Orszaki Trzech Króli 2020 przejdą ulicami miast na Pomorzu. Święto Trzech Króli 6.01.2020 r. Programy, lista miejscowości, trasy, godziny

DB
Orszaki Trzech Króli tradycyjnie 6 stycznia 2020 roku przejdą ulicami wielu miast i miejscowości na Pomorzu. Gdzie można wziąć udział w kolorowych i rozśpiewanych pochodach? W Dzień Objawienia Pańskiego, 6 stycznia wspomnimy ewangelijne wydarzenia związane z narodzinami Jezusa.
Trwa głosowanie...

Czy pójdziesz w Orszaku Trzech Króli 6 stycznia?

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

10 gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30. Wymarsz, poprzedzony modlitwą Anioł Pański, o godz. 12.00. Spotykanie na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

- Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami - mówią organizatorzy. - Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielą się: dyrektor gdańskiego zoo Michał Targowski, Larry Okey Ugwu, dyrektor NCK, i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, której młodzież i rodzice szczególnie licznie uczestniczą w Orszaku.

Orszak Trzech Króli w Gdyni

Uczestnicy orszaku spotkają się o 12.00 (czyli po Mszy św. o 11.00) pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 - w miarę możliwości w przebraniu Anioła i stamtąd za Gwiazdą Betlejemską ruszą w barwnym korowodzie, by uczestniczyć w największych na świecie ulicznych Jasełkach, które zakończą się kolędowaniem i krótkim przedstawieniem w kościele Franciszkanów.

Tradycyjnie wolontariusze będą rozprowadzać śpiewniki, korony i gazety, a zebrane przy tym datki przeznaczone są na gdyńskie Hospicjum św. Wawrzyńca - Bursztynowa Przystań dla dzieci.

Orszak Trzech Króli w Sopocie

Przez Sopot także przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli. Pochód wyruszy spod muszli na molo o godz. 12.30 i zakończy się przedstawieniem Jasełek w kościele pw. Gwiazdy Morza. Wystąpią dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie.
Przemarsz orszaku potrwa około godziny.

Orszak Trzech Króli 6.01.2020 - Tczew

Chętnych do udziału w orszaku organizatorzy zapraszają na godz. 14 na tczewską Kanonkę. Jak podkreśla Stefan Kukowski, Wielki Kanclerz, Przeor Pomorski Orderu świętego Stanisława, szkoły, przedszkola, czy też organizacje powinny uczestniczyć w orszaku pod własnymi sztandarami lub szyldami.

  • Pierwszy orszak wyruszy z placu Hallera ulicą J.Dąbrowskiego do Kanonki na czele z ks. Arkadiuszem Okrojem - Pelplińskim Biskupem Pomocniczym z pierwszym królem, gospodarzem - ks. proboszczem Adamem Gadomskimi i Wielkim Kanclerzem Orderu Świętego Stanisława.
  • Drugi orszak wyruszy z Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia do Kanonki na czele z drugim królem Prezydentem Miasta i ks. Janem Bukiem, zaś trzeci - z placu przy pomniku Świętego Jana Pawła II na Suchostrzygach ulicą Wojska Polskiego do Kanonki na czele z trzecim królem, Starostą Tczewskim i ks. dziekanem Jackiem Spychalskim.

W tym roku Orszak Trzech Króli idzie pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

Jak to będzie wyglądało? - Pokłonimy się Dzieciątku, wspólnie zaśpiewamy kolędy przy stajence - mówi Stefan Kukowski. - Każdy uczestnik Orszaku otrzyma certyfikat przejścia trasy królewskiej uzyskując pieczęcie trzech króli. Każda rodzina przebrana i godnie uczestnicząca w Orszaku może uzyskać imienny certyfikat z podpisami patronów. Po pokłonie Dzieciątku i Świętej Rodzinie wszyscy uczestnicy zostaną poczęstowani gorącą kawą, herbatą, ciastem, słodyczami, daniami z grilla.

Każdy z uczestników otrzyma darmowy śpiewnik z kolędami, aby mógł w pełni, wspólnym śpiewem uczestniczyć w pokłonie Dzieciątku.

Także i w tym roku zaplanowano różne konkursy, m.in. na własnoręcznie, artystycznie wykonaną koronę (I miejsce 200 zł, II miejsce 100 zł, III miejsce 50 zł), na pracę plastyczną o tematyce trzech króli w dowolnej technice i formacie (I miejsce 100 zł, II miejsce 75 zł, III m. 50 zł, wyróżnienia 25 zł). Podpisane korony i prace plastyczne (imię nazwisko, wiek, adres, telefon, e-mail) należy złożyć do 12 stycznia 2020 r. w Fabryce Sztuk.

Orszak Trzech Króli 6.01.2020 - Gniew

Świętowanie w Gniewie rozpocznie się mszą świętą o godz. 11.00 w kościele św. Mikołaja w Gniewie, podczas której wierni wspominać będą historię narodzin Jezusa. Nawiązując do tego wydarzenia, mieszkańcy gminy Gniew, tak jak niegdyś Trzej Królowie do Betlejem, w samo południe wyruszą w kolorowym Orszaku na rynek w Gniewie, by tam wziąć udział w dalszej części uroczystości. Na czele uroczystego przemarszu pójdzie Gniewska Orkiestra Dęta, która przygrywać będzie wspólnemu kolędowaniu. Przechodniów prowadzić będą także artyści gniewskiego teatru ulicznego KO KO Teatr, prowadzić będą przechodniów.

Do udziału w Orszaku Trzech Króli organizatorzy zapraszają nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Te, jeśli licznie wezmą udział w pochodzie, również liczyć będą mogły na ciekawe nagrody. Nie zabraknie również konkursu pn. „Jaka to kolęda?”, sprawdzającego znajomość polskich pieśni bożonarodzeniowych.

Uczestnicy Gniewskiego Orszaku, aby podkreślić wyjątkowość święta, obdarowani zostaną koronami, które nawiązywać będą do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Wiernym przed mszą świętą rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmiać będą mogli dobrą nowinę.

Gniewski Orszak Trzech Króli potrwa do godz. 13.30. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, a w szczególności do wspólnej zabawy konkursowej i przebrania się w kolorowe stroje! Niech królewski orszak wprowadzi radość do wspólnego świętowania Objawienia Pańskiego!

Orszak Trzech Króli 6.01.2020 - Pelplin

Parafia pw. NMP w Pelplinie oraz samorząd Gminy Pelplin zapraszają 6 stycznia do udziału w Orszaku Trzech Króli. Wymarsz pierwszego Orszaku Niebieskiego z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie zaplanowano na godz. 11.15.
Podobnie jak w latach poprzednich, najpierw wyruszą trzy grupy/orszaki:

  • Godz. 11:15 Wymarsz Orszaku Niebieskiego z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie
  • Godz. 11:20 Wymarsz Orszaku Zielonego z Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie
  • Godz. 11:25 Wymarsz Orszaku Czerwonego z Przedszkola nr 2 w Pelplinie

Pozostałych uczestników wydarzenia organizatorzy zapraszają o godz. 11.20 przed Urząd Miasta i Gminy Pelplin, gdzie wszyscy powitają przybywające grupy, wysłuchają słowa powitania, a o godz. 11.40 cały Orszak Trzech Króli wyruszy do katedry.

Zwieńczeniem Orszaku będzie Msza św. o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Po Mszy św. rozdawane będą pamiątkowe certyfikaty za udział w Orszaku, a w krużgankach klasztornych na uczestników wydarzenia będą czekać ciepłe napoje. Dla rodzin, które uczestniczyć będą w Orszaku w przebraniu, organizatorzy przygotowali specjalne certyfikaty rodzinne dostępne w krużgankach klasztornych po mszy.

Orszak Trzech Króli w Malborku 6 stycznia 2020

Malborski orszak odbędzie się w ramach XXIX Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Organizatorzy w poprzednich latach starali się, by organizowany był w różnych częściach miasta. Tegoroczna trasa będzie natomiast taka sama, jak w poprzednie Święto Objawienia Pańskiego, czyli mieszkańcy przejdą od kościoła św. Jana Chrzciciela na plac Jagiellończyka.

Najpierw o godz. 12 odbędzie się msza święta. Orszak zostanie sformowany około godz. 13. Po drodze mają być wystawione teatralne scenki plenerowe w wykonaniu dzieci i dorosłych przygotowane przez Spiżarnię Malborską.
Organizatorzy zapraszają mieszkańców całego miasta, nie tylko tych z parafii znajdujących się w centrum.

Orszak Trzech Króli w Nowym Stawie

Poprzedzi go msza św., która o godz. 11 rozpocznie się w kościele św. Mateusza Apostoła. O godz. 11.50 odczytany zostanie edykt Cezara Augusta nakazujący spis ludności Izraela. Dokument ten zmusił Marię i Józefa do wyruszenia do Betlejem.

Natomiast uczestnicy nowostawskiej uroczystości wyruszą w orszaku po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański", która będzie miała miejsce w samo południe. Po drodze zatrzymają się na czterech stacjach, by na koniec spotkać się na wspólnym kolędowaniu i przy ciepłym poczęstunku przy szopce:

  • scena I - "Dwór Heroda", rynek Pułaskiego,
  • scena II - "Walka dobra ze złem", przy Nowostawskim Centrum Kultury i Biblioteki,
  • scena III - "Brama Anielska", u zbiegu ulic Gdańskiej i Mickiewicza,
  • scena IV - "Szopka", rynek Kościuszki.

Orszak Trzech Króli w Kwidzynie

W tym roku uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 od spotkania na Placu Św. Jana Pawła II (przy kwidzyńskiej Konkatedrze pw. Św. Jana Ewangelisty).

Następnie orszak wyruszy w drogę do żywej szopki znajdującej się na placu przed kościołem pw. Św. Trójcy w Kwidzynie. Zebrani przejdą w barwnym pochodzie ulicami Braterstwa Narodów, Piłsudskiego oraz Grudziądzką. Organizatorzy jak co roku zachęcają wszystkich do aktywnego udziału w orszaku i przebieranie się za królów, pastuszków, aniołków, itp.

Uroczystości zakończy koncert świąteczny, który o godz. 15.00 odbędzie się w kościele pw. Św. Trójcy. Przed kwidzyńską publicznością wystąpi Halina Frąckowiak, znana piosenkarka, autorka takich hitów jak: „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc” oraz „Anna już tu nie mieszka”, czy też nieco starsze „Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę” i „Za mną nie oglądaj się”.

Wstęp na koncert jest wolny.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Patologia , która nie zna Biblii . Sekta watykańska ma swoje tradycje a nawet multum matek rzekomo boskich .

G
Gość
4 stycznia, 11:13, Gość:

Dla Tuska i jego sitwy orszak "trzech króli" to tylko "Kacper, BELZEBUB i Melchior" !

Dokladnie tak. A jak POmaska przetrwa ten dzien...hmm ciekawe?

G
Gość

Dla Tuska i jego sitwy orszak "trzech króli" to tylko "Kacper, BELZEBUB i Melchior" !

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie