MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osoby wykonujące ten zawód mogą otrzymać wezwanie do wojska w 2023 roku. Ile potrwają obowiązkowe ćwiczenia?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wezwanie na obowiązkowe szkolenia wojskowe mogą otrzymać m.in. informatycy, prawnicy, czy kierowcy zawodowi.
Wezwanie na obowiązkowe szkolenia wojskowe mogą otrzymać m.in. informatycy, prawnicy, czy kierowcy zawodowi. Krzysztof Kapica / Polska Press
Informacje o planach powołania do 200 tys. „zwykłych obywateli” na ćwiczenia wojskowe wywołały duże zamieszanie. Propozycję krótkiego, dwudniowego szkolenia mogą otrzymać osoby zatrudnione w zawodach o dużym znaczeniu dla sił zbrojnych. Które zawody najczęściej będą powoływane?

Spis treści

Ćwiczenia wojskowe w 2023 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza w przyszłym roku wezwać nawet 200 tys. obywateli na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jak wynika z informacji przekazanych przez CWCR, na szkolenie będą kierowane głównie osoby, które wcześniej odbyły służbę wojskową i mają nadany przydział mobilizacyjny w wybranej jednostce.

Na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Wojska Polskiego, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego - informuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Oznacza to, że w większości na ćwiczenia trafią rezerwiści, którzy wcześniej mieli już kontakt z wojskiem lub przeszli odpowiednie szkolenia. Osoby niedoświadczone będą stanowiły „minimum”, lecz i tak w przyszłym roku do tej grupy trafi kilka tysięcy powołań.

- Takie osoby, które są po kwalifikacji wojskowej, mają oznaczoną kategorię zdrowia, nie były na szkoleniu, nie składały przysięgi, nie były w jednostce, będą zapraszane do wojskowych centrów rekrutacji. Tam zostaną uzupełnione dane osobowe tej osoby i zostanie jej przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia rezerwy. Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na ćwiczenie. Będzie ono trwało dwa dni. Co do zasady, będziemy chcieli, żeby to ćwiczenie było realizowane w weekendy - mówił płk Mirosław Bryś podczas konferencji prasowej.

Jakie zawody będą najbardziej potrzebne na ćwiczeniach wojskowych?

Wezwania na obowiązkowe ćwiczenia mogą być dostarczane Polakom wykonującym niektóre zawody. Chodzi głównie o: pielęgniarki, lekarzy, informatyków, kierowców zawodowych, a nawet prawników. Osoby wytypowane przez CWCR zostaną skierowane na dwudniowe, weekendowe szkolenie.

Ćwiczenia wojskowe „w pigułce” będą polegały na zapoznaniu ze sprzętem wojskowym oraz nadaniu przydziału mobilizacyjnego do wybranej jednostki. W przypadku osób bardziej doświadczonych o trybie szkoleń zadecyduje dowódca. Mogą one składać się nie tylko z części teoretycznej, ale także praktycznej, czyli np. zajęć na strzelnicy.

Zgodnie z polskim prawem z ćwiczeń zwolnione są osoby:

  • sprawujące urząd senatora lub posła,
  • prowadzące w danym okresie własną kampanię wyborczą,
  • zajmujące stanowiska kierownicze w administracji rządowej,
  • pełniące wysokie funkcje w organach samorządowych.

Organizowane przez CWCR szkolenia mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe (max 30 dni), długotrwałe (max. 90 dni) oraz rotacyjne (max. 30 dni w trybie mieszanym).

Sprawdź również:

Ile można zarobić na obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych?

Ćwiczenia rezerwistów mogą być przeprowadzone w czasie pracy, a szef będzie wtedy zmuszony do udzielenia bezpłatnego urlopu osobie wezwanej na szkolenie. Rezerwistom przysługuje dzienne uposażenie zasadnicze w wysokości od 2,85 do 13,4 proc. najniższego uposażenia żołnierza, które wynosi 4560 zł miesięcznie. To, jaką wypłatę dostaniemy, zależy od stopnia wojskowego:

  • szeregowy - 117,13 zł dziennie,
  • kapral - 133,60 zł dziennie,
  • sierżant 141,80 zł dziennie,
  • porucznik 174,70 zł dziennie,
  • kapitan 184,95 zł dziennie.

Wypłaty nie są imponujące, jednak obowiązujące regulacje przewidują, że jeśli uposażenie jest niższe od dziennej pensji za prace, można postarać się o świadczenie rekompensujące. Dodatek ten wynosi nawet do 1/21 miesięcznego wynagrodzenia, pomnożonego przez ilość dni zaplanowanych na ćwiczenia.

Czy Polacy popierają obowiązkowe ćwiczenia wojskowe?

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe nie są nowością, a celem tego programu jest zastąpienie zlikwidowanej w 2010 roku zasadniczej służby wojskowej. W ubiegłym roku również przewidywana maksymalna liczba wezwań na ćwiczenia szacowana była na 200 tys. osób, zaplanowano jednak powołać 50 tys. rezerwistów, a w praktyce przeszkolono niecałe 13 tys. ze względu na pandemię COVID-19.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie portalu wp.pl, społeczeństwo jest podzielone w kwestii powoływania na obowiązkowe szkolenia. Działania te zdecydowanie popiera 24,9 proc. respondentów, natomiast 29,9 proc. odpowiedziało, że raczej popiera.

Przeciwnego zdania jest aż 35,8 proc. ankietowanych, z czego 14,1 proc. to zdecydowani przeciwnicy tego rozwiązania, a 21,7 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej nie”. Prawie 10 proc. Polaków nie ma zdania w tej sprawie.

Co ciekawe, jeszcze więcej osób sprzeciwia się przywróceniu zasadniczej służby wojskowej. Wojsko cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ponad 30 tys. ochotników w WOT, jednakże młodzi Polacy podkreślają, że służba powinna być możliwością, a nie obowiązkiem.

Nie można natomiast wykluczyć przywrócenia tego rozwiązania w przyszłości. Sytuacja Ukrainy pokazała, że rozbudowana armia i przeszkoleni obywatele są w stanie skutecznie powstrzymać wroga i dać czas na przygotowanie się do długoterminowej defensywy. W ostatnim czasie na przywrócenie zasadniczej służby wojskowej zdecydowały się kraje takie jak Szwecja i Łotwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Osoby wykonujące ten zawód mogą otrzymać wezwanie do wojska w 2023 roku. Ile potrwają obowiązkowe ćwiczenia? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki