Ostatnia taka przysięga

  Ostatnia taka przysięga

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na placu przed Urzędem Miasta w Pruszczu Gdańskim, w obecności kadry oficerskiej, władz samorządowych i mieszkańców, przysięgę złożyli w sobotę żołnierze 49 Pułku Śmigłowców Bojowych. Uroczystość była wyjątkowa nie tylko dlatego, że publiczne ślubowanie to rzadkość. Po raz ostatni przysięgę składali poborowi pełniący zasadniczą służbę wojskową.
  - To dla nas historyczny moment i jednocześnie wielkie wyzwanie - mówił z trybuny honorowej płk dypl. pil. Adam Trzeciak, dowódca pruszczańskiej jednostki. - Od tej pory do armii przyjmowani będą wyłącznie ochotnicy. Jestem pewien, że uda się nam dostosować do nowych wymogów.

  Planowana zmiana w formie zaciągu nie miała żadnego wpływu na jakość i sposób bieżącego szkolenia rekrutów. Niektórzy z nich, po zaledwie miesiącu pobytu w jednostce, już zasłużyli na nagrody. Wyróżniający się szeregowcy otrzymali kilkudniowe urlopy, a ich rodzice podziękowania od dowódcy.
  Zmiany w organizacji Wojska Polskiego w naturalny sposób rodzą pytania o przyszłość 49 PŚB.

  Mieszkańcy Pruszcza zastanawiają się, czy bliska ich sercu formacja nie zostanie zlikwidowana, gdyby miało się okazać, że nie będzie chętnych do służby.
  - Lotnicy są częścią krajobrazu naszego miasta - przyznaje burmistrz Janusz Wróbel. - Trudno sobie wyobrazić, że mieliby z niego zniknąć.

  - Na razie możliwość służby w naszej jednostce cieszy się sporym zainteresowaniem - rozwiewa wątpliwości pułkownik Adam Trzeciak. - Nie mamy problemu z pozyskaniem nowej kadry, niemniej przyjmiemy każdego, kto chce w mundurze zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoją pasję. Poza tym gwarantujemy stałe zatrudnienia, co w dzisiejszych czasach też ma znaczenie.

  Wojskowym najbardziej zależy na zbudowaniu korpusu szeregowych zawodowych. To właśnie jego członkowie zajmować wkrótce będą miejsca, które dotychczas obsadzali żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Osoby, które chcą zasilić szeregi armii, powinny się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

  Duma miasta
  49 Pułk Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim
  Jednostka powstała na mocy rozkazu ministra obrony narodowej z 1966 roku, choć jako oficjalną datę utworzenia podaje się 2 maja 1968 roku.

  Od początku istnienia pruszczańscy piloci wykonywali zadania nietypowe. Brali m.in. udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, bombardowali zatory lodowe na Wiśle, pełnili misję w Iraku. Na wyposażeniu jednostki znajdują się m.in. śmigłowce mi-2 oraz mi-24. Tutaj też stacjonuje eskadra bezpilotowych samolotów rozpoznawczych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo