Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscary 2020. "Boże Ciało" - film Jana Komasy nominowany do nagrody w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Gala Oscarów 9/10.02.2020

Tomasz Rozwadowski
Polski film nominowany do Oscarów 2020 w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Film Jana Komasy "Boże Ciało" powalczy o najwyższe wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wkrótce poznamy wyniki!

Film "Boże Ciało" powalczy o Oscara! Film Jana Komasy z nominacją

Kategoria najlepszy film międzynarodowy

  • "Boże Ciało" (reż. Jan Komasa),
  • "Nędznicy" (reż. Ladj Ly),
  • "Kraina miodu" (reż. Tamara Kotevska i Ljubo Stefanov),
  • "Parasite" (reż. Bong Joon-ho),
  • "Ból i blask" (reż. Pedro Almodóvar).

Gala wręczenia Oscarów 2020 odbędzie się 9/10.02.2020 roku.

"Boże Ciało" powalczy o Oscara. To polski kandydat filmowy d...

"Boże Ciało". Oscary 2020. O czym jest film? Historia księdza Tomasza

Scenariusz Mateusza Pacewicza jest zainspirowany prawdziwą historią młodego człowieka, który przez kilka tygodni przed ośmioma laty był samozwańczym wikarym w jednej z polskich parafii rzymskokatolickich.

Reportażowa historia została wzbogacona o motywy z innych podobnych przypadków, które w naszym kraju zdarzają się dość często, oraz o elementy fikcyjne.

Główny bohater, grany znakomicie przez Bartosza Bielenię, jest zafascynowany charyzmą i religijnym przesłaniem księdza Tomasza (w tej roli Łukasz Simlat). Gdy na zwolnieniu warunkowym dostaje skierowanie do pracy w tartaku w jednym z miasteczek Podkarpacia, dzięki splotowi przypadków zostaje wzięty za młodego duchownego i godzi się zastąpić miejscowego proboszcza na krótki czas szpitalnego leczenia. Jako ksiądz Tomasz zdobywa ogromy autorytet w parafii, łamiąc konwenanse i prezentując żarliwą, bezinteresowną wiarę.

Oczywiście dochodzi do demaskacji i koniec historii jest tragedią z nieco tylko optymistyczną nutą, ale samozwańczemu księdzu udaje się głęboko zmienić i pogodzić społeczność, która rok wcześniej przeżyła tragedię - śmierć ośmiu osób w wypadku samochodowym. Grzeszna, postać w dużym stopniu demoniczna, potrafiła nauczyć czystej wiary ludzi, którzy ograniczali się do pustych praktyk religijnych.

Film był już pokazywany na kilku najważniejszych światowych festiwalach, między innymi w Wenecji i w Toronto, i wszędzie tam był odbierany jako dzieło ważne, w pełni zrozumiałe i trafiające w nastroje ludzi poszukujących duchowości. Nie dziwi, więc, że "Boże Ciało" jest polskim kandydatem do Oscara i ma szanse na wejście do oscarowej puli. Nie trzeba dodawać, że nie szkodzi to szansom filmu na główną nagrodę w Gdyni.

Na konferencji prasowej padło kilka istotnych stwierdzeń.

Mateusz Pacewicz, scenarzysta: - Fałszywy ksiądz jest najprawdziwszym księdzem, jakiego można sobie wyobrazić.
Jan Komasa, reżyser: - Producent kreatywny "Bożego Ciała" Krzysiek Rak przysłał mi scenariusz Mateusza, kiedy byłem po "Mieście 44" i dostawałem tylko propozycje związane z tematyką wojenną. Krzysiek pamiętał moje zamiłowanie do pracy z aktorem i uznał, że ten tekst mnie zainteresuje. Zachwycił mnie bohater łączący cechy diabła i anioła, miałem jednak kilka sugestii poprawek i wysłałem je do Mateusza. Byłem niesamowicie zaskoczony, bo Mateusz wprowadził większość moich uwag w niezwykle inteligentny sposób.
Krzysztof Rak, producent kreatywny: - Ten bohater zainteresował mnie do tego stopnia, że sam chciałem napisać ten scenariusz. Jednak Mateusz przedstawił mi napisany już tekst, więc spełniłem się w roli akuszera i swatki.
Łukasz Simlat, aktor: - To jest tak pojemny scenariusz, stawia style pytań i zabrał się taki skład na planie, że spodziewałem się, że będziemy się porozumiewać pozawerbalnie. Z tej zawiesiny emocjonalnej utkałem człowieka przekraczającego granice. W ostatniej scenie pomiędzy moją postacią a bohaterem Bartka tak mu przyłożyłem, że przy pierwszym dublu wypadł z kadru.
Bartosz Bielenia, aktor: - Prosiłem Łukasza przed sceną, żeby uderzył naprawdę. To, co dostałem, przerosło jednak moje oczekiwania.
Podobnie jak "Boże Ciało", które może - w sensie pozytywnym - przerosnąć oczekiwania wielu widzów.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki