Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby po operacji zaćmy na wystawie na Dworcu Głównym PKP w Gdyni

Piotr Kallalas
W przestrzeniach Dworca Głównego PKP została zorganizowana niezwykła wystawa, która przedstawiła życiorysy i sylwetki osób borykających się z problemem zaćmy. To ważne zagadnienie dla wielu seniorów.

Na planszach wystawy, która można obejrzeć na gdyńskim dworcu PKP, zaprezentowano doświadczenia i historie pacjentów, którzy poddali się operacji zaćmy. Wiele osób w podeszłym wieku bagatelizuje objawy, a finalnie nie trafia do specjalisty. Wystawa jest dobrą okazją, aby zwrócić uwagę na tę jednostkę chorobową, której ryzyko wystąpienia znacznie rośnie z wiekiem.

W obecnych czasach diagnoza nie jest wyrokiem, bowiem operacja zaćmy prowadzi do całkowitego wyleczenia. Statystyki wskazują, że w naszym kraju na milion mieszkańców wykonuje się 3 tys. takich operacji.

Pierwsze objawy zaćmy są bardzo charakterystyczne i bardzo łatwe do rozpoznania.

- Od kilku lat wzrok się robił coraz gorszy i widziałem, tak jakby za mgłą. Jak ktoś stał z prawej strony, to czasem trudno było mi rozpoznać, czy przeczytać jakiś napis. Coraz gorzej było też z oglądaniem telewizji. No i przestałem grać w ping-ponga, co było moją pasją - powiedział pan Eugeniusz, jeden z bohaterów wystawy.

Zaćma jest niezwykle powszechnym schorzeniem, które polega na zmętnieniu soczewki. Może być to następstwem różnego rodzaju urazów lub zapaleń, jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka pozostaje wiek.

- Zaraz po operacji mogłam dostrzec jaka to jest zmiana. Od razu widziałam lepiej. Oczywiście musiałam przychodzić na kontrolę, a przez pierwszy okres aplikować sobie różne krople, ale nic mnie nie bolało. Ani sama operacja nie była stresująca, ani rekonwalescencja. Miałam operowane oboje oczu - z dwutygodniową przerwą i już w krótkim czasie mogłam z powrotem wrócić do pracy - dodaje pani Alina, która przeszła operację zaćmy w 2017 roku.

Skuteczność leczenia operacyjnego jest niemal całkowita. Zmętniała soczewka zostaje usunięta, a w jej miejsce wprowadzony sztuczny implant.

Osoby po operacji zaćmy na wystawie na Dworcu Głównym PKP w Gdyni

Przed zaćmą nie jesteśmy w stanie się ustrzec, a przynajmniej nie stwierdzono innych, kluczowych czynników ryzyka. Dlatego tak ważna jest edukacja związana z uświadamianiem konieczności leczenia operacyjnego. Wystawę w gdyńskim dworcu można podziwiać do czwartku, 2 sierpnia. Inicjatywa była częścią większej akcji kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Organizatorem projektu jest firma Alcon Polska, która przygotowała wystawę wraz z szeregiem podmiotów, między innymi z Polskim Związkiem Niewidomych.

W Gdyni operacja zaćmy jest prowadzona między innymi w redłowskim szpitalu, a także w szeregu NZOZów. W przypadku wyboru publicznej służby zdrowia, warto wiedzieć, że kolejki na zabieg sięgają obecnie do 2022 roku (według portalu NFZ). W przypadku skorzystania z prywatnych podmiotów, na zabieg nie będziemy czekać, jednak taka przyjemność kosztuje około 3-4 tys. zł.

Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki