Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiemnaste urodziny Yach Filmu

Marcin Mindykowski
Jedną z nominowanych prac jest wykonany techniką plastelinową klip Moniki Kuczynieckiej do piosenki Czesława Mozila
Jedną z nominowanych prac jest wykonany techniką plastelinową klip Moniki Kuczynieckiej do piosenki Czesława Mozila Materiały organizatorów
Pełnoletność zazwyczaj obchodzi się hucznie. Nie inaczej będzie w przypadku festiwalu Yach Film, który w pierwszych dniach października zagości w Gdańsku już po raz osiemnasty.

Na tegoroczny program - oprócz tradycyjnych pokazów polskich teledysków i finałowej gali, na której zostaną wyróżnieni ich najzdolniejsi twórcy - złożą się też otwarte warsztaty filmowe, widowisko uliczne i liczne koncerty.

Zgodnie z tradycją, festiwal zainauguruje jego młodszy brat - 12 Festiwal Wideoklipów dla Dzieci Mały Jaś, który od lat przybiera formę nie tylko konkursu teledysków adresowanych do dzieci, ale też projektu edukacyjnego, który ma zapewniać najmłodszym kontakt z kulturą.

Osiemnasta edycja Yach Filmu, poza przeglądem najciekawszych teledysków minionego roku, chce także podsumować polski dorobek w dziedzinie wideoklipu. Miłośników teledysków czeka więc niezwykły maraton - w piątek w kinie Neptun pięciogodzinną prezentację najlepszych prac ze wszystkich dotychczasowych 18 edycji poprowadzi Yach Paszkiewicz.

Tego samego dnia odbędzie się też multimedialny, świetlno-dźwiękowy happening "Wszystko, co najlepsze". W sercu Gdańska, w okolicach Długiego Targu i Zielonej Bramy, będziemy mogli podziwiać abstrakcyjny kolaż, inspirowany szeroko pojętą popkulturą i wykorzystujący architektoniczną przestrzeń Starówki. O muzyczną oprawę akcji zadba grupa Wiolonczele z Miasta - połączenie gry elektronicznych wiolonczel z transowo-tanecznymi rytmami i wokalem Moniki Wierzbickiej.

Z kolei dla tych, którzy chcą nie tylko oglądać, ale także realizować teledyski, największym magnesem tegorocznego festiwalu będzie sobota. W kinie Neptun swoim doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki wideoklipu podzielą się wybitni twórcy gatunku. Tim Pope (znany przede wszystkim ze współpracy z The Cure) opowie, jak reżyser teledysku może kreować artystę, a Terence Bulley (współpracownik m.in. Davida Bowiego, Micka Jaggera i Queen) zagłębi się w tajniki oświetlenia w generacji High Definition. Warsztaty poprowadzą też polscy artyści - Zbigniew Rybczyński (laureat pierwszego polskiego Oscara za film "Tango"), który przestrzeże przed chorobami współczesnego obrazu, oraz Maciej Szupica (wielokrotnie nagradzany gdański realizator i członek grupy Dick4Dick).

Swój benefis zagra również Kora, którą wcześniej będziemy mogli obejrzeć w kompilacji najlepszych klipów z jej udziałem.
Oczywiście nie zabraknie też konkursowej rywalizacji. W tym roku do organizatorów wpłynęła rekordowa liczba 300 prac. Nie przełoży się to jednak na liczbę nagrodzonych autorów i ich produkcji. Począwszy od tej edycji, zawężono bowiem liczbę kategorii, eliminując te najbardziej "filmowe" (montaż i zdjęcia). Nagrody za najbardziej innowacyjny wideoklip, najlepszy debiut, najlepszy wideoklip animowany, najlepszą kreację aktorską oraz Grand Prix przyzna jury, w skład którego wejdą organizatorzy festiwalu (Magdalena Kunicka-Paszkiewicz i Yach Paszkiewicz), artyści (Kora i Filip Kovcin - twórca klipów) oraz znani dziennikarze muzyczni (Tomasz Słoń, Robert Leszczyński, Piotr Metz i Leszek Gnoiński).

Po raz pierwszy wideoklip na taką skalę wyjdzie "w miasto". W tegoroczną edycję, w ramach akcji "Video Street Art", włączą się kawiarenki przy Długim Targu, gdzie odbędą się tematyczne pokazy teledysków i koncerty (wystąpią m.in. Kiev Office, Karol Schwarz All Stars i Old Time Radio). Przez cały festiwal przy ul. Długiej i Długim Targu będą też trwały zdjęcia do teledysku z udziałem gdańszczan.

Tegoroczny Yach Film rozegra się w dniach 2-4 października.

Kandydaci do nagrody Grand Prix

L.U.C feat. Ula Dudziak: "O energocyrkulacji i szczęściu" (realizacja: Michał Dziekan)
Czesław Śpiewa: "Ucieczka z wesołego miasteczka" (realizacja: Monika Kuczyniecka)
Fisz Emade: "Heavi Metal" (realizacja: Wojtek Zieliński)
Katarzyna Nosowska: "Kto tam u ciebie jest?" (realizacja: Grzegorz Lipiec)
Blenders: "Kasia" (realizacja: Tomasz Bergmann)
Sokół feat. Pono: "Poczekalnia dusz"(realizacja: Kuba Łubniewski)

Nominowane klipy będą wyświetlane 2.10 w kinie Neptun.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki