Ośrodek zdrowia bez lekarza

  Ośrodek zdrowia bez lekarza

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 1300 mieszkańców wsi Dretyń pod Miastkiem zostało pozbawionych opieki zdrowotnej. Jedyny lekarz 30 listopada odszedł po 18 latach pracy, bo nie odpowiadały mu warunki w dzierżawionym od gminy ośrodku zdrowia.
  Następcy nie widać, bo nikt w walącym się budynku nie chce pracować. Ludzie są zrozpaczeni i nie wierzą w słowa otuchy, które na ostatnim zebraniu płynęły z ust władz Miastka.

  - Najgorsze jest to, że w nagłych przypadkach ratunku nie znajdziemy nawet w odległym o 12 kilometrów Miastku, bo lekarze mają już kontrakty na ukończeniu. Najczęściej odmawiają osobom starszym, a takich u nas jest bardzo dużo. Brak opieki lekarskiej to dla nas dramat! - krzyczała na zebraniu jedna z kobiet.

  O odejściu lekarza Waldemara Gajewskiego władze gminy wiedziały od kilku miesięcy. Wypowiedział nawet wcześniej umowę dzierżawy, ale reakcji nie było. - Zapewnienie opieki lekarskiej to nie nasze zadanie, a Narodowego Funduszu Zdrowia - przekonuje Roman Ramion, burmistrz Miastka, ale zapowiada, że i tak od poniedziałku zaczyna szukać na własną rękę nowego medyka.

  Zadanie to jest karkołomne, o czym przekonał się nawet odchodzący Waldemar Gajewski.
  - Dzwoniłem i prosiłem kolegów o przyjście na moje miejsce. Nikt się nie zgodził, bo w miastach lekarze mogą obsłużyć nawet 2500, a nie 1300 pacjentów. Tu są po prostu mniejsze pieniądze w nędznych warunkach - wyjaśnia lekarz. - Uciekam do Chełmna pod Toruniem, bo tam władze gminy dają mi lepsze warunki. Wyremontowali nawet ośrodek zdrowia, a w Dretyniu czas zatrzymał się 30 lat temu - dodaje.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo