Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarte przychodnie lekarskie na Pomorzu od 2.01.2015 r. [LISTA NFZ, INTERAKTYWNA MAPA, WIDEO]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, red.
Od 2 stycznia część przychodni, w których przyjmują lekarze pierwszego kontaktu, jest zamknięta. Problem dotyczy ponad 100 pomorskich przychodni.

Aktualizacja, 5.01. 2015 r. , godz. 7.30

Od poniedziałku wszystkie przychodnie POZ w Wejherowie i powiecie wracają do normalnej pracy. Nieczynne są tylko 3 NZOZ w Rumi: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Medycyny Rodzinnej ul. Katowicka 16, Centrum Medyczne IMED ul. Katowicka 14 i Joanna Żurek Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 3 Provita Medica ul. Katowicka 16, Rumia.

Więcej na wejherowo.naszemiasto.pl

aktualizacja, godz. 23:00

Lekarze POZ i przychodnie, które podpisały kontrakty z NFZ - stan na 3.01.2015 g. 20:00
Lekarze POZ i przychodnie, które nie podpisały kontraktów z NFZ - stan na 3.01.2015 g. 20:00

Aktualizacja, godz. 17

Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Lista jest na bieżąco aktualizowana przez NFZ - sprawdźcie:
Otwarte przychodnie na Pomorzu - stan na 15:35
NZamkniete przychodnie na Pomorzu - stan na 15:35

Aktualizacja sobota, 3.01.2015 r. godz. 15
Kolejne przychodnie na Pomorzu mają już podpisany kontrakt z NFZ. Sprawdźcie, jak sytuacja wygląda obecnie:

W tych przychodniach lekarze pierwszego kontaktu przyjmują. Podpisane umowy z NFZ - stan na 3.01.2015 godz. 13.45

W tych przychodniach lekarze pierwszego kontaktu nie przyjmują. Niepodpisane umowy z NFZ - stan na 3.01.2015 godz. 13.45

Aktualizacja sobota, 3.01.2015 r. godz. 9.
Szefowie przychodni mieli czas do północy, aby podpisać umowy z NFZ.

Otwarte przychodnie na Pomorzu. Podpisane umowy z NFZ - stan na 2.01.2015 r. godz. 24 [LISTA]

Zamknięte przychodnie na Pomorzu. Niepodpisane umowy z NFZ - stan na 2.01.2015 r. godz. 24 [LISTA]

[źródło TVN24/x-News]

Czytaj też: Małgorzata Paszkowicz: NFZ chce ułatwić uruchomienie nowych gabinetów lekarskich

Aktualizacjaa godz. 15.30

Nowy Dwór Gdański. Według informacji starostwa powiatowego w chwili obecnej tylko trzy przychodnie w powiecie nowodworskim mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2015.
Gabinety, które podpisały kontrakty na 2015 rok z NFZ w powiecie nowodworskim:
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Lekarz Domowy” Krynica Morska,
- Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej „Twój Lekarz” ul. Warszawska 17 Nowy Dwór Gdański,
- Przychodnia Przyszpitalna - Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Malborku, Szpital w Nowym Dworze Gdańskim ul. Dworcowa 12.

- W związku z utrudnieniami w dostępie do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie Powiatu Nowodworskiego od 1 stycznia 2015 roku, informuję, że pacjenci nieczynnych gabinetów mogą uzyskać w godzinach od 8.00 do 18.00 podstawową pomoc lekarską w izbie przyjęć Szpitala w Nowym Dworze Gdańskim i Malborku oraz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim - informuje starosta nowodworski, Zbigniew Ptak.

Aktualizacja godz. 15.20

W większości tczewskich przychodni nie widać wzmożonego ruchu. W przychodni Rogowscy dziś popołudniu wciąż jeszcze można było dostać się do lekarza. Podobnie w tzw. Białym Domku, podlegającym spółce Szpitale Tczewskie, ilość pacjentów pozostawała w normie. Wyjątkiem był Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medyk", gdzie ok. godz. 15 nie było już wolnych miejsc do rejestracji i jedyną opcją pozostała pomoc doraźna po godz. 18.

Aktualizacja godz. 14.50

W powiecie starogardzkim w ramach akcji protestacyjnej Porozumienia Zielonogórskiego nie przyjmują pacjentów lekarze podstawowej opieki zdrowotnej NZOZ Medyk.

NZOZ Medyk ma przychodnię w Zblewie oraz filię w Starogardzie Gdańskim. Pacjenci Medyka są informowani, telefonicznie i na miejscu, o tym, że mogą korzystać z innych przychodni - jest też wywieszona informacja na drzwiach wejściowych. Do wyboru pacjenci mają m.in. ośrodki w Starogardzie Gd., Kaliskach i Zblewie. Lekarze specjaliści przyjmują w Medyku bez zmian.

Aktualizacja, godz. 14.25

Dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, Małgorzata Paszkowicz, zaznacza, że wszystkie SOR-y i Izby Przyjęć w całym województwie pomorskim zadeklarowały, że tam gdzie jest problem, a najtrudniejsza sytuacja jest w Bytowie, Wejherowie, powiecie słupskim i w Gdańsku, zawarto porozumienie między Funduszem a SORami i Izbami przyjęć. Te placówki, na ten czas, przygotowały się ze zwiększoną obsadą lekarską i pielęgniarską.

-Namawiamy wszystkich, którzy są chętni do otwarcia punktu podstawowej opieki zdrowotnej, nowej przychodni, do tego, by to uczynili. Mamy dość trudne warunki, wobec tego uruchomiliśmy krótką ścieżkę w porozumieniu z władzami samorządowymi, wojewodą pomorskim i sanepidem, aby możliwie ułatwić wszystkim zarejestrowanie i uruchomienie gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej - zaznaczyła dyrektor Paszkowicz.

Podkreśliła także, że NFZ przypomniał lekarzom, iż takie gabinety czy przychodnie mogą uruchamiać nie tylko lekarze rodzinni, ale również internista z pediatrą.

-Zapewniamy również, że ta wzmożona gotowość SOR-ów czy Izb Przyjęć jest zwieńczona zawartym porozumieniem, w związku z tym, my jako płatnik, wywiążemy się z tego zobowiązania także finansowo - powiedziała Paszkowicz. - Bardzo duże emocje wiązały się w podstawowej opiece zdrowotnej z tzw. pacjentami, którzy w eWUŚ wyświetlają się na czerwono (osoby, które nie mają potwierdzonego prawa do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego - red.). To jest nowa rzecz, która pojawiła się od 1 stycznia, iż za tych pacjentów Fundusz nie będzie finansował stawki kapitacyjnej. Trzeba bardzo głośno i wyraźnie powiedzieć, że jeżeli pacjent, który przychodzi do przychodni i "pojawia się z czerwonym światełkiem" w eWUŚ, złoży oświadczenie, to my jako płatnik będziemy finansować stawkę kapitacyjną dla poz przez trzy miesiące. Zostało uznane, na szczeblu centralnym, że trzy miesiące to czas wystarczający dla wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych ze statusem ubezpieczenia. Podkreślamy to, ponieważ głośno mówi się o tym, że ci pacjenci znikają z list aktywnych lekarzy poz.
Dane dotyczące placówek, które podpisały lub aneksowały umowy z NFZ, mają być uaktualniane co 15 minut. Sytuacja będzie się więc zmieniać niemal z godziny na godzinę.

Aktualizacja, godz. 14
W powiecie kwidzyńskim niemal wszystkie przychodnie pracują w normalnym trybie - informuje nasz dziennikarz Arkadiusz Kosiński. Do lekarza rodzinnego nie zarejestrują się pacjenci kwidzyńskiego Medicusa (Plac Plebiscytowy 2a) oraz ISPL Czesławy Jaremko (ul. Kazimierza Wielkiego 2). Problem mają też chorzy w Prabutach, bowiem tamtejszy Medicus również nie podpisał aneksu do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aktualizacja, godz. 13.40

Pacjenci pomorskich przychodni krytykują lekarzy, którzy nie otworzyli swych gabinetów.

TVN24/ x-news

Aktualizacja, godz. 13.30

Gdański magistrat poinformował, że wszystkie placówki, które świadczą Podstawową Opiekę Zdrowotną na terenie miasta podpisały kontrakty z NFZ na kontynuację świadczeń medycznych.

Aktualizacja, godz. 13.10

W piątek w Gdańsku odbyła się konferencja prasowego, którą zorganizowali pracownicy pomorskiego oddziału NFZ, na której była nasza dziennikarka Kamila Grzenkowska.

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ, podkreślił, że spośród 297 podmiotów medycznych, które udzielały usług medycznych w 2014 r. z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, 2 stycznia br., do godz. 11, umowy przedłużyło 205 podmiotów. Liczba osób objętych opieką w ramach przedłużonych umów,które bez przeszkód mogą korzystać z usług lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, to 75 proc. populacji województwa pomorskiego.

-Przypominamy, że każdy pacjent ma prawo zmienić lekarza poz trzy razy w ciągu roku, można to zrobić od dzisiaj wypełniając stosowne deklaracje u nowo wybranych lekarzy. Można je pobrać ze stron internetowych bądź otrzymać w konkretnej przychodni, która funkcjonuje - zaznacza Mariusz Szymański.

NFZ podpisał też porozumienia ze szpitalami w tych częściach województwa, gdzie trudno o podstawową opiekę zdrowotną - po to, by SOR-y też mogły udzielać takiej pomocy.

Pomorski Oddział NFZ uruchomił dodatkową całodobową, bezpłatną infolinię o nr 800 007 796, pod którym można uzyskać informacje, gdzie można udać się po podstawową pomoc lekarską.

Pomorski oddział Funduszu przypomina też, że zasady korzystania z nocnej (w godz. 18 - 8, w dni powszednie) i całodobowej opieki medycznej w dni wolne od pracy i święta pozostają bez zmian.

Otwarte przychodnie POZ na Pomorzu. Stan na 13.10

Zamknięte przychodnie POZ na Pomorzu, stan na 13.10

Najedź kurorem na wybrany powiat, kliknij i dowiedz się więcej na temat sytuacji w Twoim powiecie. Mapę aktualizujemy na bieżąco.

Aktualizacja, godz. 13

Jak wygląda sytuacja w Gdańsku sprawdziła nasza dziennikarka Monika Jankowska.

2 stycznia zamknięta jest też gdańska „Przychodnia Kartuska”. Od rana ludzie odchodzą z przysłowiowym kwitkiem, narzekając na służbę zdrowia:

Byłam już w przychodni na Aksamitnej, tam zamknięte, teraz przyszłam tu i znowu pocałowałam klamkę – mówi Izabela Olszewska. - Mam trójkę małych dzieci, muszę je zabrać ze sobą, bo nie mam ich z kim zostawić. I tak wędrujemy od jednej przychodni do drugiej. Już nie wiem, dokąd mam pójść. Boli mnie podbrzusze, ale w szpitalu nawet nie mam co próbować, bo pewnie mi powiedzą, że to zbyt błahy przypadek i odeślą mnie do domu. To jest nie do pomyślenia, tyle ludzi zostało bez opieki lekarza! A co, jeśli ktoś naprawdę się rozchoruje? Gdzie ma szukać pomocy?

Pacjenci, których przychodnie są zamknięte, szukają porady lekarskiej np. w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Jeszcze przed południem do oddziału SOR zgłosiło się kilkanaście osób, które nie uzyskały pomocy w swojej przychodni.\

- Przyjmujemy wszystkich, raz czas oczekiwania trwa krócej, raz dłużej – wszystko zależy od sytuacji - mówi kierownik SOR-u, dr n. med. Jacek Gwoździewicz.

gdansk.naszemiasto.pl
Aktualizacja, godz. 12.45

Z Mariuszem Szymańskim, rzecznikiem pomorskiego oddziału NFZ rozmawiał Szymon Zięba z Kuriera Gdyńskiego.

- Niektóre placówki, które nie podpisały umowy z NFZ, a które są otwarte mają szansę by aneks i umowę podpisać dziś do godziny 24. 84 proc. gdynian nie powinno mieć od dzisiaj problemu z dostępem do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.

Aktualizacja, godz. 12.40

W Rumi poważniejszego problemu z dostaniem się do lekarza nie ma. Największa przychodnia NZOZ nr 1 działa, funkcjonuje również Ars Medica. Do lekarza nie dostaniemy się z kolei w janowskich przychodniach IMed oraz NZOZ nr 3.

Aktualizacja, godz. 12

Jak poinformował naszych dziennikarzy z Wejherowa Andrzej Zieleniewski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego, do godz. 12 do szpitala po pomoc z powodu zamkniętych przychodni POZ zwróciło się 20 osób dorosłych i 3 dzieci. Szpital uruchomił specjalny gabinet pediatryczny i internistyczny, w których przyjmują lekarze oddelegowani z oddziałów szpitalnych. Gabinety te mieszczą się w dawnym budynku chorób płuc, na tzw. górny tarasie, nie w budynku głównym szpitala.

wejherowo.naszemiasto.pl

***
Ponad milion, a więc połowa mieszkańców Pomorza straciła dziś dostęp do swoich lekarzy rodzinnych. Na jak długo - nie wiadomo. Do dowołania zamkniętych będzie na Pomorzu blisko ponad 100, które odmówiły podpisania umów z NFZ. Eksperci przewidują, że ta forma sprzeciwu wobec ministra zdrowia potrwa kilka dni, najdłużej do 7 stycznia, kiedy to - jak sądzą - premier Ewa Kopacz odwoła go ze stanowiska, a jego następca porozumie się z lekarzami. Chyba że do odwołania ministra nie dojdzie, wówczas udręka pacjentów może potrwać dłużej.

W ramach protestu lekarzy nieczynne są tylko poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (pracownicy korzystają z zaległych urlopów), poradnie specjalistyczne pracują normalnie, nawet gdy się mieszczą w tym samym budynku. W czasie akcji protestacyjnej lekarze rodzinni nie będą też udzielać porad odpłatnie.

Lista otwartych przychodni na Pomorzu od 2.01.2015 r.

Lista zamkniętych przychodni na Pomorzu od 2.01.2015r.

Szukaj czynnej przychodni

Skorzystanie z pomocy lekarza rodzinnego, do którego nie jesteśmy zapisani, może się jednak okazać trudne. Na co dzień każdy z nich przyjmuje kilkudziesięciu pacjentów i żaden nie ma wolnych mocy przerobowych.

W większości poradni poz na wizytę u lekarza pacjenci swoi, czyli zapisani do niej od dawna, czekać muszą nawet kilka dni. "Obcy" pacjent musi się więc liczyć z tym, że będzie czekać jeszcze dłużej, bo pierwszeństwo będą mieć stali pacjenci.

Na SOR będziesz czekać jeszcze dłużej

Podstawową pomoc lekarską mogą też otrzymać pacjenci nieczynnych przychodni od godziny 8 do 18, w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, oraz na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć pomorskich szpitali.
Na oddziale ratunkowym w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym pacjentów poz przyjmować będzie specjalnie do tego wyznaczony lekarz. - Zwiększyliśmy obsadę o jednego lekarza - informuje prof. Andrzej Basiński, kierownik Klinicznego Oddziału Ratunkowego. Większej zgłaszalności pacjentów spodziewają się tu 2 i 5 stycznia.

Osoby, które się zgłoszą, będą musiały złożyć pisemne oświadczenie, do jakiej przychodni są zapisane. Oprócz tych trzech oddziałów ratunkowych, chorzy będą mogli trafiać także do izb przyjęć wszystkich pomorskich szpitali. Na terenie Gdańska będą to m.in. szpital dziecięcy, szpital wojskowy, szpital MSW, szpital zakaźny.

Szczególnie ciężka sytuacja jest w okolicach Wejherowa i Bytowa

Od Nowego Roku zdecydowana większość przychodni lekarskich w powiecie wejherowskim podstawowej opieki zdrowotnej jest zamknięta. Pomocy medycznej udziela wejherowski szpital. Zamknięte są w Wejherowie: NZOZ Bukowa, NZOZ Kaszuby, NZOZ Medycyna Rodzinna i NZOZ Cormed. To największe przychodnie w Wejherowie. Dziennie przyjmują ok. 1200 pacjentów! Do tego zamknięte są ośrodki w terenie - wszystkie, z wyjątkiem ośrodka w Gniewinie.

Więcej na stronie Wejherowa

Więcej czytaj w piątkowym (2.01.2015r. ) papierowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego albo kupując e-wydanie gazety.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki