Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści naciągający "na policjanta" grasują w Gdańsku. Seniorzy stracili oszczędności życia przelewając je na konto. Policja ostrzega

szym
unsplash
W Gdańsku wciąż grasują oszuści, którzy podając się za policjantów, naciągają starsze osoby. Tylko w ostatnim czasie doszło do sześciu prób - dwie niestety się powiodły. Seniorzy stracili oszczędności życia.

Tylko wczoraj policja odnotowała 4 usiłowania oszustw na policjanta. Szczęśliwie czwórka seniorów nie dała się nabrać, rozłączyła się i powiadomiła policję. W dwóch przypadkach - niestety - doszło do oszustwa.

W obu przypadkach, w których seniorzy (senior i seniorka) przelali pieniądze, otrzymali oni informację, że ich oszczędności są zagrożone, a policjanci działają by zatrzymać sprawców. W przypadku kobiety poproszono o przelanie na konkretne konto pieniędzy, które po rzekomej akcji miała odzyskać. Niestety, poszkodowana dała się nabrać.

W drugim przypadku senior dostał informację, że policjanci rozpracowują grupę, a hakerzy zaatakowali jego konto. W zwiąkzu z tym powinien on przelać pieniądze na nowo stworzone konto. Mężczyzna podał hasła i stracił oszczędności życia.

Policjanci publikują ostrzeżenie:

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętaj !!! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Zatroszcz się o osoby bliskie w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami telefonów alarmowych 112 i 997.
Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nawiązał współpracę z Wojewodą Pomorskim, w ramach której poprzez Regionalny System Ostrzegania (RSO) do mieszkańców województwa pomorskiego, za pośrednictwem telegazety i mobilnej, darmowej aplikacji na telefonach komórkowych od 17 marca 2017 roku docierają komunikaty o próbach wspominanych oszustw. Komunikat pojawia się już po pierwszej odnotowanej przez Policję próbie dokonania oszustwa w danym dniu. Biorąc pod uwagę szybkość i efektywność aplikacji, Policja zachęca do korzystania z niej i przekazywania uzyskanych informacji swoim bliskim. Nie bądźmy obojętni na los osób starszych, gdyż łupem oszustów pada niekiedy dorobek ich całego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki