Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto nowy EkoPark dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, ale nie tylko. Znajduje się w nim rzadka i zagrożona roślinność [zdjęcia]

(KGK)
Rzadka i zagrożona roślinność w nowym EkoParku w Gdańsku
Rzadka i zagrożona roślinność w nowym EkoParku w Gdańsku Karolina Misztal
Gdańszczanie od dziś mają do dyspozycji nowy i nietypowy EkoPark, który mieści się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 63 w Oliwie. To jedyny tego rodzaju projekt w skali województwa. Łączy funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Znalazła się tam unikatowa kolekcja roślin rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimych z terenu województwa pomorskiego.

W czwartek 7 czerwca uroczystego otwarcia parku dokonał rektor UG dr hab. Jerzy Gwizdała, prof. UG. Na inauguracji tego nowego miejsca rozrywki pojawiły się tłumy, wśród nich dzieci i młodzież z gdańskich szkół. Po przecięciu wstęgi i zwiedzaniu parku goście uczestniczyli w wykładzie pt. „Parki - oazy bioróżnorodności w miastach”, który wygłosił dziekan Wydziału Biologii prof. dr hab. Włodzimierz Meissner.

W parku będą prowadzone badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski oraz zajęcia praktyczne dla studentów Wydziałów Biologii i Chemii UG. Jednocześnie ma być miejscem wypoczynku dla wszystkich studentów UG. Będzie także dostępny dla mieszkańców Trójmiasta. Na pewno regularnie będą go odwiedzać mieszkańcy dzielnic takich jak Oliwa, Przymorze Małe, VII Dwór i Strzyża.

- EkoPark UG to miejsce szczególne – posiada unikalne walory ekologiczne i jest jednocześnie miejscem wypoczynku i nauki. Jestem niezmiernie dumny, że udało się stworzyć nowe, przyjazne miejsce na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, które będzie służyło nie tylko naszym studentom i pracownikom, ale także społeczności Trójmiasta. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i wparciu wielu osób oraz uzyskaniu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zaznaczył prof. Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj też:

Studenci zbierają pieniądze na... wyścigowy bolid

Gdańscy studenci zbierają pieniądze na wyścigowy bolid i wyj...

Warto się tam zrelaksować. Na terenie EkoParku został zaprojektowany przestrzenny układ zieleni – są trawniki, roślinność niska, drzewa i krzewy, ścieżki edukacyjne, a także ozdobne założenie wodne, które będzie stanowiło miejsce rozrodu dla okolicznych płazów, owadów i innych organizmów bezkręgowych. Po spacerze będzie można wypocząć na ławeczkach.

Dodajmy, że Senat UG, w uznaniu zasług dla rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, nadał EkoParkowi UG imię Macieja Płażyńskiego, znanego polityka, posła, senatora, marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu, wojewody gdańskiego, absolwenta UG.

- Maciej Płażyński jest postacią zasłużoną dla naszego regionu i Polski, ale dla Uniwersytetu Gdańskiego ma znaczenie szczególne. Jako absolwent naszej uczelni zawsze wspierał rozwój swojej Alma Mater. Warto przypomnieć, że jako wojewoda gdański przekazał uczelni tereny, na których dziś tak wspaniale został rozbudowany Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego i gdzie właśnie znajduje się EkoPark – mówi prof. Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczelnia uzyskała dofinansowanie na tę inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 3 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków europejskich stanowi 70 proc. kosztów (2,3 mln zł).
Projekt zrealizowano w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansował inwestycję w wysokości niemal 700 tys. zł.

Eko Park, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 63 (wejście od Wydziału Chemii).

Peryskop- 5.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki