyć, ponieważ stanowi poważne zagrożenie i prowadzi do powikłań, które mogą być nieodwracalne.

Bąblowiec może dostać się do naszego organizmu w kontakcie z zarażonym zwierzęciem, którym może być nawet domowy kot czy pies, dlatego warto pamiętać o regularnym odrobaczaniu naszych pupili.

Latem jednak często zarażamy się przez spożycie leśnych owoców. Nosicielami tasiemca często są bowiem dzikie zwierzęta, np. lisy, a jego jaja wydalają wraz z kałem. To powoduje zakażenie środowiska, przez co bardzo łatwo jest stać się nosicielem pasożyta, zjadając nieumyte wcześniej rośliny rosnące w lesie.

Jeśli zarazimy się tasiemcem bąblowcem, niekoniecznie musi to oznaczać, że zachorujemy na bąblowicę – larwy muszą mieć sprzyjające warunki, wiele zależy też od tego, jak odporny jest nasz organizm. Niemniej jednak spożywając leśne owoce prosto z krzaczka, ryzykujemy własne zdrowie. Jeśli jaja bąblowca dostaną się do naszego układu pokarmowego, mogą tam wykluć się larwy, które następnie przedostają się do układu krwionośnego i limfatycznego, które roznoszą je po całym organizmie.

Co robić żeby nie zachorować na bąblowicę?

Jeśli w trakcie leśnych wycieczek nie chcemy nabawić się tej groźnej choroby, wystarczy zachować minimum higieny i ostrożności. Pamiętając o tym, że chore lisy zarażają środowisko naturalne, nie spożywajmy owoców leśnych bezpośrednio z krzaczka. Jeśli zbieramy jagody, jeżyny czy inne rosnące w lesie owoce, umyjmy je przed zjedzeniem. To samo dotyczy grzybów - będą zdatne do spożycia po umyciu i obróbce cieplnej.

Bąblowica - objawy. Co powinno cię zaniepokoić?

Objawy bąblowicy zależą od tego, gdzie lokalizuje się cysta, która powstaje w organizmie w wyniku jego obrony przed larwą. Choroba może dać takie objawy jak:

  • żółtaczka mechaniczna
  • niewydolność wątroby
  • zapalenie dróg żółciowych
  • nadciśnienie wrotne
  • duszność
  • kaszel
  • stany zapalne dolnych dróg oddechowych
  • kłopoty z widzeniem
  • stany padaczkowe
  • zaburzenia świadomości

Cysta pojawiająca się w wyniku bąblowicy może osiągać duże rozmiary i samoistnie pękać. Wówczas dochodzi do tzw. bąblowicy wtórnej, a uwolnione przy pęknięciu cysty duże ilości toksyn mogą doprowadzić u chorego nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Bąblowica - leczenie. Jak można rozpoznać i wyleczyć bąblowicę?

By rozpoznać bąblowicę, należy udać się do lekarza oraz wykonać badania obrazowe. Przy odkryciu cysty, konieczne jest jej badanie: wyniki badania płynu z cysty bądź jej badanie histopatologiczne pozwala na postawienie pełnej diagnozy. Farmakologicznie możliwe jest tylko obkurczenie cysty, konieczne jest wycięcie guza. To choroba przypominająca nowotwór, również dlatego, że może dawać przerzuty do innych organów. Często jest wykrywana bardzo późno (może rozwijać się latami) albo zupełnie przypadkowo, w trakcie badań obrazowych wykonywanych w innych celach.

Bąblowica - ostrzega leśniczy