Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto największe grzechy FIFA. Przed mundialem w Katarze platforma Netflix prezentuje dokument "Tajemnice FIFA"

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Wideo
od 16 lat
Przyznanie prawa do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej Katarowi wzbudziło wiele kontrowersji. Nieścisłości i zatajone sprawy to nie jedyne grzechy światowej federacji FIFA. Te największe występki wylicza w dokumencie "Tajemnice FIFA" popularna platforma streamingowa Netflix. Produkcja o oryginalnym tytule "FIFA Uncovered" jest dostępna tuż przed mundialem - od środy, 9 listopada 2022 roku.

Film dokumentalny "Tajemnice FIFA" na platformie Netflix

FIFA rozrasta się, budując swoją potęgę na najpopularniejszej dyscyplinie świata, jaką jest piłka nożna. W gestii światowej organizacji leżą prawa organizacji drugiej co do popularności imprez globu, czyli mistrzostw świata w piłce nożnej. Ostatni turniej w Rosji w 2018 roku, a także nadchodzący z Katarze w listopadzie i grudniu 2022 roku budzą wiele uzasadnionych kontrowersji.

Między innymi do tego odnosi się najnowsza produkcja Netfliksa pod oryginalnym tytułem "FIFA Uncovered". Miniserial dotyka nie tylko nadania praw do organizacji mundialu państwu łamiącemu prawa człowieka. Odnosi się także do osoby Seppa Blattera, czyli poprzedniego szefa FIFA. Szwajcar uchodzi bowiem za niezatapialnego. Produkcja Netfliksa przybliża okoliczności prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków.

Przez dziesięciolecia FIFA jednoczyła świat poprzez piłkę nożną. Ale poza boiskiem działały bardziej przebiegłe schematy. Ta seria dokumentalna śledzi dziedzictwo organizacji, badając widowiska, walki o władzę i politykę gospodarzy mistrzostw świata

- zachęcają w trailerze autorzy "Tajemnic FIFA".

Miniserial "Tajemnice FIFA" ma premierę na platformie streamingowej Netflix 9 listopada 2022 roku, czyli tuż przed mundialem w Katarze, który rozpoczyna się w nieoczywistym miejscu świata o nieoczywistej porze, czyli 20 listopada. Kontrowersji przed mistrzostwami świata nie brakuje. Okazuje się bowiem, że jedna z firm budująca stadiony w Katarze wcześniej przygotowywała również w Chinach... obozy koncentracyjne dla ujgurskich więźniów. Ze śledztwa dziennika "The Guardian" wynika, że w wyniku złych warunków i braku zabezpieczeń zmarło ponad 6,5 tysięcy robotników z Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki.

Według katarskich norm kobiety nie zawsze są równe mężczyznom. Europejki nie mają co liczyć na to, że w tym upalnym klimacie będą mogły swobodnie chodzić w strojach kąpielowych.

Według szacunkowych danych Katar wydał na organizację mundialu 2022 220 miliardów dolarów amerykańskich. To ułamek tego, ile kosztowały mistrzostwa świata w latach 1994 - 2018.

FIFA nadal nie jest transparentną organizacją. Jej obecny szef Gianni Infantino od roku mieszka w Katarze. Dzieci prominentnego Szwajcara chodzą do szkoły w Ad-Dauha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki