Ostatnie próby ORP Ślązak przed odbiorem przez Marynarkę Wojenną. To ostatni etap prac

Mateusz Tkarski
Marynarka Wojenna jest blisko przyjęcia ORP Ślązak na stan. Trwają próby zdawczo - odbiorcze okrętu. To ostatni etap prac stoczniowych, trwających z przerwami od 17 lat.

Aktualnie trwające próby zdawczo - odbiorcze polegają na wykonaniu przez okręt zadań określonych programem prób zatwierdzonym przez Inspektorat Uzbrojenia przed powołaną przez tę instytucję komisją odbiorczą składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych.

- Etap testowania okrętu w morzu to niezwykle trudne zadanie logistyczne, które wymagało od nas znacznego wysiłku polegającego na skoordynowaniu pracy wielu zagranicznych dostawców urządzeń i systemów. Na okręcie jednocześnie pracują firmy m.in. z Włoch, Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Polski. Zadaniem stoczni jest zintegrować efekty ich pracy w jeden sprawnie działający skomplikowany system, jakim jest okręt bojowy - mówi Konrad Konefał, prezes zarządu Stoczni Wojennej.

Zakończenie prób zaplanowano na koniec marca Stocznia zastrzega, że dotrzymanie tego terminu zależy w znacznym stopniu od warunków pogodowych, zabezpieczenia sił i środków wojskowych, sprawności pracy wojskowej komisji odbiorczej i stoczniowej zdawczej, a przede wszystkim od sprawności samego okrętu.

Pierwszy raz okręt wyszedł w próby morskie 14 listopada. Przez okres 2,5 miesiąca PGZ Stocznia Wojenna sprawdzała prawidłowość działania wszystkich urządzeń i systemów oraz przeprowadzono ich regulację. Usunięto także kilka usterek, . Przeprowadzone zostały testy urządzeń łączności i nawigacji oraz systemów walki i uzbrojenia. Wykonano próbne strzelanie z armaty 76 mm oraz z karabinów 30 mm przy użyciu ćwiczebnej amunicji do celów nawodnych oraz namierzanie celów powietrznych.

Zobacz wcześniejsze zdjęcia!

Wodowanie okrętu ORP Ślązak:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

karabin 30mm! Doucz się pismaku!

Dodaj ogłoszenie