Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie przygotowania do jubileuszu sanktuarium

J. Stefanowska
Realizacja planów uczczenia 200-lecia świątyni w Sianowie i 50-lecia koronacji figurki rozpoczęła się już osiem lat temu.

Tych osiem lat przygotowań do jubileuszu 200-lecia kościoła w Sianowie i 50-lecia koronacji figurki Maryi i Dzieciątka papieskimi koronami wypełnionych było ciężką pracą. Jej efekty przyjdzie podziwiać 17 lipca 2016 r. podczas uroczystości jubileuszowych. Zapowiadają się okazale, bo swój udział w lipcowym odpuście Matki Boskiej Szkaplerznej potwierdził nuncjusz papieski Celestino Migliore i 18 biskupów z różnych diecezji.

Dla uczczenia jubileuszu dziać się będą niezwykłe wydarzenia - powstają wydawnictwa - Henryk Bulczak ma już gotowy album o historii sanktuarium. Z kolei Eugeniusz Pryczkowski planuje wydać swoją pracę doktorską. Będzie konferencja naukowa poświęcona sianowskiemu sanktuarium i film z koronacji Matki Bożej Sianowskiej.

Jubileusz wyzwolił wiele pomysłów - Wojciech Hewelt, dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Łapalicach ogłasza konkurs na intradę - czyli utwór fanfarowy na odsłonięcie figury Matki Bożej, który zabrzmi po raz pierwszy podczas jubileuszu. Tworzona jest też wierna kopia figury Matki Boskiej Sianowskiej, a w zaciszu tryszczyńskiego klasztoru karmelitanek bosych pod Bydgoszczą powstaje 20 stuł z wizerunkiem Sianowskiej Pani.

Aby godnie świętować rocznicę nadania tytułu Królowej Kaszub wykonano ogrom prac konserwatorskich i budowlanych.

- Zaczęliśmy od remontu sanitariatów w Domu Pielgrzyma - wspomina ks. Eugeniusz Grzędzicki, który przejął parafię w 2008 r. - Przygotowaliśmy dokumentację prac remontowych i zaczęliśmy wymieniać po kolei zewnętrzne ściany.

To zajęło aż cztery lata. Rozbierano ściany, podpierano sufit - i tak świątynia uzyskała też nowy dach. - Aż w 2015 r. dokończyliśmy kruchtę i wstawiliśmy dębowe drzwi - kończy kustosz.

Tymczasem w ręce konserwatorów trafiały zabytki z wnętrza świątyni - oba ołtarze boczne - Matki Bożej Szkaplerznej i św. Michała Archanioła. - Zaczęliśmy też konserwacje ołtarza głównego, bez dotacji zewnętrznych i wycofałem się z tego kosztownego pomysłu - opowiada ks. E. Grzędzicki. - Przyjechał z wizytą ks. Gerard Kaczyński z Gdyni Chwarzno, który był tu wikarym w czasie koronacji w 1966 roku. I przyprowadził sponsora, który zadeklarował pokrycie kosztów renowacji ołtarza głównego.

Konserwator zabytków kurii pelplińskiej orzekł, że nie trzeba ruszać figurki Matki Bożej, więc zabrano tylko sam ołtarz. Prace wykonuje bardzo doświadczony konserwator Andrzej Różański z Gdańska. Podczas oczyszczania skrzyni ołtarza pokazała się w trzech miejscach data 1864 i nazwiska, prawdopodobnie snycerzy. Zasuwa, która pozostała w kościele, będzie oczyszczona. Do renowacji oddano promienie otaczające figurkę Matki Bożej, teraz będą one pozłacane.

Do czasu jubileuszu uporządkowane zostaną wota zgromadzone w sejfie. Na ołtarzu zostaną te najcenniejsze, pozostałe będą wyeksponowane w gablotach.

Kolejni konserwatorzy przywracają świetność ambonie i balaskom z aniołami. W ich ręce trafi też prospekt organowy. Do kościoła wróciły po roku nieobecności wiszące na ścianach gipsowe sceny drogi krzyżowej. Porządki objęły też plac wokół kościoła - wątły mur okalający świątynne wzgórze został postawiony ze specjalnie sprowadzonej cegły.

Przygotowania do jubileuszu mają też wymiar duchowy. Tę duszpasterską część pracy podzielono, niczym w oktawie, na poszczególne stany Kościoła. Poszczególne lata przygotowań do jubileuszu poświęcone były życiu - przy parafii powstała grupa osób zaangażowanych w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, zainicjowano honorowe krwiodawstwo. Kolejny rok w Sianowie świętowały dzieci pierwszokomunijne, potem bierzmowana młodzież, zakochani, małżeństwa obchodzące rocznice ślubu i ostatni - osoby żyjące we wdowieństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki