Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oswoić niepokój przed egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego

OPRAC.:
Redakcja Strefy Edukacji
Redakcja Strefy Edukacji
Jak skutecznie przygotować się do egzaminu? To pytanie dręczy zapewne znaczną część młodzieży. Uczniowie powinni dysponować podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych i gramatycznych), rozumieć proste wypowiedzi ustne i pisemne, reagować w sytuacjach komunikacyjnych; muszą także stworzyć krótki tekst w języku angielskim według wskazówek (najczęściej jest to e-mail) i przetwarzać wypowiedzi. Poziom egzaminu to A2 (w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) i stanowi podsumowanie ośmioletniej nauki języka angielskiego w szkole podstawowej.

Jak rozplanować powtórki z języka angielskiego? Oto kilka wskazówek

Zapoznaj się z arkuszami i poznaj strategie rozwiązywania zadań
Aby czuć się pewnie na egzaminie, musimy dokładnie poznać jego formułę, typy ćwiczeń i poznać strategie egzaminacyjne. Absolutnie podstawową kwestią jest rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych, co pokaże, jaki typ ćwiczeń sprawia największe trudności i na jakie aspekty musimy zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy, że w niektórych zadaniach są limity słów, więc odpowiedzi zawierające za dużo wyrazów nie będą akceptowane. Wyzwaniem są też często zadania otwarte, w których należy samodzielnie sformułować odpowiedź. W zadaniach sprawdzających umiejętność słuchania pomocne jest zaznaczanie słów kluczowych w poleceniach.

Powtórz struktury gramatyczne i leksykalne
Egzamin sprawdza, w jakim stopniu opanowaliśmy wiadomości określone w realizowanej w szkole podstawowej podstawie programowej. W 2023 i 2024 roku wymagania są nieznacznie okrojone (nie ma na przykład mowy zależnej), ale na pewno powinniśmy usystematyzować wiedzę gramatyczną. Są to m.in.: czasy i podstawowe konstrukcje gramatyczne (bez Past Perfect), czasowniki modalne, stopniowanie przymiotników, zaimki, zerowy i pierwszy okres warunkowy, strona bierna (w czasach: Present Simple, Past Simple, Future Simple), liczba mnoga rzeczowników i forma dzierżawcza, konstrukcje gerundialne i bezokolicznikowe. Teorię wspierajmy wykonywaniem wielu ćwiczeń typu parafrazy (transformacje) czy tłumaczenia fragmentów zdań. Zestawienie środków leksykalnych możemy znaleźć w wielu repetytoriach, z podziałem na 13 działów tematycznych. Pamiętajmy, że najlepiej uczymy się w kontekście, możemy więc tworzyć np. zdania ze słówkami, które chcemy zapamiętać. Wielokrotne wracanie do materiału jest konieczne. Możemy powtarzać wyrażenia także poprzez tworzenie fiszek.

Ćwicz pisanie
Jedno z zadań otwartych wymaga od uczniów napisania krótkiego tekstu (50–120 słów) według wskazówek podanych w poleceniu (tzw. „kropki”). Każda „kropka” ma zostać rozwinięta w pracy poprzez opisywanie, relacjonowanie, wyrażanie opinii itp. Warto zapoznać się z modelowymi wypowiedziami i poznać zasady oceniania prac, ale także spróbować samodzielnie napisać kilka tekstów. Najwięcej punktów możemy uzyskać za treść pracy, ale oceniana jest także spójność i logika, zakres środków językowych i poprawność.
Wielu uczniów ma kłopoty ze strukturą zdania, brakuje im często słownictwa, dlatego warto postawić na gruntowną powtórkę.

Reagowanie i czytanie
Egzamin sprawdza też nasze umiejętności reagowania w sytuacjach komunikacyjnych. Powinniśmy wiedzieć, jak uzyskiwać i przekazywać informacje, zapraszać, udzielać rad, czy ostrzegać. Musimy także znać podstawowe zwroty grzecznościowe. Nie zapominajmy także o czytaniu w języku angielskim. Na egzaminie mogą pojawić się różnego typu teksty, analizujmy więc różne formy pisemne.

Jeśli dobrze poznamy strukturę egzaminu, powtórzymy słownictwo i gramatykę, nie powinniśmy niepokoić się o ostateczny wynik testu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oswoić niepokój przed egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki