Ostatki 2020. Do kiedy trwa karnawał? Skąd się wzięły zwyczaje karnawałowe? Największe imprezy karnawałowe świata: Rio de Janeiro, Wenecja

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Karnawał 2020. Od kiedy do kiedy trwa? Imprezy karnawałowe na świecie: Rio, Wenecja, Teneryfa, Niemcy. Skąd wzięły się zwyczaje karnawałowe?
Karnawał 2020 trwa! Okres balów i zabaw rozpoczął się 6 stycznia. Do kiedy potrwa? Kiedy rozpoczną się Ostatki? Jak karnawał obchodzono dawniej, a jak dziś? Zobacz, skąd wzięły się karnawałowe zwyczaje i jak świętuje się ten okres w różnych częściach świata.

Źródło:
RUPTLY

Karnawał, dawniej w Polsce znany jako zapusty, to okres zimowych balów, zabaw i maskarad. Choć obchodzony jest w wielu częściach świata, w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej. Jak dawniej wyglądał karnawał w Polsce? Skąd wzięły się zapustne zwyczaje?

JAK ŚWIĘTUJE SIĘ KARNAWAŁ NA ŚWIECIE? ZOBACZ TOP 10 NAJWIĘKSZYCH IMPREZ KARNAWAŁOWYCH

Karnawał 2020. TOP 10 imprez karnawałowych na świecie: Rio, ...

Karnawał 2020. Od kiedy do kiedy trwa?

Okres karnawałowy rozpoczyna się 6 stycznia - w święto Trzech Króli - i trwa do wtorku przed Środą Popielcową. W 2020 r. karnawał zakończy się więc 25 lutego. 26 lutego rozpocznie się z kolei okres wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc, kiedy - według tradycji - należy powstrzymać się od hucznych zabaw.

Karnawał w Rio de Janeiro 2019 [ZDJĘCIA] Piękne tancerki na ...

Karnawał: skąd nazwa?

Istnieje kilka teorii dotyczących etymologii nazwy "karnawał". Większość badaczy wskazuje na jej pochodzenie od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre, czyli "mięso usuwać" lub też caro, vale, tzn. "żegnaj mięso". Wyrażenia pokrewne w innych językach to rumuńskie cârneleagă (od carnem ligat) oraz hiszpańskie carnestolendas (od caro tollenda). Wszystkie oznaczały czas pożegnania się z mięsem przed nadchodzącym wielkim postem.

Część językoznawców uważa z kolei, że słowo "karnawał" pochodzi od łacińskiego carrus navalis. Wyrażeniem tym określano wóz w kształcie okrętu, uczestniczący w procesjach świątecznych w starożytnym Rzymie - najpierw ku czci boginii Izydy, a następnie Dionizosa.

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia karnawału?

Tradycja świętowania karnawału wywodzi się z kultów płodności i kultów agrarnych. Zwyczaje karnawałowe od początku związane były przede wszystkim z tańcami. Im wyższe były skoki uczestników zabawy, tym bardziej obfite miały być w danym roku plony.

Okres przypadający na kilka dni poprzedzających wielki post, nazywany jest ostatkami. Był to czas najhuczniejszych zabaw karnawałowych.

https://www.instagram.com/p/B69_JjbgMDC/?utm_source=ig_web_copy_link

Karnawał: zwyczaje w Polsce i na świecie

Dziś karnawał kojarzony jest przed wszystkim z balami maskowymi. Tradycja maskarad wywodzi się z Włoch, ale w nieco innej formie znana była również w Polsce.

Do polskich zwyczajów zapustnych należy m.in. przebieranie się za zwierzęta - chłopcy ubierali się w specjalnie uszyte stroje lub zakładali na siebie zwierzęce skóry - czy takie postacie jak żandarm, sołtys, kozak, muzykant lub "dziad i baba z dzieckiem". Popularne było także tworzenie kukieł sierotki, kozy lub konia. W przebraniach i z kukłami wędrowano po okolicznych domach i zbierano "wykup". Jeśli wędrowcy nic nie dostali, porywali gospodarza i przetrzymywali go dopóki nie wykupił się w karczmie.

Karnawał 2020. Od kiedy do kiedy trwa? Imprezy karnawałowe na świecie: Rio, Wenecja, Teneryfa, Niemcy. Skąd wzięły się zwyczaje karnawałowe?
Zapusty w Podmoklach Wielkich - lata 50.

Do tradycji zapustnych, kultywowanych zwłaszcza w ostatnich dniach karnawału, należały też odwiedziny u sąsiadów, połączone z wielką ucztą, śpiewami i tańcami.

Współcześnie Polacy nadal chętnie uczestniczą w licznych organizowanych w tym czasie przyjęciach, ale bale maskowe dziś organizuje się już głównie dla dzieci. Dorośli nie rezygnują z imprez, jednak zamiast kolorowych masek i specjalnych strojów, wybierają eleganckie, balowe stylizacje.

Karnawał 2020: sukienki i moda karnawałowa

Źródło:
TVN

Karnawał. Imprezy na świecie: Rio, Wenecja, Londyn, Teneryfa, Kolonia

Karnawał hucznie obchodzi się w wielu krajach świata, jednak w każdym z nich wygląda on trochę inaczej. W Rio de Janeiro obejrzeć można widowiskowe pokazy samby, a w Wenecji uczestników zabawy w kolorowych maskach i i historycznych strojach. Więcej informacji o tym, jak obchodzony jest karnawał w różnych częściach świata, znajdziecie poniżej.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Ostatki 2020. Do kiedy trwa karnawał? Skąd się wzięły zwyczaje karnawałowe? Największe imprezy karnawałowe świata: Rio de Janeiro, Wenecja - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie