Osoby po operacji zaćmy na wystawie na Dworcu Głównym PKP w...

  Osoby po operacji zaćmy na wystawie na Dworcu Głównym PKP w Gdyni

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Osoby po operacji zaćmy na wystawie na Dworcu Głównym PKP w Gdyni
  W przestrzeniach Dworca Głównego PKP została zorganizowana niezwykła wystawa, która przedstawiła życiorysy i sylwetki osób borykających się z problemem zaćmy. To ważne zagadnienie dla wielu seniorów.
  Osoby po operacji zaćmy na wystawie na Dworcu Głównym PKP w Gdyni
  Na planszach wystawy, która można obejrzeć na gdyńskim dworcu PKP, zaprezentowano doświadczenia i historie pacjentów, którzy poddali się operacji zaćmy. Wiele osób w podeszłym wieku bagatelizuje objawy, a finalnie nie trafia do specjalisty. Wystawa jest dobrą okazją, aby zwrócić uwagę na tę jednostkę chorobową, której ryzyko wystąpienia znacznie rośnie z wiekiem.

  W obecnych czasach diagnoza nie jest wyrokiem, bowiem operacja zaćmy prowadzi do całkowitego wyleczenia. Statystyki wskazują, że w naszym kraju na milion mieszkańców wykonuje się 3 tys. takich operacji.

  Pierwsze objawy zaćmy są bardzo charakterystyczne i bardzo łatwe do rozpoznania.

  - Od kilku lat wzrok się robił coraz gorszy i widziałem, tak jakby za mgłą. Jak ktoś stał z prawej strony, to czasem trudno było mi rozpoznać, czy przeczytać jakiś napis. Coraz gorzej było też z oglądaniem telewizji. No i przestałem grać w ping-ponga, co było moją pasją - powiedział pan Eugeniusz, jeden z bohaterów wystawy.

  Zaćma jest niezwykle powszechnym schorzeniem, które polega na zmętnieniu soczewki. Może być to następstwem różnego rodzaju urazów lub zapaleń, jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka pozostaje wiek.

  - Zaraz po operacji mogłam dostrzec jaka to jest zmiana. Od razu widziałam lepiej. Oczywiście musiałam przychodzić na kontrolę, a przez pierwszy okres aplikować sobie różne krople, ale nic mnie nie bolało. Ani sama operacja nie była stresująca, ani rekonwalescencja. Miałam operowane oboje oczu - z dwutygodniową przerwą i już w krótkim czasie mogłam z powrotem wrócić do pracy - dodaje pani Alina, która przeszła operację zaćmy w 2017 roku.

  Skuteczność leczenia operacyjnego jest niemal całkowita. Zmętniała soczewka zostaje usunięta, a w jej miejsce wprowadzony sztuczny implant.  Przed zaćmą nie jesteśmy w stanie się ustrzec, a przynajmniej nie stwierdzono innych, kluczowych czynników ryzyka. Dlatego tak ważna jest edukacja związana z uświadamianiem konieczności leczenia operacyjnego. Wystawę w gdyńskim dworcu można podziwiać do czwartku, 2 sierpnia. Inicjatywa była częścią większej akcji kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Organizatorem projektu jest firma Alcon Polska, która przygotowała wystawę wraz z szeregiem podmiotów, między innymi z Polskim Związkiem Niewidomych.

  W Gdyni operacja zaćmy jest prowadzona między innymi w redłowskim szpitalu, a także w szeregu NZOZów. W przypadku wyboru publicznej służby zdrowia, warto wiedzieć, że kolejki na zabieg sięgają obecnie do 2022 roku (według portalu NFZ). W przypadku skorzystania z prywatnych podmiotów, na zabieg nie będziemy czekać, jednak taka przyjemność kosztuje około 3-4 tys. zł.


  Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka?


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »