Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni ćwiczeń Baltops 22 - okręty NATO na Bałtyku pokazywały siłę sojuszu. W morze wyszli też Rosjanie

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ćwiczenia Baltops 22
Ćwiczenia Baltops 22 Mat. prasowe
Do końca zbliżają się ćwiczenia NATO na Bałtyku. - To demonstracja siły Sojuszu na Bałtyku – informuje dowództwo NATO. Na tegoroczny Baltops swoimi manewrami odpowiedziała rosyjska Flota Bałtycka.

Od początku tegorocznej odsłony cyklicznych ćwiczeń Baltops siły morskie i powietrzne państw NATO przećwiczyły kilka scenariuszy operacji bojowych i ratowniczych.

Trenowano m.in. działania przeciw okrętom podwodnym, obronę powietrzną, a także operacje rozminowania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz operacje nurkowania i ratownictwa. Były także ćwiczenia artyleryjskie oraz desantowania wojsk. M.in. na szwedzkiej Gotlandii wylądowały połączone siły szwedzkich pododdziałów zmechanizowanych i amerykańskiej piechoty morskiej. Baltops każdorazowo jest okazją do integracji systemów dowodzenia sojuszniczych zgrupowań morskich, powietrznych i lądowych.

- Uczestnicząc w Baltops, Narody Partnerskie wykazują własne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa w regionie – pisali w komunikacie przedstawiciele dowództwa NATO. - Sam Baltops to długo planowane, przejrzyste i obronne ćwiczenie w interesie pokoju i stabilizacji. Wspólny trening umożliwia siłom zwiększenie gotowości bojowej, pokazując, że NATO wspólnymi działaniami chroni wszystkich sojuszników. To demonstracja siły i naszych możliwości na Bałtyku.

W sumie w Baltops 22 bierze udział 45 okrętów, w tym jeden z największych na świecie – brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales (jednostka liczy 280 m długości, na jego pokładzie bazuje 40 samolotów i śmigłowców) oraz amerykański okręt desantowy USS Kearsage (długość 257 m), zdolny do desantowania ponad 1600 żołnierzy piechoty morskiej, wspieranych z jego pokładu samolotami i śmigłowcami. Swoje jednostki desygnowało do ćwiczeń łącznie 16 krajów Sojuszu oraz stowarzyszone z NATO Szwecja i Finlandia.

Co ciekawe, w zeszłym tygodniu, tuż po rozpoczęciu tegorocznej odsłony Baltops, w morze wyszły okręty Floty Bałtyckiej, bazującej m.in. w Kaliningradzie. Rosjanie wysłali w sumie 20 okrętów, poderwali też samoloty. W skład sił morskich Floty Bałtyckiej wchodzi niszczyciel rakietowy, dwie fregaty, dwa okręty podwodne, cztery korwety wielozadaniowe, 22 korwety i ok. 60 jednostek pomocniczych

Rosyjskie ćwiczenia morskie na Bałtyku mają potrwać do 19 czerwca. Siły biorące w nich udział ćwiczą strzelania do celów lądowych i morskich, śledzenie okrętów podwodnych i sił nawodnych i walkę radioelektroniczną.

Co istotne, rosyjskie okręty zbliżyły się do wybrzeży szwedzkich, już w czasie trwania Baltops. Sfotografowane korwety typu Karakurt pokazał na swoim Twitterze cywilny analityk H. I. Sutton, który ocenił, że rosyjskie okręty śledziły ruchy natowskich okrętów biorących udział w Baltops 2022.

ZOBACZ TEŻ:
Pokaz siły Sojuszu i wyraz solidarności NATO. Potężne okręty na Bałtyku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki