Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby niepełnoletnie już nie kupią e-papierosów w żadnym sklepie [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z Tomaszem Smuczyńskim, komendantem Straży Miejskiej w Kościerzynie o sprzedaży e-papierosów rozmawia Edyta Okoniewska

Jak poważny jest problem palenia papierosów przez dzieci i młodzież? Z jaką skalą mamy do czynienia?

Wszyscy pamiętamy rymowankę „Opowiem wam bajkę, jak kot palił fajkę, a kocica papierosa upaliła kawał nosa. Prędko, prędko po doktora, bo kocica bardzo chora …”. W żargonie szkolnym „kot” to uczeń pierwszej klasy. I to właśnie uczniowie klas pierwszych gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych wiodą prym w paleniu zarówno papierosów, jak i e-papierosów.

Zjawisko palenia papierosów niepokojąco wzrosło w momencie wejścia do użytku e-papierosów, traktowanych przez młodych ludzi, jako atrakcyjny gadżet. Promowany w reklamach, jako zdrowa alternatywa dla papierosów, a ponadto dostępna bez ograniczeń.

Czy jest szansa na ograniczenie sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim?
Zmianą ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadzony został zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18. roku życia. Również wprowadzony został zakaz palenia papierosów elektronicznych w tych samych miejscach, co papierosów tradycyjnych. Ustawodawca doszedł do wniosku o szkodliwości substancji wdychanych przy użyciu e-papierosów.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Nie ma wątpliwości, co do tego, że palenie papierosów sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych, w szczególności raka płuc. Palenie skraca życie palacza. Palenie papierosów przez dzieci i młodzież ma daleko idące konsekwencje dla ich zdrowia i życia.

Konsekwencje z używania wyrobów tytoniowych, oprócz zdrowotnych, mogą być również finansowe. Palenie papierosów w miejscach takich jak: szkoły, szpitale, restauracje, przystanki komunikacji publicznej zagrożone jest karą grzywny do 500 zł.

Co po zmianie ustawy czeka właścicieli punktów, w których sprzedawane są papierosy, w tym także te elektroniczne?

W każdym punkcie sprzedaży wyrobów tytoniowych musi być umieszczona widoczna i czytelna informacja o treści: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)”. Brak takiej informacji oraz sprzedaż wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18 zagrożona jest karą grzywny do 2000 zł. Ponadto palenie papierosów przez osoby niepełnoletnie jest przejawem ich demoralizacji. Wobec czego każdy, kto stwierdzi takie zachowanie, ma obowiązek przeciwdziałania poprzez zawiadomienie rodziców, opiekunów, szkoły, sądu rodzinnego lub policji.

Jakie kary czekają na uczniów przyłapanych na paleniu?

Straż Miejska kontroluje miejsca upodobane przez młodych palaczy. Od początku roku szkolnego były już mandaty, jak również doprowadzenia do szkół. Współpracując ze szkołami i mieszkańcami ustalamy wspólnie miejsca i czas spotkań uczniów poza terenem szkół. Dyrektorzy proszą nas również o prowadzenie kontroli na samym terenie szkół, gdzie młodzież popala w toaletach. W najbliższym czasie zaplanujemy takie kontrole. Prowadzimy również kontrole punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych szczególnie upodobanych przez młodych ludzi, czyli w okolicach szkół lub na trasie do nich. A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki