Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto drugie stanowisko w terminalu DCT dla megakontenerowców [WIDEO,ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Port gdański od poniedziałku posiada drugie nabrzeże do przyjmowania największych kontenerowców pływających po oceanach.
Port gdański od poniedziałku posiada drugie nabrzeże do przyjmowania największych kontenerowców pływających po oceanach. Przemek Świderski
Port gdański od poniedziałku posiada drugie nabrzeże do przyjmowania największych kontenerowców pływających po oceanach. Inwestorzy z Australii oddali do użytku nabrzeże T2 w Deepwater Container Terminal (DCT) - w głębokowodnym terminalu kontenerowym znajdującym się w Porcie Północnym w Gdańsku.

Przemysław Świderski

Teraz możliwości przeładunkowe na obydwu zbudowanych przez DCT Gdańsk terminalach T1 i T2 wynoszą 3 mln kontenerów rocznie.

- Zakończenie tej inwestycji cementuje pozycję DCT jako największego terminalu kontenerowego na Bałtyku i umacnia pozycję Portu Gdańsk jako kluczowego portu w tym rejonie Europy - mówi Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk SA.

Nowe głębokowodne nabrzeże T2 o długości 650 metrów jest wyposażone w pięć największych na Bałtyku suwnic nabrzeżowych STS umożliwiających obsługę statków o pojemności ponad 20 tys. TEU (kontenerów). Z 15 zelektryfikowanymi suwnicami placowymi eRTG, wspomaganymi przez ponad trzydzieści ciągników, przyczyni się do podwojenia potencjału przeładunkowego DCT do 3 milionów TEU rocznie.

Budowa drugiego stanowiska dla kontenerowców rozpoczęła się na wiosnę ubiegłego roku. Inwestycja warta jest ponad 1 mld zł.

- Jest to dla nas jedna z najważniejszych inwestycji kapitałowych w Polsce - powiedział Paul Wojciechowski, ambasador Australii w Polsce. - Kapitału bardzo związanego z naszym społeczeństwem, bo inwestorem w fundusze emerytalne.

- Gdy zaczynaliśmy, niczego tutaj nie było - wspominał Grant Smith, dyrektor zarządzający Funduszu GIF II i członek rady nadzorczej DCT Gdańsk. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki partnerstwu z polskim rządem, samorządem, z pracownikami DCT udało się coś wspaniałego wybudować. Jesteśmy dumni z tej inwestycji; będziemy ją wspierać w następnych latach.

- Tu współpracowało wielu ludzi, liczne organizacje, instytucje, interesariusze - mówił Cord von Lewinski, przewodniczący rady nadzorczej DCT Gdańsk. - Gdyby któregoś z tych elementów zabrakło, być może nic z tego, co teraz widzimy, co istnieje tu od 10 lat, by nie powstało. Ważni byli też klienci, którzy zawierzyli DCT Gdańsk, przekazali swe towary i ładunki tej firmie.

- Bardzo serdecznie gratuluję funduszowi realizacji tej inwestycji, bardzo dużej sprawności - pochwalił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Życzę, byście takich przedsięwzięć urzeczywistniali w Polsce więcej.

[email protected]


Cały artykuł na ten temat przeczytasz we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 25.10.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki