Orszak Trzech Króli przeszedł w niedzielę 6.01.2019 r. przez...

  Orszak Trzech Króli przeszedł w niedzielę 6.01.2019 r. przez Gdańsk. Barwne kostiumy kolędników i żywe zwierzęta [zdjęcia, wideo]

  (ewel)

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ulicami centrum Gdańska, w niedzielę 6 stycznia 2019 r., przeszedł tradycyjny Orszak Trzech Króli. Parada została zwieńczona koncertem kolęd.
  Orszak Trzech Króli 2019 w Gdańsku [6.01.2019]
  1/34

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Dziewiąta już edycja gdańskiego Orszaku Trzech Króli, czyli widowiskowego pochodu, rozpoczęła się w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej w samo południe.

  Chociaż nazwa orszaku odwołuje się do liczby królów notowanych w Biblii, w gdańskim pochodzie było ich więcej – uczestnicy bowiem otrzymali korony i śpiewniki z kolędami. Królewskich nakryć głowy przygotowano kilkanaście tysięcy. Na czele orszaku stanęli podążający za gwiazdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Towarzyszyli im werbliści, dzieci w przebraniach rycerzy i dam dworu oraz przedstawiciele miasta Gdańska, mieszkańcy i goście.

  Zobacz galerię

  W role Trzech Króli wcielili się m.in. dyrektor gdańskiego ZOO Michał Targowski, Larry Okey Ugwu dyrektor NCK i reprezentujący Zespół Szkół Fregata Grzegorz Wszelaczyński. Przed wyruszeniem w drogę Orszak zachęcał i zagrzewał śpiewem chór Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich.

  Tradycyjnie w dwóch miejscach królowie napotkali na trudności. Pierwszą z nich była wizyta w Pałacu Heroda, czyli Wielkiej Zbrojowni), tam Herod starał się zawrócić pochód. Druga przeszkoda – Walka Dobra ze Złem – spotkała uczestników przy Fontannie Neptuna.

  Uczestnicy doszli do Zielonej Bramy, gdzie w żywej stajence odnaleźli Świętą Rodzinę. Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmiał świąteczny koncert carillonowy. Całość ulicznych jasełek zakończył koncert kolęd i pastorałek.

  W tym czasie każdy mógł podejść do stajenki i zobaczyć Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.

  Gdańskie Orszaki Trzech Króli


  Pierwsze gdańskie orszaki odbywały się w historycznej Oliwie w okolicach Katedry. Jednak kolejne z racji coraz większej liczb uczestników odbywały się już w przestrzeniach Głównego Miasta. Od 2011 roku, gdy Święto Objawienia Pańskiego stało się także dniem wolnym od pracy, zdecydowanie zwiększyło to zainteresowanie uczestników orszaku. W ubiegłym roku na wspólnym przemarszu pojawiło się kilkanaście tysięcy osób nie tylko gdańszczan, ale i całego Pomorza oraz turystów.  W zeszłym roku podobne pochody przeszły w 644 polskich miastach, dwa lata temu miast biorących udział w tym wydarzeniu było nieco ponad pół tysiąca. Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Gdańsku jest Stowarzyszenie SUM, Miasto Gdańsk – partner wydarzenia, które wspiera je finansowo i organizacyjnie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robert Wójtowicz

  kostka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!